مبتلایان به این بیماری بیشتر در خطر زوال هستند

مبتلایان به این بیماری بیشتر در خطر زوال هستند

آفتاب نیوز :

به نقل از تک اکسپلوریست، کم کاری تیرویید زمانی اتفاق می افتد که تیرویید شما به اندازه کافی هورمون تیرویید تولید و ترشح نکند. این بیماری باعث کُند شدن سوخت وساز شده و کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

در برخی موارد، اختلالات تیرویید با علایم زوال عقل همراه بوده است که با درمان قابل برگشت است. تاکنون مطالعات کمی برای بررسی ارتباط بین اختلالات تیرویید و زوال عقل انجام شده است. مطالعه جدید که به درک بهتر ارتباط میان این دو بیماری کمک می کند، نشان می دهد که افراد مسن مبتلا به کم کاری تیرویید ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل باشند.

برای انجام این مطالعه، محققان سوابق سلامت و بهداشت 7843 فرد تایوانی مبتلا به زوال عقل که به تازگی بیماری آن ها تشخیص داده شده بود را با تعداد مشابهی از افراد که به این بیماری مبتلا نشده بودند، مقایسه کردند. میانگین سنی آن ها 75 سال بود.

با بررسی سابقه کم کاری یا پرکاری تیرویید در این افراد مشخص شد که در مجموع 102 نفر به کم کاری و 133 نفر به پرکاری تیرویید مبتلا بودند. پرکاری تیرویید زمانی رخ می دهد که در بدن فرد میزان بیش از اندازه ای هورمون تیرویید تولید و ترشح شود. در پرکاری تیرویید برخلاف کم کاری تیرویید سوخت وساز بدن افزایش می یابد.

پژوهشگران هیچ ارتباطی بین پرکاری تیرویید و زوال عقل پیدا نکردند، اما میان کم کاری تیرویید و ابتلا به زوال عقل ارتباطی وجود داشت.

68 نفر یا 0.9 درصد از افراد مبتلا به زوال عقل، در مقایسه با 34 نفر یا 0.4 درصد از افراد بدون زوال عقل مبتلا به کم کاری تیرویید بودند. تحقیقات نشان داد که احتمال ابتلای افراد بالای 65 سال به زوال عقل که مبتلا به کم کاری تیرویید هستند، 80 درصد بیشتر از افراد همسن و سالی است که مشکلات تیروییدی ندارند. این نتایج پس از تطبیق سایر عوامل مانند جنسیت، سن، فشار خون بالا و دیابت که می توانند بر خطر ابتلا به زوال عقل اثر بگذارند، به دست آمد.

در افراد کمتر از 65 سال، داشتن سابقه کم کاری تیرویید با افزایش خطر زوال عقل مرتبط نبود.

چی ین سنگ ونگ (Chien-Hsiang Weng) نویسنده این مطالعه از دانشگاه براون در رود آیلند، گفت: وقتی ما افرادی که برای کم کاری تیرویید دارو مصرف می کردند را بررسی کردیم، متوجه شدیم که این افراد سه برابر بیشتر از افرادی که دارو مصرف نمی کنند، در معرض خطر ابتلا به زوال عقل هستند. یک توضیح احتمالی برای آن می تواند ارتباط میان شدت بیشتر بیماری و ابتلا به زوال عقل باشد. مطالعه مشاهده ای ثابت نمی کند که کم کاری تیرویید به طور مستقیم باعث بروز زوال عقل می شود، بلکه تنها وجود ارتباط میان این دو را نشان می دهد.

در این مطالعه شدت کم کاری تیرویید افراد در نظر گرفته نشده بود.

مبتلایان به این بیماری بیشتر در خطر زوال هستند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مبتلایان به این بیماری بیشتر در خطر زوال هستند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مبتلایان به این بیماری بیشتر در خطر زوال هستند"، کلیک کنید.