نوع جدیدی از فناوری تشخیص حرکت نزدیک ابداع شد

از طریق برقراری ارتباط با پلک زدن؛

نوع جدیدی از فناوری تشخیص حرکت نزدیک ابداع شد

پژوهشگران چینی نوعی لایه پلاستیکی شفاف غیرتماسی ساخته اند که به افراد دچار مشکلات گفتاری کمک می کند با پلک زدن با دیگران ارتباط برقرار کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری کوبار به نقل از نیواطلس، رابط های انسان و ماشین مانند صفحه نمایش گوشی های هوشمند، بسیار تمیزتر و ماندگارتر خواهند بود اگر مجبور نباشیم با دست آلوده آن ها لمس کنیم. اکنون دانشمندان لایه پلاستیکی نازکی با حس نزدیکی ساخته اند که چنین سناریویی را بیش از هر زمان دیگری ممکن و عملی می کند

اکنون «حسگر های غیر تماسی» با بار الکتریکی وجود دارد که قادر به تشخیص حرکات اجسام نزدیک از طریق تاثیر آن ها بر میدان های مغناطیسی و یا الکتریکی هستند. ساخت این دستگاه ها دشوار است، فقط می توانند انواع خاصی از اشیاء را شناسایی کنند و به علاوه شارژ زیادی را نگه نمی دارند.

دانشمندان دانشگاه علم و صنعت شرق چین اکنون یک لایه نازک شفاف پلاستیکی سه لایه ساخته اند که اتیلن پروپیلن فلویوردار (FEP) در بالا، یک ماده رسانای الکتریکی در وسط، و یک پایه الاستومری انعطاف پذیر در پایین، از نمونه های شاخص آن است.FEP نوعی ماده الکترت است یعنی پس از بارگیری اولیه، به طور مداوم یک میدان الکترواستاتیک خارجی تولید می کند. کل این لایه پلاستیکی 0.34 میلی متر ضخامت دارد.

هنگامی که یک جسم از هر نوع به آن نزدیک می شود، بار استاتیکی درونی آن مورد با میدان الکترواستاتیک FEP برهمکنش می کند و باعث می شود جریان الکتریکی در لایه رسانای این سطح شفاف پلاستیکی جریان یابد. با بررسی قدرت آن جریان، می توان تشخیص داد که جسم چقدر از لایه فاصله دارد.

زمان آزمایش، این فناوری قادر به تشخیص اجسام ساخته شده از شیشه، لاستیک، آلومینیوم و کاغذ در فواصل بین 2 تا 20 میلی متر بود. علاوه بر این، شارژ الکتریکی خود را حتی پس از بیش از سه هزار چرخه نزدیک / دور که در مدت حدود دو ساعت انجام شد، حفظ کرد.

مجریان این طرح در نمایش قابلیت های این لایه پلاستیکی شفاف، آن را روی یک عدسی از یک عینک قرار دادند، جایی که پلک زدن کاربر را از طریق نزدیک و دور شدن مژه ها تشخیص داد. با استفاده از این تنظیمات، کاربر توانست حروف اول دانشگاه (E C U S T) را با کد مورس، چشمک بزند.

به گفته دانشمندان این فناوری می تواند پس از توسعه بیشتر، به افرادی که قدرت گفتار ندارند اجازه برقراری ارتباط داده و یا به رانندگان در مورد خواب آلودگی هشدار دهد. همچنین قابلیت استفاده در رابط هایی مانند صفحه نمایش های لمسی بدون لمس نیز دارد.

نتایج این تحقیقات در نشریه ACS Applied Materials & Interfaces منتشر شده است.

نوع جدیدی از فناوری تشخیص حرکت نزدیک ابداع شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نوع جدیدی از فناوری تشخیص حرکت نزدیک ابداع شد" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نوع جدیدی از فناوری تشخیص حرکت نزدیک ابداع شد"، کلیک کنید.