چه کشور هایی در سال 2024 هفته کاری چهار روزه دارند؟

چه کشور هایی در سال 2024 هفته کاری چهار روزه دارند؟

آفتاب نیوز :

اکثر کشورهای جهان در هفته کاری پنج روزه کار می کنند. با این حال، ایده یک هفته کاری چهار روزه در بسیاری از کشورها و یا صنایع مورد توجه قرار گرفته است. از اواخر سال 2022، کشورهای زیادی در حال اجرای برنامه های آزمایشی برای بررسی احتمالات یک هفته کاری چهار روزه هستند و تعداد کمی از کشورها به طور رسمی گزینه های دایمی هفته کاری چهار روزه را معرفی کرده اند. داده های اولیه در مورد هفته های کاری چهار روزه در بسیاری از موارد امیدوارکننده است، زیرا کاهش طول متوسط هفته کاری به شهروندان کشورهای سخت کوش و به ویژه کشورهای پرکار کمک می کند تا تعادل کار وزندگی، سطح استرس و شادی کلی خود را بهبود بخشند.

بسیاری از برنامه های آزمایشی هفته کاری چهار روزه از مدل 100-80-100 به عنوان هدف استفاده می کنند که 100 درصد حقوق، 80 درصد ساعت کار و 100درصد بهره وری را شامل می شود. برخی از موارد از قانون 10/4پیروی می کنند که همچنان به 40 ساعت کار در هفته نیاز دارد، اما آن را به جای پنج روز کاری هشت ساعته به چهار روز کاری 10 ساعته تقسیم می کند.

انواع دیگر به جای 32 ساعت به 38 یا 36 ساعت در هفته نیاز دارند. همچنین، در حالی که اکثر هفته های چهار روزه جمعه را به آخر هفته اضافه می کنند، برخی از تغییرات دوشنبه را به روز تعطیل اضافی تبدیل می کنند. حتی تعداد کمی از آنها از یک برنامه تقسیم شده استفاده می کنند که نیمی از کارگران را جمعه و نیمی دیگر را روز دوشنبه مرخصی می دهد.

علاوه بر آزمون های چهار روزه کاری هفته ای که توسط دولت ها حمایت می شود، بسیاری از شرکت ها یا شهرداری ها آزمایش هایی را برای خود انجام داده اند. بسیاری از این موارد با اجرای دایمی یک هفته کاری چهار روزه به پایان رسیده است. مسلماً شناخته شده ترین این آزمایش ها توسط مایکروسافت ژاپن انجام شد که در سال 2019 یک هفته کاری چهار روزه را آزمایش کرد و بهره وری آن 39.9 درصد افزایش یافت.

گفت وگوهای مربوط به چهار روز کاری هفته برای اولین بار با همه گیری کووید-19 آغاز شد و کارگران و کارفرمایان در مورد اهمیت انعطاف پذیری و مزایا در محل کار تجدید نظر کردند. ایده این طرح ساده است، کارمندان چهار روز در هفته کار می کنند در حالی که با همان حجم کار، حقوق یکسانی دریافت می کنند و مزایای یکسانی دارند.

طرفداران هفته کاری چهار روزه که به عنوان آینده بهره وری کارمندان و تعادل بین کاروزندگی تحسین می شوند، بر این باورند که اجرای این طرح با رضابت کارکنان و افزایش بهره وری همراه است.

هفته کاری چهارروزه اقتصاد را پویا می کند؟

الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک گفت که امیدوار است این تغییر به انعطاف پذیری بیشتر بازار کار بلژیک کمک کند و تلفیق زندگی خانوادگی و شغلی را برای افراد آسان تر کند. وی همچنین افزود که مدل جدید باید اقتصاد پویاتری ایجاد کند. او گفت هدف این است که به مردم و شرکت ها آزادی بیشتری برای تنظیم زمان کارشان بدهیم.

بر اساس داده های یورواستات برای سه ماهه سوم سال 2021، تنها حدود 71 نفر از هر 100 بلژیکی در گروه سنی 20 تا 64 سال شغل دارند که کمتر از میانگین منطقه یورو در حدود 73 سال و 10 درصد کمتر از کشورهای همسایه مانند هلند و آلمان است.

