مقایسه ال90 با نمونه بومی سازی شده!/ عکس

به گزارش خبرگزاری کوبار، در سال 1999 زمانی که رنو داچیا را خرید، پروژهٔ X90 برای توسعهٔ خودرویی اقتصادی با قیمت 5 هزار یورو آغاز شد. پس از حدود چهار سال توسعه، این خودرو نهایتاً در ژوین 2004 با نام لوگان رونمایی شد. این خودرو که به موفقیت غیرمنتظره ای دست پیدا کرد، با برندهای رنو و داچیا در کشورهای سراسر جهان به تولید رسید و عرضه شد. در کشورمان پس از کش وقوس های فراوان، لوگان که قرار بود جایگزینی برای پیکان باشد، در سال 1386 روی خط تولید ایران خودرو و پارس خودرو (سایپا) رفت و با نام تندر 90 در سه تیپ مختلف راهی بازار کشورمان شد درحالی که ارزان ترین تیپ آن با نام E0، بدون حداقل امکانات رفاهی مثل فرمان هیدرولیک، حدود دو برابر پیکان قیمت داشت.

براساس گزارش پدال، بااین وجود و علیرغم ظاهر ساده و اقتصادی لوگان، این خودرو به لطف کیفیت بالای قوای محرکه و قطعات فنی، توانست جای خود را در بازار کشورمان باز کند. بعداً نیز نسخه های فیس لیفت و اتوماتیک تندر 90 توسط خودروسازان داخلی عرضه شدند. در سال 1399 اما به دلیل تحریم ها و خروج رنو از ایران، تولید این سدان اقتصادی فرانسوی در کشورمان پس از 13 سال خاتمه یافت. چندی بعد اما به دلیل محبوبیت لوگان در ایران و همین طور در اختیار داشتن امتیاز پلت فرم و وجود زیرساخت های تولید در کشور، سایپا تصمیم به ساخت بومی سازی ایرانیزه کردن آن گرفت که نتیجهٔ آن خودرویی بنام P90 شد.

P90 که قرار است توسط پارس خودرو تولید شود، اواخر فروردین 1402 رونمایی شد و با توجه به اینکه به تازگی کاتالوگ آن منتشر شده است، به نظر می رسد فاصلهٔ زیادی با عرضه به بازار ندارد. به همین دلیل، قصد داریم در ادامه این لوگان بومی را با تندر 90 و فیس لیفت های قبلی آن مقایسه کنیم. لازم به ذکر است، درحالی که قبلاً به نام کادیلا برای این خودرو اشاره شده بود، به نظر می رسد قرار است با همان نام P90 به بازار عرضه شود زیرا در کاتالوگ مذکور همین نام دیده می شود.

طراحی بیرونی

سایپا نمای جلوی و عقب تندر 90 را به طور کامل بازطراحی کرده و سعی داشته نمای مدرنی به پیکر قدیمی و سادهٔ این خودرو ببخشد. در قسمت جلوی خودرو مجموعهٔ چراغ ها، جلوپنجره و سپر به طور کامل از نو طراحی شده است. این طراحی جدید با جلوپنجرهٔ شش ضلعی، چراغ های متفاوت و قاب برجستهٔ مه شکن ها در طرفین سپر هرچند شاید به خودی خود زیباتر از لوگان به نظر برسد اما این فرم تهاجمی هیچ گونه هماهنگی با پروفیل جانبی خودرو ندارد زیرا این قسمت کاملاً دست نخورده باقی مانده و هیچ تغییری را نسبت به لوگان تجربه نکرده است. در اینجا طراحان حتی زحمت تغییر آینه های جانبی را هم به خود نداده و از همان آینه های ساندرو و تندر پلاس استفاده کرده اند.

