همیشه باید آمادگی دفاع از کشور را داشته باشیم/ رمز آزادسازی خرمشهر چه بود

کوبار/فارس معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت، از روزهای آزادسازی خرمشهر سخن گفت و تاکید کرد که نیروهای مسلح همواره باید برای دفاع از کشور آماده باشند.

مراسم ویژه گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر و  بزرگداشت شهدای خدمت با حضور خانواده های معزز شاهد و ایثارگر، امیر دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران، فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی امروز، 3 خرداد به میزبانی فرماندهی ارشد آجا در استان های فارس و کهگیلویه و بویر احمد، در شیراز برگزار شد.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به شهادت سه خلبان شهید در حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور، از خلبان شهید مصطفوی یاد کرد و گفت: وی از نظر تعهد، تخصص و مهارت، یک الگو بود.

امیر دریادار حبیب الله سیاری ضمن تسلیت و گرامیداشت یاد شهدای خدمت به خصوص رییس جمهور شهید، گفت: این شهادت، حق خادم شهدا بود.

وی با بیان اینکه ارتشی ها آیت الله آل هاشم را به خوبی می شناختند، گفت: ایشان سال ها در عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران خدمت کرده بودند و خوش اخلاقی و معنویت، ارتباط دلی با عموم افراد، هوش سرشار و به اسم کوچک صدازدن فرمانده گردان ها، ارتباط با قشر جوان، کارگران، رفت وآمد با وسایل نقلیه عمومی، از ویژگی های شخصیتی این روحانی بزرگ بود.

معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به شهادت سه خلبان شهید در حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور از خلبان شهید مصطفوی یاد کرد و گفت: وی از نظر تعهد، تخصص و مهارت، یک الگو بود؛ اما ویژگی های دیگر هم داشت، وی برادر شهید است و در زمان قبر برادر شهیدش یک قبر برای خود پیش بینی می کند و امروز در همان قبر آرام می گیرد.

دریاردار سیاری با گرامیداشت خلبان دریانوش، از پاکی، ایمان، تعهد و تخصص وی یاد کرد و گفت: این شهید عالیقدر دارای تخصص، علم و دانش بالا در مسایل فنی پروازی مهندس پرواز بود.

وی تاکید کرد: همیشه باید آمادگی دفاع را داشته باشیم. جنگ یکی از رویدادهای زندگی بشر است و در طول تاریخ وجود داشته که با وجود چهره خشن و نازیبای خود، بخش مهمی از تاریخ را به خود اختصاص داده است. این نشان می دهد که اگر کشوری می خواهد حیات خود را حفظ کرده و ماندگار بماند، باید برای چگونگی مقابله با تهاجم احتمالی دشمن، بیندیشد و فراتر از آن خود را آماده کند.

امیر سیاری با یادآوری ایام عملیات بیت المقدس، به نقل ویژگی های مهم این عملیات پرداخت و گفت: یکی از ویژگی های مهم این عملیات، کوتاه بودن زمان برای آمادگی اجرای عملیات بود، زیرا اول تا دهم فروردین ماه 1361 عملیات بزرگ فتح المبین را داشتیم و آمادگی برای بیت المقدس، یک ماه بعد یعنی در اردیبهشت ماه آغاز و بلافاصله اجرایی شد.

معاون هماهنگ کننده ارتش دومین ویژگی عملیات بیت المقدس را وسعت منطقه عملیاتی با 6 هزار کیلومتر مربع دانست و افزود: سومین ویژگی این عملیات، عملیات عبور از رودخانه است، زیرا یکی از مهم ترین و پیچیده ترین کار در زمان یک عملیات، عبور از رودخانه است.

امیر سیاری با اشاره به اینکه تداوم عملیات به مدت 25 روز در گرمای شدید خوزستان، از دیگر ویژگی های مهم عملیات بیت المقدس است، تاکید کرد: این مورد هم در عملیات های جنگی دنیا بی بدیل است.

همیشه باید آمادگی دفاع از کشور را داشته باشیم/ رمز آزادسازی خرمشهر چه بود

وی گفت: عبور از رودخانه با استقرار 5 تا 6 پل روی آن توسط مهندسین در کمترین زمان را یکی از شاهکارهای تاکتیکی نظامی در این عملیات بود و یکی دیگر از اقدامات شاخص در این عملیات، زدن پل بین خرمشهر و عراق بود که خلبان اسکندری و زمانی این پل را زدند و این باعث شد ما بتوانیم محاصره خرمشهر را کامل کنیم و اسیر زیادی هم بگیریم.