چشم انداز هفته کاری چهار روزه برای همه جذاب نیست

برخی از کارمندان تمام وقت اگر بخواهند ساعات کاری خود را فشرده کنند، واقعاً روزهای بسیار طولانی را کار خواهند کرد، و برخی دیگر، مانند کارگران شیفت، به سادگی گزینه این انعطاف را نخواهند داشت.

محققان دریافتند که با کاهش روزهای کاری، استرس و فرسودگی شغلی کاهش یافته و تعادل بین کار و زندگی بهبود یافته است. اما چگونه هر کشور یک هفته کاری چهار روزه را آزمایش یا اجرا می کند؟

استرالیا

استرالیا یک پروژه آزمایشی چهار روزه در هفته از آگوست 2022 تا ژانویه 2023 انجام داد. این پروژه شامل 20 شرکت در سراسر استرالیا و نیوزیلند بود که صنایع مختلف از بازاریابی و مالی تا فناوری و سلامت روان را پوشش می داد و از مدل 100-80-100 استفاده می کرد که با امید بیشتر به بهبود تاثیر آب وهوا از طریق کاهش مصرف انرژی و منابع بود.

بلژیک

بلژیک به لیست رو به رشد کشورهایی پیوست که از فوریه 2022 یک گزینه چهار روزه در هفته را ارایه می دهند. بر خلاف اکثر هفته های چهار روزه که ساعات کاری مورد نیاز را به 32 ساعت در هفته کاهش می دهند (هشت ساعت در روز برای چهار روز)، برنامه بلژیک از این موارد پیروی می کند. طرح 4/10، که نیاز به 40 ساعت در هفته را حفظ می کند، از شیفت های هشت ساعته پنج روز در هفته به شیفت 10 ساعته چهار روز در هفته تغییر می کند. از آنجایی که کل ساعات کار ثابت باقی می ماند، کارمندان تمام وقت کسر حقوق را تجربه نمی کنند. همچنین کارمندان از نظر قانونی مجازند دستگاه های مربوط به کار را خاموش کنند و تماس های تلفنی، پیامک و ایمیل های ارسالی خارج از ساعات کاری را نادیده بگیرند.

کانادا

استان نوا اسکوشیا در کانادا با همه گیری کووید- 19 یک برنامه آزمایشی 9 ماهه را اجرا کرد که منجر به افزایش بهره وری و رضایت کارکنان شد. آزمایشی 6 ماهه دیگر با حضور 38 شرکت از ایالات متحده و کانادا در آوریل 2022 آغاز شد.

دانمارک

در حالی که هفته کاری رسمی دانمارک 37 ساعت است، در سال 2019 یک هفته کاری 4 روزه و 35 ساعته اجرا شد.

فنلاند

نخست وزیر فنلاند خواستار اجرای چهار روز کاری در هفته یا روزهای کاری 6 ساعته در آگوست 2019 شد. با این حال، علیرغم شایعات که خلاف آن را ادعا می کند، این یک فراخوان برای اقدام بود و پذیرش واقعی یک هفته کاری چهار روزه در کشور کند بوده است.

آلمان

بیش از 150 شرکت در آلمان به یک هفته چهار روزه روی آورده اند و یک نظرسنجی اخیر نشان داد که 71 درصد از شرکت های آلمانی از آن حمایت می کنند.

ایسلند

ایسلند از سال 2015 تا 2019 هفته های چهار روزه و 35 تا 36 ساعته را با بیش از 2500 کارمند یا تقریباً یک درصد از کل نیروی کار این کشور آزمایش کرد. کارفرمایان شرکت کننده شامل ادارات پلیس، مدارس و دفتر شهردار بودند و کارمندان حقوق خود را حفظ کردند. این آزمون یک موفقیت بزرگ در نظر گرفته شد. بهره وری ثابت ماند یا بهبود یافت، تعادل کار و زندگی بهبود یافت، فرسودگی شغلی و استرس کاهش یافت و هزینه های اداری مانند برق نیز کاهش یافت. در حال حاضر، تقریباً 86 درصد از ایسلندی ها چهار روز در هفته کار می کنند.