در عقب خودرو شاهد چراغ های جدیدی هستیم که تا روی در صندوق کشیده شده و با فرم جعبه ای خودرو هماهنگی بیشتری دارد. در پایین هم سپر با بخش بزرگی از پلاستیک سیاه بازطراحی شده است. به طورکلی، هرچند شاید طراحی جلو و عقب P90 با نمایی مدرن تر و تهاجمی تر به خودی خود زیبا باشد اما ناهماهنگی این طراحی جدید با فرم بسیار ساده و قدیمی پروفیل جانبی لوگان تضاد ناخوشایندی ایجاد است. این در حالی است که در فیس لیفتی که داچیا در سال 2008 روی لوگان انجام داد و در سال 1396 توسط ایران خودرو با نام تندر پلاس در کشورمان عرضه شد، طراحی خودرو با تغییراتی نه چندان بزرگ اما موثر و بدون بر هم زدن فرم هماهنگ لوگان، بروزتر و شکیل تر شد.

از سوی دیگر، خود سایپا نیز در پاییز سال 1387 درحالی که تازه لوگان به ایران آمده بود، فیس لیفتی جزیی روی آن انجام داد که با نام پارس تندر عرضه شد. مهم ترین تغییر ظاهری این خودرو در قسمت عقب با چراغ های جدید و انتقال جا پلاک از روی سپر به بالا انجام گرفته بود و نمای جلو دست نخورده باقی ماند. بااین حال، فیس لیفت پارس تندر هم چندان جالب از آب درنیامد و کمکی به زیباتر شدن لوگان نکرد.

داخل

در داخل P90 سایپا از داشبورد و رو دری ها ساندرو و تندر پلاس استفاده کرده که هرچند کمی بهتر از داشبورد اولیه و قدیمی تندر 90 به نظر می رسد اما کاملاً رنگ و بوی کهنگی دارد. البته طراحان سایپا با استفاده از نمایشگر لمسی، مجموعهٔ جدید کنترل های سیستم تهویه و صفحه آمپر جدید سعی در بروز کردن این داشبورد داشته اند اما این اقدامات جزیی تاثیر چندانی نداشته و در داخل P90 همچنان شاهد همان فضای کهنه و بی روح لوگان هستیم که هیچ شباهتی به یک خودروی مدرن امروزی ندارد. همچنین در این خودرو از غربیلک فرمان کوییک استفاده شده که کاملاً با فرم کلی داشبورد خودرو بی ربط است درحالی که دکمه های بالابر شیشه همچنان روی داشبورد قرار دارند. با توجه به تغییرات بزرگ بیرونی، بهتر بود برای داخل P90 هم داشبورد جدیدی طراحی می شد تا لااقل در داخل حس خودروی جدیدتری را به خریداران بدهد. البته گفته شده نسخهٔ اتوماتیک این خودرو با داشبورد جدیدی ارایه خواهد شد.

مقایسه ال90 با نمونه بومی سازی شده!/ عکس

داشبورد P90

مقایسه ال90 با نمونه بومی سازی شده!/ عکس

داشبورد اولیه تندر 90

مقایسه ال90 با نمونه بومی سازی شده!/ عکس

داشبورد تندر پلاس

تجهیزات

P90 از لحاظ امکانات نسبت به تندر 90 پیشرفت نسبتاً خوبی داشته و سایپا مواردی مثل فرمان برقی D شکل با سیستم، پایش باد تایرها، رینگ آلومینیومی، سیستم تهویه نیمه اتوماتیک، دو ایربگ، تریم داخلی دورنگ، شیشه دودی عقب، تنظیم برقی آینه های جانبی، سنسور دنده عقب، دوربین دنده عقب، چراغ های خودکار، دی لایت، نمایشگر 7 اینچی، آنتن کوسه ای، سنسور باران، کنترل پایداری و ترمز کمکی را در نظر گرفته است درحالی که تندر 90 در تمام نسخه های قبلی خودروی بسیار فقیری بود و امکانات آن صرفاً به مواردی مثل دو ایربگ، سیستم تهویه دستی، تنظیم برقی آینه های جانبی و فرمان هیدرولیک محدود می شد.

