کلانتری: نفی سلطه گری در اندیشه شهید رئیسی متبلور بود/آینده جهان متعلق به جبهه مظلومان است

در نشست گرامی‌داشت شهدای خدمت در دهلی نو:

کلانتری: نفی سلطه گری در اندیشه شهید رئیسی متبلور بود آینده جهان متعلق به جبهه مظلومان است

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به نفی سلطه گری در اندیشه شهید رئیسی اظهار کرد: قاعده اول، سلطه گری را نفی می‌کند. سلطه گری در همه حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی که این درخشان‌ترین مبنای فکری انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی است که شهید رئیسی میراث دار آن بود.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری کوبار، نشست گرامیداشت شهدای خدمت با حضور نماینده نخست وزیر و نمایندگان پارلمان هند، مقامات محلی، روزنامه نگاران و نخبگان و همچنین نماینده رهبر معظم انقلاب در هند، سفیر و رایزن فرهنگی و حجت الاسلام صالحی رئیس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری و عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در دهلی نو برگزار شد.

 عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در این نشست ضمن تشکر از مجلس علمای هند و برگزار کنندگان برنامه گفت: از ابراز محبتی که مردم و دولتمردان هند نسبت به رئیس جمهور محبوب ایران و همراهانشان داشته اند صمیمانه تشکر می‌کنم.

وی افزود: یاد رئیس جمهور فقید ایران، جناب حجت الاسلام دکتر رئیسی و همراهان ایشان را گرامی می‌داریم. بدیهیست که در این مجال نمی‌توان تمام ابعاد شخصیتی و نظام فکری سهید رئیسی را توصیف کرد و لذا بنده فقط به یک ویژگی بارز نظام فکری ایشان می‌پردازم که جهان امروز بیش از هر زمانی به آن نیاز دارد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم اذعان کرد: این ویژگی، خود را در دو قاعده طلایی (golden rule) خلاصه کرده است که، فارغ از دین و آیین، هر وجدان پاکی آن را می‌پذیرد و اگر روابط بین الملل بر اساس آن تنظیم شود به صلح خواهیم رسید و جنگ از جهان رخت برخواهد بست. تمامی پیامبران، بالاخص حضرت محمد، حاکمان را به اجرای این دو قاعده دعوت کرده اند؛ مصلحان و رهبرانی همچون امام حسین ع، جناب گاندی و امام خمینی و رهبر ایران، حضرت آیت الله خامنه‌ای نیز بر اساس این دو قاعده عمل کرده اند.

وی ادامه داد: این دو قاعده طلایی از این قرارند؛
قاعده اول؛ “نه به کسی ظلم کنید و نه ظلم را بپذیرید”
قاعده دوم؛ “یار و یاور مظلومان و دشمن ستمگران باشید” یعنی “همه انسان‌ها در قبال یکدیگر مسئولند و لذا اگر انسانی مورد ظلم قرار گرفت باید از او دفاع کنیم” دکتر رئیسی این دو قاعده را سرلوحه دولت خود قرار داده بود و بر اساس آنها با تمامی کشور‌ها و جوامع تعامل داشت. اینها اصولی هستند که انقلاب اسلامی ایران و جمهوری اسلامی ایران بر اساس آن شکل گرفته است.

کلانتری با اشاره به نفی سلطه گری در اندیشه شهید رئیسی اظهار کرد: قاعده اول، سلطه گری را نفی می‌کند. سلطه گری در همه حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی. این درخشان‌ترین مبنای فکری انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی است که دکتر رئیسی میراث دار آن است. پیام اصلی انقلاب نیز همین پیام بود که به رهبری امام و مقام معظم رهبری به اقصی نقاط جهان صادر شد و طرفداران زیادی را در جهان جذب کرد. این قاعده‌ای بود که امام حسین ع آن را تحقق عینی بخشید و در آن مسیر به شهادت رسید. قاعده‌ای بود که مصلحانی نظیر گاندی نیز بدان اقتدا کردند.
این اصلی است که جبهه بزرگ ضدسلطه، ضداستعمار و ضد استکبار را شکل می‌دهد. به زبان امروزین جبهه مصلحان و آزادگان و جبهه مقاومت. جبهه‌ای که مقابل زیاده خواهی دولت‌های استکباری می‌ایستد. جبهه‌ای که آزادگی مصلحانی نظیر امام حسین ع را سرلوحه خود قرار داده و ظلم را نمی‌پذیرد و صدالبته به کسی و جامعه و دولتی نیز ظلم نمی‌کند.

وی ادامه داد: از این فراتر، بر اساس قاعده دوم، این جبهه یاور مظلومان و ستمدیدگان نیز هست.
جبهه‌ای که مرز سیاسی و ملی نمی‌شناسد و بر قلوب و عقول انسان‌ها حاکم است؛ لذا مسلمان، هندو، مسیحی، پیر و جوان و زنان و مردان را فرامیگیرد. این جبهه آنقدر وسیع است که آزادگان و حق طلبانی از سراسر جهان دارد؛ از شرق تا غرب عالم. از ایران و هند در شرق تا اروپا و آمریکا در غرب. نمونه بارز این جبهه، دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های آمریکا هستند که مقابل ظلم و ستمی که توسط رژیم صهیونیستی و با حمایت آمریکا به مردم فلسطین می‌شود ایستادند و مقام معظم رهبری نامه مهمی را برای آنها نوشتند و به آنها فرمودند که شما در سمت درست تاریخ ایستاده اید.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم بیان کرد: این جبهه امروز مقابل سلطه گرانی که استقلال کشور‌ها را نادیده می‌گیرند، می‌ایستد و به احترام متقابل میان دولتها، کشورها، فرهنگ ها، ادیان و انسان‌ها اعتقاد دارد. این جبهه در عین حالی که به گفتگو اعتقاد دارد، مقابل ظلم و ستم ایستادگی می‌کند و یار مظلومان است. ما باور داریم آینده جهان متعلق به این جبهه است و سرانجام حق بر باطل و نور بر تاریکی پیروز خواهد شد.

کلانتری در پایان گفت: اگرچه دکتر رییسی در میان ما نیست، اما این مسیر در ایران کماکان ادامه دارد و حماسه تشییع پیکر ایشان در ایران و سوگواری و پیام‌های تسلیت از اقصی نقاط جهان از نشانه‌ای است بر اینکه مردم صداقت، صلح، وحدت، اخلاق محوری، پاک زیستی، ظلم ستیزی را دوست دارند و مطمئنیم آزادگانی در سرتاسر جهان در این مسیر همراه ما هستند. بالاخص نخبگان و روشنفکران و مردم ظلم ستیز و حقیقت طلب هند که پیوند‌های تاریخی، فرهنگی، تمدنی و عاطفی فراوانی با هم دارند.

کلانتری: نفی سلطه گری در اندیشه شهید رئیسی متبلور بود/آینده جهان متعلق به جبهه مظلومان است

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کلانتری: نفی سلطه گری در اندیشه شهید رئیسی متبلور بود/آینده جهان متعلق به جبهه مظلومان است" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کلانتری: نفی سلطه گری در اندیشه شهید رئیسی متبلور بود/آینده جهان متعلق به جبهه مظلومان است"، کلیک کنید.