مشخصات خودرو ایرانی دنا پلاس

دنا پلاس در واقع فیس لیفتی از خودروی دنا ایران خودرو است که دو سال بعد از دنا وارد بازار شد. دنا پلاس در سال 1395 به طور رسمی تولید شد. در این مقاله از مجله بیمه می خواهیم در مورد مشخصات فنی و ظاهری دنا پلاس با شما صحبت کنیم و به بررسی خانواده دنا پلاس بپردازیم. این خودرو در ابتدای تولید به فرم دنا پلاس معمولی بود و از نظر فنی تفاوت زیادی میان این دو خودرو وجود نداشت. یک سال بعد از تولید و عرضه دنا پلاس به بازار، دنا پلاس توربو شارژ معمولی و در سال 1399، خودرو دنا پلاس توربو اتوماتیک، به وسیله ایران خودرو به مشتریان عرضه شد. با ما همراه باشید تا به بررسی دقیق این خودرو بپردازیم.

مشخصات خودرو ایرانی دنا پلاس

فروشگاه اینترنتی لوازم خودرو ما، مدل های مختلفی از روکش صندلی دنا پلاس و دنا معمولی را مشاهده می کنید و اگر مدلی را پسند کرده اید، می توانید به صورت اینترنتی سفارش دهید. دعوت می کنیم در ادامه مطلب همراه ما باشید تا شما را برای خرید روکش صندلی دنا راهنمایی کنیم.

بررسی مزایا و معایب دنا پلاس ایران خودرو

دنا پلاس ایران خودرو هم مانند تمام ماشین های دیگر مزایا و معایبی دارد. مزایای دنا پلاس به شرح زیر هستند:

 • دنا پلاس دارای طراحی زیباتری نسبت به دنا معمولی است.
 • این خودرو آپشن های بیشتری نسبت به دنا دارد.
 • پیشرانه کم مصرف تر یکی از ویژگی های مهم این خودرو است.

بعد از صحبت در مورد مزایای دنا پلاس بهتر است معایب این خودرو را هم ذکر کنیم:

 • عایق بندی بی کیفیت یکی از مشکلات این خودرو است.
 • برخی از آپشن های دنا پلاس از سال 97 به بعد حذف شدند.
 • افت کیفیت ساخت دنا پلاس هم یکی مسایلی است که نمی توان آن را نادیده گرفت.

اما به طور کلی کیفیت ساخت در دنا پلاس بیشتر از انواع قدیمی است، با این حال بهتر است به بررسی دقیق تر این خودرو بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

بررسی طراحی ظاهری دنا پلاس ایران خودرو

اگر نگاهی دقیق به دنا پلاس ایران خودرو بیندازید، متوجه ظاهر اسپورت و جسورانه این خودرو نسبت به سایر تولیدات ایران خودرو می شوید. طراحی خارجی دنا پلاس به همراه حالت تهاجی چراغ ها، جلو پنجره و طرح های زیبایی که روی سپر است، به بیننده حس اطمینان می دهد.

پشت خودروی دنا پلاس

اگر از نمای جانبی به این محصول نگاه کنید، به خوبی می بینید که خط شانه ای از قسمت پایانی چراغ عقب تا قسمت برآمده گلگیر جلو، امتداد یافته است. این طراحی در قسمت جانبی دنا پلاس، در کنار حجم پردازی های انجام شـده، ظاهری عضلانی، قوی و مهیج به این خودرو ایرانی می دهد. البته با دقت به این سدان ایران خودرو، متوجه ناهماهنگی سایز و طرح فریم پنجره ها در قسمت عقب خودرو می شوید.

طراحی ظاهری دنا پلاس در قسمت عقب با چراغ های بزرگ و یک تکه، نمایی ساده دارد. لازم به ذکر است که نمای جلو و عقب دنا پلاس ایران خودرو ظاهر چندان هماهنگی ندارند.