پیشرانه

غیر از طراحی بیرونی، تغییر مهم دیگر P90 زیر کاپوت رخ داده است زیرا ازآنجایی که امکان تولید پیشرانهٔ اصلی تندر 90 یعنی K4M در کشور وجود ندارد، سایپا تصمیم گرفته در این خودرو از پیشرانهٔ ME16 استفاده کند. این همان موتور EC5 پژو-سیترین محسوب می شود که در دوران برجام به سایپا رسید. این موتور که از سیستم زمان بندی متغیر سوپاپ بهره می برد را درواقع باید نسخهٔ سایپا از پیشرانهٔ TU5 پلاس ایران خودرو دانست. هرچند گفته می شود موتور ME16 در برخی جزییات مثل بلوک سیلندر با موتور ایران خودرو متفاوت است اما 113 اسب بخار قدرت و 144 نیوتن متر گشتاور تولید می کند که دقیقاً با TU5 پلاس یکسان است.

مقایسه ال90 با نمونه بومی سازی شده!/ عکس

انتقال نیروی این موتور هم توسط همان گیربکس پنج سرعتهٔ دستی مورداستفاده در شاهین صورت می گیرد که توسط مگا موتور تولید می شود و طبق گفته ها از تکنولوژی شرکت آیسین بهره می برد. همچنین قرار است بعداً نسخهٔ اتوماتیک P90 هم با گیربکس شش سرعتهٔ ساخت شرکت چینی DAE تولید شود. پیشرانهٔ P90 خروجی کمی بیشتری از موتور 1.6 لیتری K4M تندر 90 دارد که 105 اسب بخار قدرت و 140 نیوتن متر گشتاور داشت اما نقطهٔ قوت اصلی لوگان کیفیت بالای قوای محرکه بود که باعث می شد خریداران با ظاهر زشت، کابین قدیمی و امکانات اندک تندر 90 کنار بیایند درحالی که این موضوع در P90 کمرنگ شده است. البته موتور TU5 هم از پیشرانه های نسبتاً کم ایراد داخلی است اما باید ببینیم نسخهٔ سایپا از این موتور چه عملکردی خواهد داشت.

مقایسه ال90 با نمونه بومی سازی شده!/ عکس

جمع بندی

درمجموع، با وجود تمام تغییراتی که در P90 ایجاد شده، درحالی که لوگان در بازارهای جهانی هم اکنون در نسل سوم خود قرار دارد، تولید دوبارهٔ نسل اول که پیشینهٔ آن به بیست سال پیش بازمی گردد آن هم با پیشرانهٔ پژو و صرفاً چند آپشن بیشتر چه توجیهی دارد آن هم درحالی که سایپا در سبد محصولات خود سدان مدرن تر شاهین را دارد که قرار است با همین پیشرانهٔ ME16 تولید شود؟ درهرحال، طبق آخرین گزارش ها، تولید P90 در تیرماه 1402 آغاز خواهد شد و حدود 10 درصد قیمت کمتری نسبت به شاهین خواهد داشت.

مقایسه مشخصات فنی

تندر 90 P90
پیشرانه K4M ME16
حجم موتور 1598 سی سی 1600 سی سی
قدرت 105 اسب بخار 113 اسب بخار
گشتاور 140 نیوتن متر 144 نیوتن متر
گیربکس 5 سرعته دستی 5 سرعته دستی
وزن 1100 کیلوگرم 1155 کیلوگرم
طول 4,247 میلی متر 4,330 میلی متر
عرض 1,740 میلی متر 1,740 میلی متر
ارتفاع 1,534 میلی متر 1,530 میلی متر
فاصلهٔ محوری 2,630 میلی متر 2,630 میلی متر
ظرفیت باک 50 لیتر 47 لیتر

227227

مقایسه ال90 با نمونه بومی سازی شده!/ عکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مقایسه ال90 با نمونه بومی سازی شده!/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مقایسه ال90 با نمونه بومی سازی شده!/ عکس"، کلیک کنید.