گلوبال تایمز: آمریکا از هیچ فرصتی برای ایجاد اختلاف بین چین و ایران نمی گذرد

نشریه گلوبال تایمز به این گزارش واکنش نشان داد و تاکید کرد که واشنگتن از هیچ فرصتی برای ایجاد اختلاف بین چین و ایران نمی گذرد.

لی ویجیان کارشناس مسایل خاورمیانه در همین رابطه، اظهار داشت: صدای آمریکا فقط بر مهار پکن تمرکز کرده و به این معنا نیست که ایران یا چین با یکدیگر مشکلی دارند.

به گزارش ایرنا، وی با اشاره به اینکه خاورمیانه در چنین شرایط حساسی به روابط مستحکم و تقویت روابط 2جانبه بین چین و ایران نیاز دارد، گفت: شی جین پینگ رییس جمهور و وانگ یی وزیر امور خارجه چین با ابراز همدری با تهران، بر گسترش مشارکت راهبردی جامع بین 2 کشور تاکید کرده اند و سفارت ایران در پکن نیز در همان روز با انتشار پستی در شبکه اجتماعی چینی «ویبو» از ابراز همدری دولت و مردم چین قدردانی کرد.

لی ویجیان با بیان اینکه روابط تهران و پکن بر اساس منافع مشترک شکل گرفته است، تاکید کرد هیچ اتفاقی نمی تواند بر روابط ایران و چین تاثیر بگذارد.

لو شیانگ یکی دیگر از کارشناسان مسایل آمریکا در آکادمی علوم اجتماعی چین با بیان اینکه روابط با تهران جایگاه مهمی در روابط خارجی چین دارد، افزود: هدف ما توسعه روابط با ایران در یک محیط خارجی بسیار پیچیده است.

وی افزود: همکاری های تهران و پکن ویژگی های ضدهژمونیک دارد و ثبات در روابط بین 2 کشور بر گسترش جهان چندقطبی و حفظ امنیت و صلح در خاورمیانه مفید است.

این کارشناس چینی با بیان اینکه ایران ممکن است در آینده نزدیک با دشواری هایی روبه رو شود، تصریح کرد: فضا و پتانسیل بزرگی برای همکاری های 2جانبه خارج از بلوک آمریکا و غرب وجود دارد و غربی ها نمی توانند مانع توسعه روابط تهران و پکن شوند.

نشریه گلوبال تایمز با بیان اینکه هدف راهبردی آمریکا، مهار چین است، افزود: برخی از رسانه های آمریکایی سعی می کنند در راستای اهداف واشنگتن، بین 2 دشمن این کشور ( ایران و چین) اختلاف بیاندازند.

گلوبال تایمز: آمریکا از هیچ فرصتی برای ایجاد اختلاف بین چین و ایران نمی گذرد

این نشریه چینی افزود: رسانه های آمریکایی در زمانی که آیت الله رییسی در اسفند سال گذشته برای تقویت همکاری های 2 جانبه به پکن سفر کرده بود، مدعی شده بودند، ایران از تردیدهای چین در گسترش روابط اقتصادی خود با تهران، مایوس است.

همین رسانه های آمریکایی، مذاکرات بین تهران و پکن در رابطه با بحران دریای سرخ را فشار چین بر ایران تفسیر می کردند یا همکاری عادی بین 2 کشور را خطرناک جلوه می دادند تا نفوذ پکن در خاورمیانه را کاهش دهند.

گلوبال تایمز با بیان اینکه چین یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کالاهای صنعتی و ایران هم یکی از تولیدکنندگان مهم انرژی است، تصریح کرد: 2 کشور از نظر اقتصادی بسیار مکمل یکدیگر هستند و از زمانی تشکیل دولت رییسی شاهد توسعه در روابط بین 2 کشور بودیم.

این رسانه چینی اظهار داشت: هرچه شرایط خاورمیانه حساس تر باشد، تلاش های بیشتری برای ثبات این منطقه نیاز است.

310310

گلوبال تایمز: آمریکا از هیچ فرصتی برای ایجاد اختلاف بین چین و ایران نمی گذرد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گلوبال تایمز: آمریکا از هیچ فرصتی برای ایجاد اختلاف بین چین و ایران نمی گذرد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گلوبال تایمز: آمریکا از هیچ فرصتی برای ایجاد اختلاف بین چین و ایران نمی گذرد"، کلیک کنید.