فرمول جدید دولت برای اجرای مجدد طرح کالابرگ

فرمول جدید دولت برای اجرای مجدد طرح کالابرگ

آفتاب نیوز :

دولت سال گذشته در دهه ی فجر اعلام کرده بود که برای حمایت از اقشار مختلف جامعه خصوصاً اقشار آسیب پذیر طرح فجرانه ی کالابرگ الکترونیکی را اجرا می کند. این طرح از نیمه ی بهمن 1402 تا 19 اردیبهشت ماه 1403 به مدت سه ماه عملیاتی شد.

طرحی که در آن یک فرد یارانه بگیر در صورت استفاده از کالابرگ و خرید از سبد غذاییِ 11 قلم کالای مورد تایید وزارت کار، 220 هزار تومان به مبلغ 400 هزارتومان کالابرگش افزوده می شد و می توانست تا 620 هزارتومان از این اقلامِ مشخص خریداری کند. به این معنا که خانواده ای که به ازای هر فرد، 300 هزار تومان و یا 400 هزار تومان دریافت می کرده، 220 هزار تومان بیشتر دریافت می کرد که باید این اعتبارِ تشویقی صرفِ خرید 11 قلم کالا می شد.

این طرح شامل کالا های اساسی گوشت مرغ، گوشت قرمز، برنج، روغن، ماکارونی، شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، تخم مرغ و حبوبات بود.

طبق اعلام مسیولان دولتی، استقبال مردم از این طرح حمایتی بیش از 90 درصد بوده و در این مدت، 20 میلیون خانوار و یا به عبارتی دیگر 60 میلیون نفر را در کشور تحت پوشش قرار داده است.

بهادری جهرمی سخنگوی دولت هفته ی اخیر در این خصوص، گفت: در این طرح منابع مالی مستقیماً در سفره مردم خرج می شود و به افزایش سلامت غذایی کمک می کند. برای استمرار آن باید دید منابع اعتباری در بودجه امکان تامین اعتبار دارد یا نه؛ اگر این امکان تامین بشود دولت از ادامه این طرح استقبال می کند؛ دولت این طرح را از جمله طرح های موفق قلمداد می کند و هر زمان که بتواند آن را اجرا کند، این کار را انجام خواهد داد.

هم چنین خاندوزی سخنگوی اقتصادیِ دولت در این باره اعلام کرده بود با توجه به استقبال 60 میلیون نفری از این طرح و آثار مثبت آن در جامعه، اهتمام دولت این است که منابع لازم را برای ادامه این طرح فراهم و موانع آن را رفع کند؛ دولت و مجلس می کوشند این منابع تامین شود.

بر اساس این گزارش، سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره ی این موضوع بیان کرد: این طرح در طول سه ماه کمترین مشکل را داشت و با موفقیت به سرانجام رسید.

همچنین با تمامی 230 هزار فروشگاه مرتبط با این طرح تسویه حساب انجام شده و بدهی ای در این زمینه نداریم. تداوم این طرح نیازمند بررسی است که در حال انجام است و تاکنون تصمیم قطعی اتخاذ نشده است.

گفتنی است، با توجه به اعلام رضایت و آمادگی دولت برای اجرای مجدد این طرح و هم چنین استقبال بالای مردم از آن، این انتظار می رود که در آینده ای نه چندان دور احتمالاً شاهد اجرای چنین طرح و یا مشابه آن باشیم.

بر اساس اعلام سخنگوی دولت قرار است در مذاکره با مجلس برای منابع مورد نیاز طرح فجرانه تعیین تکلیف شود، اما هنوز چیزی ابلاغ نشده است.

سید رضا یحیوی در پاسخ به این که با توجه به پایان زمان طرح فجرانه سوم کالابرگ تکلیف این طرح به کجا خواهد انجامید؟ اظهار کرد: همانگونه که سحنگوی دولت اعلام کرد، دولت و مجلس در حال مذاکره برای تعیین تکلیف و منابع هستند و دولت مایل به ادامه طرح فجرانه است، ولی هنوز دستور جدیدی به ما اعلام نشده است. اگر منابع پیش بینی شود از تمدید طرح کالابرگ استقبال می کنیم؛ بنابراین علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در نشست خبری هفته قبل با اشاره به کاهش نرخ بیکاری و کاهش رشد نقدینگی در این دولت اظهار کرد: دولت سیزدهم در ابتدای فعالیت با مشکلات متعددی در بخش اقتصادی روبه رو بود، اما کار هایی برای رفع آن ها انجام داد کاهش نرخ رشد نقدینگی از 42 به 23 درصد نتیجه این اقدامات بود، بیکاری از قریب 10 درصد به زیر 8 درصد رسیده که نتیجه اقدامات دولت برای تکمیل بنگاه های راکد بوده است، تخصیص ارز به واردات کالا های اساسی و تجهیزات تولید را دولت انجام داده است.

بهادری جهرمی تاکید کرد: اگر منابع لازم در جداول بودجه پیش بینی شود، از تمدید طرح کالابرگ استقبال می کنیم.

مشاور طرح کالابرگ الکترونیکی در مورد تعیین تکلیف طرح فجرانه و ادامه اجرایی شدن این طرح توضیح می دهد.

سرنوشت یارانه تشویقی 220 هزار تومانی

یارانه تشویقی 220 هزار تومانی در شرایطی به طور کامل قابل استفاده است که افراد از تخفیف هر 11 قلم مشمول (ماکارونی، پنیر، مرغ، گوشت، روغن، شکر، شیر و..) استفاده کنند. یعنی دیگر مثل گذشته نیست که فقط از کل یارانه مثلا یک میلیون تومانی دریافتی توسط یک خانوار دو نفره، همه ی یارانه حبوبات خرید شده و از یارانه تشویقی هم بهره ببرند. بلکه 220 هزار تومان طرح فجرانه مربوط به تخفیف و مابه التفاوت قیمتی کلیه یازده قلم کالای مشمول طرح کالابرگ الکترونیکی است. یعنی اگر فردی هر یازده قلم کالا را بخرد، 220 هزار تومان یارانه تشویقی اش به واسطه مابه التفاوت قیمتی پرداخت می شود.

گفتنی است؛ طرح ملی کالابرگ الکترونیکی با عنوان «طرح فجرانه کالابرگ» در راستای حمایت مضاعف از سبد غذایی خانوار یارانه بگیر با اولویت خانوار دهک های پایین جامعه (اول تا هفتم) فعلا تا اردیبهشت ماه ادامه دارد.

فرمول جدید یارانه

بنا به اعلام دولت، استقبال از یارانه تشویقی عاملی شد که دولت تصمیم بگیرد که این طرح را ادامه دهد و اجرای آن را به سه ماه محدود نکند. به این ترتیب در کنار یارانه 300 یا 400 هزار تومانی هر فرد می تواند یارانه 220 هزار تومانی را نیز استفاده کند که جمع آن حدود 520 یا 620 هزار تومان می شود.

فرمول جدید دولت برای اجرای مجدد طرح کالابرگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فرمول جدید دولت برای اجرای مجدد طرح کالابرگ" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فرمول جدید دولت برای اجرای مجدد طرح کالابرگ"، کلیک کنید.