امیر سیاری ادامه داد: از اقدامات ارزشمند و ویژه دیگر این است که نیروی هوایی ما موفق شد ظرف یک شب تا صبح در 19 اردیبهشت، 6 هزار نفر را از مشهد به اهواز برای تجدید نیرو ترابری منتقل کند.

معاون هماهنگ کننده ارتش، حرکت لشکر و تیپ های مستقل نیروی زمینی با اتحاد و انسجام و وحدت فرماندهی و کلمه و همدل بودن را از اقدامات ویژه و افتخارات نیروهای مسلح در این عملیات دانست و گفت: دستاوردهای این عملیات هم قابل توجه است و اولین دستاورد آن آزادی 6 هزار کیلومتر مربع از خاک وطن است و دشمن کامل به مرزهای خود عقب رانده شد.

وی با اشاره به گرفتن 19 هزار اسیر عراقی و کشته شدن 16 هزار عراقی در این عملیات، گفت: ما در این عملیات 6 هزار شهید دادیم با اینکه ما حمله کردیم و این یک معجزه است؛ زیرا ما که حمله کردیم باید شهید و اسیر و خسارت بیشتری می داشتیم.

امیر سیاری با اشاره به غنیمت تعداد زیادی ادوات و ماشین آلات نظامی، گفت: جمله امام راحل(ره) که فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد»  یعنی اگر توکل نبود و اگر در راه خدا و برای حفظ نظام و انقلاب و دفاع از ناموس و تمامین ارضی نمی جنگیدیم و اگر خدا نمی خواست، موفق نمی شدیم.

معاون هماهنگ کننده ارتش، دستاورد بعدی را شناخته شدن جایگاه دفاع و توان بازدارندگی نظامی ما در عرصه بین الملل عنوان کرد و افزود: آن دشمنی که روز 31 شهریور 1359 به کشور ما حمله کرد، فکر نمی کرد که ما اینقدر آمادگی داشته باشیم که تا پایان عملیات بیت المقدس، یعنی سوم خرداد 1361 بتوانیم دشمنی که از مرزهای زمینی ما کیلومترها وارد کشور شده و بعضی از شهرها را تصرف کرده، در کمتر از 2 سال عقب رانده و مرزها را آزاد کنیم.

فرمانده ارشد نظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران در استان های فارس و کهگیلویه و بویراحمد نیز در این مراسم ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن سالروز آزادسازی خرمشهر، به بیان تسلیت به مناسبت شهادت رییس جمهور و همراهانشان پرداخت و گفت: رییس جمهور خادم و جهادی ما، آیت الله رییسی یار و یاور مظلومان بود و فراغ ایشان باورنکردنی است.

امیرسرتیپ دوم ستاد ابوالقاسم رضایی افزود: همچنین سایر همراهان رییس جمهور شهید، امام جمعه عزیز آذربایجان شرقی آیت الله آل هاشم که از یاران ما ارتشی ها بودند و خاطرات بسیار خوبی را با ایشان داشتیم، امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، شهید رحمتی، سردار موسوی، امیر مصطفوی، امیر دریانوش و سرهنگ قدیمی که باید یاد و خاطره این عزیزان را با اندوه، زنده نگاه داریم.

وی ضمن خوش آمدگویی به معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی، خطاب به حضار گفت: در هر مساله ای که درباره دفاع مقدس بخواهیم حرف بزنیم، امیر دریادار حبیب الله سیاری چیزی کم نگذاشته و الگویی برای همه نیروهای مسلح و جوانان ایران زمین محسوب می شود.

پایان خبر کوبار

همیشه باید آمادگی دفاع از کشور را داشته باشیم/ رمز آزادسازی خرمشهر چه بود

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "همیشه باید آمادگی دفاع از کشور را داشته باشیم/ رمز آزادسازی خرمشهر چه بود" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "همیشه باید آمادگی دفاع از کشور را داشته باشیم/ رمز آزادسازی خرمشهر چه بود"، کلیک کنید.