با این حال، همه دولت ها موفقیت ایسلند را با هفته کاری چهار روزه قبول ندارند. واکنش های متفاوت سوید به هفته چهار روزه در سوید، یک هفته کاری چهار روزه با حقوق کامل در سال 2015 با نتایج متفاوت آزمایش شد. پیشنهاد این بود که روزهای کاری شش ساعته را به جای روزهای هشت ساعته بدون از دست دادن دستمزد امتحان کنید اما همه از این ایده راضی نبودند.

در حالی که هفته های چهار روزه هنوز به طور رسمی توسط دولت ایرلند اجرا نشده است، آنها موضوع بحث های زیادی هستند. در نظرسنجی مارس 2022 از 1500 متخصص ایرلندی، 54 درصد از پاسخ دهندگان معتقد بودند که یک هفته کاری چهار روزه در عرض پنج سال عادی خواهد بود. یک آزمایش 6 ماهه در سال 2022 از مدل 100-80-100 استفاده کرد و حداقل 20 شرکت را شامل شد. تقریباً 6 درصد از شرکت های ایرلند قبلاً یک هفته چهار روزه را به طور دایم  یا به صورت آزمایشی  اتخاذ کرده اند.

ژاپن

مایکروسافت ژاپن یک هفته چهار روزه را در سال 2019 آزمایش کرد و کارمندان را با حقوق یکسان اما با تعطیلات آخر هفته سه روزه نگه داشت. بهره وری 39.9 درصد افزایش یافت. اگرچه فرهنگ ژاپن به طور سنتی بسیار متمایل به کار است، دولت ژاپن به دنبال ایجاد فرهنگ بهتر و تعادل اجتماعی و کاهش تمایل کارمندان به کار بیش از حد خود تا حد مرگ است. به این ترتیب، دولت ژاپن از ژوین 2021 هفته های چهار روزه را تشویق کرده است. تا اواخر سال 2022، تقریباً 8.5 درصد از شرکت ها این مفهوم را پذیرفته بودند اما برخی نیز حقوق ها را 20 درصد کاهش می دهند.

شرکت های بزرگ ژاپن وارد هفته کاری چهار روزه می شوند تا به تعادل بهتر بین کاروزندگی دست پیدا کنند. دلایل متعددی وجود دارد که این می تواند برای این کشور مفید باشد، که مرگ ناشی از کار زیاد جان افراد زیادی را می گیرد.

لیتوانی

از سال 2023، لیتوانیایی هایی که دارای فرزند در سن 3 سال یا کمتر هستند، واجد شرایط کار چهار روزه در هفته بودند.

هلند

هلند از اوایل دهه 1990 میانگین هفته کاری کوتاهی (29 ساعت) داشته است و کارگران پاره وقت زیادی دارد.

نیوزلند

یک برنامه آزمایشی که از آگوست 2022 تا ژانویه 2023 در نیوزیلند اجرا شد، شامل 20 شرکت در صنایع نرم افزار، بازاریابی دیجیتال، سلامت، امور مالی و ساخت وساز بود.

اسکاتلند

اسکاتلند 10 میلیون پوند به یک آزمایش برای یک هفته کاری چهار روزه اختصاص داد که از ژانویه تا ژوین 2022 ادامه داشت و از مدل 100-80-100 استفاده می کرد. آزمایش موفقیت آمیز بود و هفته کاری کوتاه شده را چندین شرکت در اسکاتلند تایید کردند. ایده هفته های چهار روزه در میان اسکاتلندی ها حمایت بسیار گسترده ای (80 درصد) دارد.

دولت اسکاتلند تایید کرده است که حدود 140 کارمند دولتی که در شرکت جنوب اسکاتلند کار می کنند، 32 ساعت در هفته بدون از دست دادن حقوق شروع به کار کرده اند تا آزمایش کنند که آیا هفته کاری چهار روزه می تواند در این کشور اجرا شود یا خیر. اسکاتلند همچنین به ایسلند و نتایج قوی آن به عنوان دلیل بزرگی برای شانس گرفتن در هفته کاری چهار روز اشاره کرد.

