وضعیت بازارها عجیب شد/ این بازار بیشترین زیان را به سرمایه گذاران داد

ایمان ربیعی- بازارهای مالی ایران از ابتدای سال با حرکت سرسام آور افزایش قیمت ها روبرو بودند اما با این حال در هفته ای که دو روز پایانی اش تعطیل بود و تنها چهار روز کاری را تجربه می کرد، قیمت ها در بازار ارز، طلا و سکه تا حدی عقب نشستند و در نتیجه سرمایه گذاران در بازارهای چهارگانه با زیان روبرو شدند .

هر چند گزارش هایی درباره عقب نشینی قیمت ارز در کانال شصت هزار تومان منتشر شده است اما سایت های اعلام قیمت منتسب به کانون صرافان، قیمت دلار را از چرخه اعلام حذف کرده و مقابل آن خط تیره گذاشته اند .

با این حال قیمت دلار که تا نیمه کانال شصت هزار تومان پیشروی کرده بود، توانست به محدوده کف کانال شصت هزار تومان بازگردد .

نکته اینجاست که در روزهای کاری هفته، آرامشی نسبی بر فضای اخبار سیاسی حکمفرما بود. البته در تعطیلات عید سعید فطر، تنش ها بالا رفت و گمانه زنی درباره رویارویی مستقیم ایران و اسراییل مطرح شد. تعطیلی بازارها مانع از تاثیرگذاری مستقیم این اخبار بر قیمت ها شده است.

وضعیت بازارها عجیب شد/ این بازار بیشترین زیان را به سرمایه گذاران داد

طلا عقب رفت

همگام با قیمت دلار، قیمت طلا در بازارهای جهانی نیز با عقب نشینی اندک همراه بود .

روز سه شنبه 21 فروردین هر گرم طلای 18 عیار به قیمت سه میلیون و 624 هزار تومان رسید و با کاهش محدود چهار هزار تومانی نسبت به هفته گذشته، به کار خود پایان داد. این هفته طلا بازدهی منفی 0.11 درصدی داشت.نکته اینجاست که در روز دوشنبه کاهشی قیمتی محسوس در بازار اتفاق افتاد اما بازار با حرکتی اصلاحی ، قیمت از دست رفته را دوباره به دست آورد. در هفته سوم فروردین هر مثقال طلای 18 عیار روی رقم 15 میلیون و 699 هزار تومانی ایستاد و افت بازدهی0.12درصدی داشت.

گفتنی است این هفته انس جهانی طلا با رشد قیمت همراه شد. طلای جهانی در یک هفته اخیر 164 دلار گران شد اما از روز پنجشنبه 23 فروردین عقب نشینی قیمت در بازارهای جهانی اتفاق افتاد و قیمت هر اونس طلا به 2338 دلار رسید.

سکه در چه وضعیتی است؟

در هفته اخیر سکه امامی با افت بازدهی 5.40 درصدی بیشترین کاهش بازدهی را داشت. این قطعه در آخرین معامله روز سه شنبه 21 فروردین با قیمت 43 میلیون و 707 هزار تومان به کار خود پایان داد و کاهش قیمت دو میلیون و 496 هزار تومانی نسبت به هفته گذشته داشت.

روز سه شنبه قیمت سکه بهار آزادی در سطح 40 میلیون و 290 هزار تومانی قرار گرفت. در آخرین معامله این هفته نیم سکه با قیمت 25 میلیون و 800 هزار تومان، ربع سکه با رقم 15 میلیون و 800 هزار تومان معامله شدند. سکه گرمی روی رقم هفت میلیون و 200 هزار تومانی ایستاد. گفتنی این هفته تمام قطعات سکه چند کانال افت قیمت را تجربه کردند.

بازار سهام بر مدار تکراری

سریال عقب نشینی در بازار سهام ادامه دارد. در هفته سوم فروردین نیز این اتفاق رخ داد و بار دیگر بازار سهام شاهد عقب رفت بود. سومین هفته معاملاتی بازار سهام در فروردین ماه در حالی سپری شد که طی روزهای معاملاتی این هفته، 0.47 درصد معادل 10 هزار و 683 واحد از ارتفاع شاخص کل کاسته شد. طی این افت، شاخص کل از سطح دو میلیون و 261 هزار واحد به دو میلیون و 250 هزار واحد رسیده است.

جریان داد و ستدها در نمادهای کوچک و متوسط بازار نیز در این هفته، منجر به افت شاخص هم وزن شد. به نحوی که این نماگر از محدوده 770 هزار واحد، با افت 1.41 درصدی به 759 هزار واحد رسیده است.

نگاهی به معاملات هفته سوم فروردین 1403 خبر از خروج سنگین هزار و 689 میلیارد تومانی پول حقیقی از بازار سهام دارد. این موضوع در کنار کاهش ارتفاع شاخص هم وزن نگرانی جدیدی برای اهالی بازار سهام ایجاد کرده است.

223223

وضعیت بازارها عجیب شد/ این بازار بیشترین زیان را به سرمایه گذاران داد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وضعیت بازارها عجیب شد/ این بازار بیشترین زیان را به سرمایه گذاران داد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وضعیت بازارها عجیب شد/ این بازار بیشترین زیان را به سرمایه گذاران داد"، کلیک کنید.