نشست وزرای خارجه 5 کشور عربی در مورد غزه

نشست وزرای خارجه 5 کشور عربی در مورد غزه

وزرای خارجه عربستان، اردن، امارات، قطر و مصر نشستی پنج جانبه در مورد جنگ غزه برگزار کردند.

به گزارش کوبار، فیصل بن فرحان، ایمن الصفدی، عبدالله بن زاید، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی و سامح شکری، وزرای خارجه عربستان، اردن، امارات، قطر و مصر امروز دوشنبه نشستی مجازی درمورد جنگ غزه برگزار کردند.

طبق گزارش الجزیره، وزرای خارجه این پنج کشور عربی در بیانیه ای مشترک از تلاش واسطه ها برای ایجاد آتش بس و پایان دادن به جنگ غزه تقدیر کردند.

آن ها تاکید کردند که درباره پیشنهاد اخیر جو بایدن، رییس جمهور آمریکا برای ایجاد آتش بس در غزه باید به طور مثبت و با جدیت تعامل کرد.

در بخشی از این بیانیه بر ضرورت توقف تجاوزها به غزه، بازگشت آوارگان فلسطینی و خروج نیروهای اشغالگر از این باریکه تاکید شده است.

«جو بایدن» رییس جمهور آمریکا روز جمعه از پیشنهاد جدید رژیم صهیونیستی برای آتش بس در غزه خبر داد که شامل آتش بس، آزادی اسرای صهیونیستی طی سه مرحله می شود و به حماس ارایه شده است .

بایدن گفته بود قطر این پیشنهاد رژیم صهیونیستی را به دست حماس رسانده است اما دوحه یا حماس این سخن بایدن را هنوز تایید نکرده اند.

پیشنهاد آتش بس جدید شامل سه مرحله برقراری آتش بس در نوار غزه، آزادی اسرا و بازسازی غزه می شود و هر مرحله 42 روز به طول می انجامد. براساس این پیشنهاد، مرحله اول 6 هفته خواهد بود و طی آن آتش بس جامع و کامل برقرار شده و ارتش رژیم صهیونیستی از تمامی مناطق پرجمعیت غزه عقب نشینی می کند.

قرار است در مرحله اول در ازای آزادی صدها زندانی فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی، تعدادی از اسرای صهیونیستی از جمله زنان، افراد میانسال و زخمی ها آزاد شوند. در طول این 6 هفته، رژیم صهیونیستی با جنبش حماس در مورد مرحله دوم آتش بس مذاکره خواهد کرد، مرحله ای که شاهد پایان دایمی جنگ خواهد بود.

مرحله دوم هم 6 هفته به طول خواهد انجامید و شامل آزادی اسرا و سربازان صهیونیستی باقی مانده و حفظ آتش بس می شود. مذاکرات در مرحله دوم برای رسیدن به مرحله سوم انجام می شود. مرحله سوم که آن هم 6 هفته طول می کشد شامل بررسی وضعیت غزه پس از جنگ و بازسازی آن می شود.

رییس جمهور آمریکا خاطرنشان کرده بود که براساس این پیشنهاد، رژیم صهیونیستی، غیرنظامیان فلسطینی می توانند به خانه های خود در تمام مناطق غزه، از جمله شمال آن، جایی که این رژیم محدودیت های طولانی مدت اعمال کرده است، بازگردند.

وی همچنین گفته بود: کمک های بشردوستانه افزایش می یابد و روزانه 600 کامیون وارد غزه می شود.

پایان خبر کوبار

نشست وزرای خارجه 5 کشور عربی در مورد غزه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نشست وزرای خارجه 5 کشور عربی در مورد غزه" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نشست وزرای خارجه 5 کشور عربی در مورد غزه"، کلیک کنید.