اسپانیا

اسپانیا مرحله آزمایشی را آغاز کرده است و دولت با برای راه اندازی یک برنامه آزمایشی ساده در هفته کاری چهار روزه در دسامبر 2022 موافقت کرد. این آزمایشی به شرکت های کوچک و متوسط کمک می کند که هفته کاری خود را حداقل نیم روز بدون کاهش حقوق کاهش دهند. اسپانیا برای کمک به افزایش بهره وری شرکت ها، ساعات کاری را کاهش می دهد.

سوید

سوید روزهای کاری 6 ساعته را در سال 2015 با نتایج متفاوت آزمایش کرد. کارمندان موجود استرس کمتری داشتند و تعادل کار/زندگی بهتری داشتند، اما کارفرما مجبور شد چندین کارگر دیگر را برای جبران ساعات از دست رفته استخدام کند.

امارات متحده عربی

در اول ژانویه 2022، امارات متحده عربی یک هفته کاری کوتاه به مدت 4.5 روز (36 ساعت) با ساعات کاری انعطاف پذیر و گزینه های کار از خانه در روزهای جمعه آغاز کرد. هفته کاری کوتاه تر، حقوق کارمندان را ثابت نگه می دارد. یک هفته کاری معمولی در امارات متحده عربی از 7:30 صبح تا 3:30 بعد از ظهر از دوشنبه تا پنجشنبه، با جمعه کوتاه شده از 7:30 صبح تا ظهر ادامه خواهد داشت. در حالی که شرکت های خصوصی در امارات هنوز این زمان بندی را اتخاذ نکرده اند، همه نهادهای فدرال تحت برنامه هفته کاری کوتاه شده کار می کنند.

انگلستان

یک آزمایش 6 ماهه شامل 70 شرکت و 3300 کارگر با استفاده از مدل 100-80-100 در ژوین 2022 آغاز شد. در نیمه راه در سپتامبر، 88 درصد از پاسخ دهندگان ادعا کردند که هفته چهار روزه خوب کار می کند. 46 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که بهره وری تقریباً یکنواخت باقی مانده است، 34 درصد بهبود جزیی را گزارش کردند و 15 درصد ادعا کردند که بهبود قابل توجهی داشته است. 86 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که احتمالاً هفته های چهار روز پس از آزمایش را در نظر خواهند گرفت.

شرکت های بریتانیایی که آزمایشی 6 ماهه از هفته کاری چهار روزه را اجرا کردند، پس از تحسین این آزمایش به عنوان بسیار موفق، اکنون در حال برنامه ریزی برای دایمی کردن هفته کاری کوتاهتر هستند.

حدود 61 شرکت بریتانیایی و بیش از 3300 کارمند برای این برنامه که توسط محققان دانشگاه های کمبریج و آکسفورد و کالج بوستون در این طرح شرکت داشتند.

آلمان

آلمان در حال حاضر خانه یکی از کوتاه ترین میانگین هفته های کاری در اروپاست. طبق گزارش مجمع جهانی اقتصاد، میانگین کار در هفته 34.2 ساعت است. با این حال، اتحادیه های کارگری خواستار کاهش بیشتر ساعات کار شده اند. بر اساس نظرسنجی، 71 درصد از افرادی که در آلمان کار می کنند، مایلند تنها چهار روز در هفته کار کنند. اکثریت قابل توجهی (75 درصد) بر این باورند که یک هفته چهار روزه برای کارمندان مطلوب است و اکثریت (59 درصد) معتقدند که باید برای کارفرمایان نیز قابل دستیابی باشد. تقریباً نیمی از کارفرمایان (46 درصد) گفتند که آزمایش یک هفته چهار روزه در محیط کار خود را امکان پذیر می دانند.