طراحی داخلی دنا پلاس

در این قسمت از مقاله می خواهیم در مورد طراحی داخلی دنا پلاس صحبت کنیم. در ابتدا باید بگوییم که در طراحی کابین این خودرو تغییرات زیادی نسبت به خودرو ایران خودرو نمی بینیم و تنها تفاوت اضافه شدن یک سانروف به دنا پلاس است. دنا پلاس به طور کلی در مقایسه با سایر محصولات مشابه و هم رده داخلی، از کابین مناسبی برخوردار است. وجود المان هایی مانند طرح چوب و تودوزی مخملی در طراحی داخلی دنا پلاس به آن ظاهری گرم و زیبا داده است. طراحی دستیگره های کرومی برای درب ها، نوارهای کرومی دور شیشه ها و کف پوش موکتی این خودرو، زیبایی خاصی به دنا پلاس بخشیده است. داشبورد دنا پلاس از یک پلاستیک با کیفیت معمولی ساخته شده است.

کابین دنا پلاس علاوه بر صفحه نمایش بزرگ و سیستم مالتی مدیا دارای امکانات زیر است:

 • فرمان هیدرولیکی با کلیدهای کنترلی روی آن
 • سیستم تهویه اتوماتیک و کانال تهویه برای سرنشینان عقب
 • چراغ مه شکن جلو و عقب
 • قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو از داخل
 • چراغ روشنایی فضای پایین پا در هنگام ورود و خروج به کابین
 • چراغ نقشه خوان
 • سیستم روشنایی ترک خودرو
 • آینه های جانبی برقی تاشونده راهنمادار
 • شیشه بالابر برقی
 • صندلی راننده و سرنشین جلو 8 حرکته برقی
 • سری صندلی های جلو دارای قابلیت تنظیم هستند
 • جاعینکی
 • کروز کنترل
 • نمایشگر دمای محیط
 • باز کن قفل صندوق عقب از داخل
 • قابلیت دسترسی به صندوق از داخل

تصویری از کابین دنا پلاس

امکانات فوق در تمامی خودروهای خانواده دنا پلاس وجود دارد. البته در مدل توربو شارژ علاوه بر موارد فوق شاهد؛ روکش چرمی با دوخت قرمز برای فرمان، دسته دنده جدید به همراه گردگیر هستیم. مدل دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک دارای فرمان برقی است و سایر مدل های توربو شارژ دنده ای هستند.

این نکته را هم بگوییم که رینگ و تایر دنا پلاس توربو و توربو اتوماتیک نسبت به مدل پلاس معمولی، بزرگتر شده است.

امکانات ایمنی دنا پلاس

ایران خودرو در مدل پلاس ماشین دنا خود امکانات ایمنی زیر را قرار داده است:

 • کیسه های هوای راننده و سرنشین جلو و کیسه هوای جانبی
 • ایموبیلایزر
 • قفل مرکزی با ریموت
 • کمربندهای ایمنی سرنشینان جلو سه نقطه ای با قابلیت تنظیم ارتفاع
 • فرمان تلسکوپی
 • صندلی عقب مجهز به ایزوفیکس
 • سنسور دنده عقب
 • دوربین دید عقب
 • سیستم قطع سوخت خودکار
 • ترمز ضد قفل ABS، EBD
 • ترمز دیسکی خنک شونده جلو و دیسکی عقب

این ویژگی های ایمنی در سه عضو خانواده مدل دناپلاس مشترک است.

بررسی فنی دنا پلاس

همان طور که گفتیم دنا پلاس از نظر فنی تفاوت زیادی با دنا ندارد و فقط در مدل های توربوشارژ و اتوماتیک تفاوت هایی دیده می شود. در جدول زیر مشخصات فنی دنا پلاس، دنا پلاس توربو شارژ دنده ای و دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک را برای شما آورده ایم:

مدل خودرو دنا پلاس دناپلاس توربو شارژ دنده ای دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک
موتور EF7 E F7 TC EF7 TC
حجم موتور 1646 سی سی 1645سی سی 1645 سی سی
حداکثر توان 115 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه 150 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه 150 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور 157 نیوتن متر در 4500 دور در دقیقه 215 نیوتن متر در 2200-4800 دور در دقیقه 215 نیوتن متر در 2200-4800 دور در دقیقه
سوپاپ 16 شانزده 16
نوع سوخت بنزین  بنزینی بنزین
سیستم انژکتوری پاشش چند نقطه ای پاشش چند نقطه ای پاشش چند نقطه ای
حداکثر سرعت 189 کیلومتر در ساعت 205 کیلومتر در ساعت 205 کیلومتر در ساعت
شتاب 0-100 13.5 ثانیه 10 ثانیه 11 ثانیه
سیستم انتقال قدرت 5 سرعته دستی 5 سرعته دستی 6 سرعته اتوماتیک
ظرفیت باک 60 شصت 60
مصرف سوخت ترکیبی 7.74 لیتر در هر 100 کیلومتر 7.94 لیتر در هر 100 کیلومتر 8.1 لیتر در هر 100 کیلومتر
ابعاد خودرو طول: 4559 میلیمتر

