هشدار پلیس فتا درباره جرایم سایبری در پوشش انتخابات

هشدار پلیس فتا درباره جرایم سایبری در پوشش انتخابات

رییس پلیس فتای تهران بزرگ نسبت به کلاهبرداری های اینترنتی در ایام انتخاب به مردم هشدار داد.

به گزارش کوبار، سرهنگ داود معظمی گودرزی با بیان اینکه تنها چند روز تا برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری باقی مانده است، گفت: با توجه به گسترش فضای مجازی، متاسفانه این احتمال وجود دارد که افراد سودجو که با هدف کلاهبرداری صفحاتی را منتسب به کاندیداهای این انتخابات راه اندازی کنند. ممکن است کلاهبرداران به بهانه های مختلف اقدام به کلاهبرداری کنند، فرستادن لینک دانلود یا انتشار برنامه با عناوین مختلف، از جمله مواردی است که ممکن است کلاهبرداران با سوءاستفاده از آن دست به اقدامات مجرمانه بزنند.

وی ادامه داد: تحریک افراد به دانلود و نصب برخی نرم افزارها با عناوین اخبار روز انتخابات، حمایت از نامزد خاص، کسب درآمد با حمایت از کاندیداهای مختلف و … نیز از جمله مواردی هستند که می تواند منجر به مجاب کردن افراد برای استفاده از نرم افزارهای جعلی و مخرب شود، کاربران در صورت نصب چنین برنامه هایی باتوجه به دادن اجازه دسترسی به پیامک ها، تماس ها، گالری عکس و … با مشکلات ریز و درشتی مواجه و حتی اطلاعات شخصی و بانکی آن ها نیز به خطر خواهد افتاد.

رییس پلیس فتای تهران بزرگ با بیان اینکه در ایام انتخابات موارد متعددی از انتشار برنامه های موبایلی جعلی منتسب به نامزدهای انتخاباتی در شبکه های اجتماعی و پیام رسان های داخلی و خارجی رویت می شود، گفت: این امر می تواند زمینه سرقت اطلاعات و سوء استفاده از داده های شخصی کاربران را فراهم کند.مردم عزیز باید توجه داشته باشند که در نصب هرگونه برنامه موبایلی باید به موارد ایمنی توجه داشتند باشند و از نصب برنامه هایی که در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها منتشر می شوند خودداری کرده و برنامه های مورد نیاز خود را از منابع معتبر دریافت کنند.

معظمی گودرزی با بیان اینکه از مهم ترین ساحت های زندگی اجتماعی انسان، شرکت در سرنوشت سیاسی اجتماعی خود و جامعه بوده و تبلور آن انتخابات است، گفت: بدون تردید باید بالاترین میزان از اخلاق مداری را در فرآیند انتخابات دید. در همین راستا نیز رعایت مواردی از جمله احترام گذاشتن به سایر کاربران در فضای مجازی، صداقت در انتشار مطالب و محتوا، رعایت حریم خصوصی دیگران در فضای مجازی، رعایت عدالت و بی طرفی در حمایت از شخص یا جناحی خاص، عدم پخش اخبار کذب و شایعه پراکنی از سوی کاربران فضای مجازی نشان دهنده رعایت اخلاق مداری است.

 رییس پلیس فتای پایتخت درخصوص چگونگی تشخیص اخبار جعلی مرتبط با انتخابات نیز گفت: خبررسانی جعلی، دروغ پراکنی یا اخبار جعلی نوعی خبرنگاری زرد یا پروپاگاندا با قصد پخش اطلاعات غلط است که در بستر رسانه های چاپی سنتی، رسانه های خبری و رسانه های اجتماعی انتشار می یابد، باید مراقب شبه خبرها بود، به تصاویر توجه شود که واقعی باشند. به زمان و تاریخ اخبار توجه کنید. بررسی صحت منبع خبر و دقت به موضوع خبر دقت از جمله این موارد است.

وی ادامه داد: اخبار جعلی با هدف گمراه کردن و به منظور آسیب رساندن به یک آژانس، نهاد، یا شخص، یا به دست آوردن اهداف مالی یا سیاسی نوشته و منتشر می شود، که اغلب با استفاده از سرفصل های حساس، نادرست که می تواند با هدف افزایش خوانندگان، اشتراک گذاری آنلاین و درآمد بر اساس کلیک روی اینترنت هم باشد.

پایان خبر کوبار

هشدار پلیس فتا درباره جرایم سایبری در پوشش انتخابات

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار پلیس فتا درباره جرایم سایبری در پوشش انتخابات" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار پلیس فتا درباره جرایم سایبری در پوشش انتخابات"، کلیک کنید.