ایالات متحده

دولت های مختلف ایالتی و محلی برنامه های آزمایشی را انجام داده اند و 10 ها شرکت منفرد یک هفته کاری 4 روزه، را اتخاذ کرده اند. آزمایشی 6 ماهه با حضور 38 شرکت از ایالات متحده و کانادا در آوریل 2022 آغاز شد.

یک هفته کاری چهار روزه لزوماً نشان دهنده ساعات کار کمتر در هفته نیست. به عنوان مثال، کارگران در بلژیک ممکن است یک هفته پنج روز با 8 ساعت در روز یا یک هفته چهار روز با 10 ساعت در روز کار کنند.

طبق گزارش وردپاپولیش، برخی از کشورهای فهرست شده هفته کاری چهار روزه را آزمایش کرده اند، اما هنوز به طور رسمی و دایمی آن را در سراسر کشور اتخاذ نکرده اند. برخی دیگر رسما هفته کاری 4 روزه ندارند، اما میانگین هفته کاری کمتر از پنج روز دارند.

روزهای تعطیل ترجیحی

توجه به روزهایی که شرکت ها روز تعطیل خود را انتخاب می کنند بسیار جالب است.

79 درصد از شرکت ها ترجیح می دهند جمعه ها را تعطیل کنند. این مدل طولانی آخر هفته یک انتخاب محبوب بوده است که به خوبی با تعطیلات آخر هفته شنبه و یکشنبه هماهنگ است.

17 درصد از شرکت ها انعطاف پذیری را ارایه می دهند و به کارکنان خود اجازه می دهند هر روز مرخصی داشته باشند. این انعطاف پذیری نیازهای مختلف، از ملاحظات مراقبت از کودک تا ترجیحات شخصی فردی را برآورده می کند.

قوانین تعطیلات بر اساس کشور بسیار متفاوت است برخی از کشورها مانند ایالات متحده آمریکا طبق قانون به هیچ گونه مرخصی با حقوق نیاز ندارند، در حالی که کشورهای دیگر مانند فرانسه از شرکت ها می خواهند که 30 روز مرخصی سالانه با حقوق را به کارمندان ارایه دهند.

برخی از کشورها در ارایه یک برنامه متعادل کار و زندگی با زمان تعطیلات سخاوتمندانه برتر هستند. این مکان ها از هفته های کاری کوتاه تر گرفته تا فرصت های کار پاره وقت فراوان و شیوع بیشتر شرکت هایی که هفته های کاری 4 روزه را اتخاذ می کنند، متمایز هستند.

مزایا و معایب یک هفته کاری چهار روزه

برنامه ها و آزمایش های آزمایشی طیف گسترده ای از مزایای احتمالی را هم برای کارمند و هم برای کارفرما به نمایش گذاشته اند. برای کارمندان، یک هفته کاری چهار روزه استرس و ناراحتی های مرتبط با استرس را کاهش می دهد، تعادل کار و زندگی و کیفیت کلی زندگی را بهبود می بخشد و منجر به رضایت بیشتر می شود.

منتقدان هفته کاری چهار روزه اظهار می کنند که این کار می تواند فشار غیرقابل تحملی بر امور مالی کارفرما وارد کند. به عنوان مثال، در یک دوره آزمایشی 6 ساعته در روز (مفهومی مرتبط با هفته های چهار روزه) در یک مرکز بهداشتی درمانی سوید، 68 پرستار کمتر استرس داشتند و کیفیت زندگی بهتری داشتند، اما این مرکز مجبور شد 17 پرستار را استخدام کند.

به طور کلی، به نظر می رسد هفته کاری چهار روزه به آرامی اما مطمیناً در سراسر جهان مورد توجه قرار می گیرد، اما اینکه آیا دولت ها به طور قطعی این ایده را اتخاذ خواهند کرد، هنوز مشخص نیست.

چه کشور هایی در سال 2024 هفته کاری چهار روزه دارند؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چه کشور هایی در سال 2024 هفته کاری چهار روزه دارند؟" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چه کشور هایی در سال 2024 هفته کاری چهار روزه دارند؟"، کلیک کنید.