عرض: 1944 میلیمتر

ارتفاع: 1460 میلیمتر

طول: 4559 میلیمتر

عرض: 1944 میلیمتر

ارتفاع: 1460 میلیمتر

طول: 4559 میلیمتر

عرض: 1944 میلیمتر

ارتفاع: 1460 میلیمتر

وزن خودرو 1258 کیلوگرم 1262 کیلوگرم 1400 کیلوگرم
حجم صندوق عقب 500 لیتر پانصد لیتر 500 لیتر

مقایسه انواع مختلف دنا پلاس، دنا پلاس دنده ای، دنا پلاس اتوماتیک

اگر بخواهیم در مورد مهم ترین تفاوت ها در میان مدل های دنا پلاس، دنا پلاس توربوشارژ دنده ای و دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک صحبت کنیم، باید به تفاوت در مشخصات فنی آن ها بپردازیم. هر سه مدل خودروی دنا پلاس دارای پیشرانه EF7 هستند که این پیشرانه روی سمند LX، سورن و دنا معمولی نیز قرار دارد. البته پیشرانه دنا پلاس توربو مجهز به پرخوران است و دو مدل دنده ای دیگر هم دارای گیربکس 5 سرعته هستند.

دنا پلاس توربو اتوماتیک دارای فرمان برقی است و در مدل های ساده و توربو دنده ای، سیستم فرمان هیدرولیک است.

بررسی رقبای دنا پلاس در بازار ایران

بهتر است بدانید دنا پلاس در رده قیمتی خود، دارای رقبای زیادی است. در حالت کلی انتخاب هر کدام از رقبای این سدان ایران خودرو مزایا و معایب خاص خودش را دارد. به طور خلاصه می توان گفت که تندر 90 از رقبای کم استهلاک و کم مصرف دنا پلاس است. اما طراحی داخلی و آپشن های دنا پلاس نسبت به تندر 90 در سطح بالاتری قرار دارد.

یکی دیگر از رقبای دنا پلاس در بازار ایران، رانا پلاس است. رانا پلاس از نظر مصرف سوخت و شتاب اولیه بهتر از رانا پلاس است، اما نداشتن فضای کافی در قسمت عقب خودرو، یکی از مشکلاتی است که نمی توان از چشم پوشی کرد.

شاهین سایپا یکی از رقبای جدی دنا پلاس است که طراحی های خوب و آپشن های مناسب شاهین، آن را به یک رقیب مستقیم برای دنا پلاس تبدیل می کند. البته بهتر است از رقبای دیگر دنا پلاس مانند جک 4J غافل نشوید. چون از تکنولوژی های به روزتری برخوردار هستند.

خودروری دنا پلاس؛ سدان جدید ایران خودرو

در مقاله ای از amazon  ایران خودرو با وجود ضعف هایی که دارد، به دلیل طراحی زیبا و قابل قبول در بازار داخلی، امکانات و آپشن ها و قدرت موتور کافی، خودروی مناسبی برای خانواده های ایرانی است. دنا پلاس تا کنون توانسته جایگاه مناسبی برای خود فراهم آورد. در این مقاله در مورد مشخصات فنی و ظاهری دنا پلاس با شما صحبت کردیم، همچنین در مورد بیمه های خودرویی هم اطلاعاتی را به شما دادیم. در صورتی که در مورد دنا پلاس یا بیمه های شخص ثالث و بدنه سوال یا ایهامی داشتید، از قسمت نظرات این مقاله با ما در ارتباط باشید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مشخصات خودرو ایرانی دنا پلاس" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مشخصات خودرو ایرانی دنا پلاس"، کلیک کنید.