هشدار جدی محیط زیست برای جلوگیری از تخلیه فاضلاب در سفیدرود

هشدار جدی محیط زیست برای جلوگیری از تخلیه فاضلاب در سفیدرود

کوبار/گیلان رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه گفت: تا زمانی که روند ورود آلودگی به رودخانه سفیدرود ادامه داشته باشد، کارشناسان سازمان محیط زیست، با انجام نمونه برداری ها و آزمایشات دوره ای، موضوع را تا حصول نتیجه مطلوب پیگیری می کنند.

رامین حسین زاده امروز 27 فروردین ماه در گفت وگو با کوبار با اشاره به اقدامات اداره محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه در خصوص ممانعت از ورود فاضلاب به رودخانه سفیدرود، اظهار کرد: این اداره در راستای سیاست های ابلاغی از سازمان و همچنین وظایف ذاتی و تکالیف قانونی محوله، پس از شناسایی و احصای تمام نقاط تخلیه و ورود فاضلاب خام شهری به رودخانه سفیدرود، نمونه برداری های مرکب و نتایج آنالیز فیزیکی و شیمیایی آب رودخانه توسط آزمایشگاه مرکزی اداره کل محیط زیست استان انجام داد.

وی افزود: نتایج آن حاکی از ورود فاضلاب با پارامترهای خارج از حد استاندارد به رودخانه ها و انهار شهرستان بود، همسو با سایر شهرستان های استان، تشکیل پرونده علیه مسیولین آب و فاضلاب را در برنامه کاری خود قرار داد و تلاش داشته تا با پیگیری جدی موضوع در مرجع قضایی، مسیولین مربوطه را مجاب کند تا با جدیت بیشتر به مقوله احداث و راه اندازی تصفیه خانه مرکزی فاضلاب شهری ورود کرده و در این خصوص پیگیر اخذ اعتبارات لازم از منابع استانی و ملی باشند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه درباره معضلات ورود فاضلاب به رودخانه ها، گفت: ورود فاضلاب خام و تصفیه نشده به رودخانه، باعث ایجاد آلودگی محیط زیستی، بهداشتی و همچنین به هم خوردن توازن زیستی در اکوسیستم های آبی منطقه شده است.  همچنین با توجه به اینکه انهار و زهکش های متعددی نیز از سفیدرود مشروب می شوند، این آلودگی ها می تواند سلامت محصولات کشاورزی و در نهایت سلامت و بهداشت عمومی را به مخاطره بیندازد که در بحث حقوقی دستگاه های متولی همچون جهاد کشاورزی و بهداشت می تواند اظهار نظر تخصصی کنند.

حسین زاده، راهکار منطقی و اصولی برای جلوگیری از ورود فاضلاب های صنعتی، شهری و روستایی به رودخانه سفیدرود را ایجاد یک ساختار منسجم از شبکه جمع آوری فاضلاب و احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری و به استاندارد رساندن پساب قبل از تخلیه به رودخانه برشمرد و تصریح کرد: این مهم بصورت بسیار جدی از مطالبات سازمان محیط زیست و همچنین یک مطالبه به حق مردمی و عمومی است.

وی تاکید کرد: در این زمینه ما تاکید داشتیم تا برنامه زمانبندی اجرای پروژه تصفیه خانه هر چه زودتر توسط آبفا تدوین و اعلام شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه افزود: باید این موضوع را هم عرض کنم که پیرو پیگیری های دستگاه های نظارتی، دستورات صادره از سوی مقامات عالی شهرستان و همچنین پیگیری مستمر موضوع اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه و اداره کل متبوع صادر شده است.

حسین زاده افزود: مجوزهای زیست محیطی در راستای اجرایی شدن تصفیه خانه مرکزی فاضلاب آستانه اشرفیه و نیز ایجاد چند تصفیه خانه لوکال فاضلاب در کیاشهر به منظور جلوگیری از ورود فاضلاب به منابع آبی شهرستان وجود دارد، ولی تا زمانی که روند ورود آلودگی به رودخانه ادامه داشته باشد، کارشناسان سازمان محیط زیست، با انجام نمونه برداری ها و آزمایشات دوره ای، موضوع را تا حصول نتیجه مطلوب پیگیری می کنند.

پایان خبر کوبار

هشدار جدی محیط زیست برای جلوگیری از تخلیه فاضلاب در سفیدرود

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار جدی محیط زیست برای جلوگیری از تخلیه فاضلاب در سفیدرود" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار جدی محیط زیست برای جلوگیری از تخلیه فاضلاب در سفیدرود"، کلیک کنید.