سومین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری علم و فناوری کوبار، کاندیداهای ریاست جمهوری از لحظاتی پیش با حضور در ساختمان شیشه‌ای صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، با موضوع «انسجام اجتماعی با حکمرانی فرهنگی» به صورت رسمی سومین مناظره خود را آغاز کردند.

بنابراین گزارش، مناظره اول کاندیدا‌های ریاست جمهوری روز دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ برگزار شد. مناظره دوم کاندیدا‌های ریاست جمهوری نیز روز پنج‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ برگزار شد.

 در بخش اولِ مرحله دوم مناظره، مردم و کارشناسان اقتصادی، سوالات دیگری  با موضوع «حکمرانی در فضای مجازی» برای پاسخ دادن کاندیداها مطرح کردند.

۲۱:۱۹ قاضی‌زاده: نظام برنامه‌ریزی ما برای زنان و مردان باید متفاوت باشد

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در بخش‌ دوم صحبت‌های خود اظهار داشت: امروز کمی از زمان عقبیم و حرف‌هایی می‌زنیم که 20-30 سال پیش موضوع زنان بود و امروز زنان ما از آن عبور کرده‌اند. امروز قدرت اصلی ما زنان هستند. حرف زنان این است که تبعیض علیه زنان به معنی محدود بودن زیرساختها و فرصت‌ها علیه‌شان برداشته شود.

وی افزود: الان بیش از 94 درصد زنان ما باسوادند و بسیاری از آنها سواد دانشگاهی دارند ولی نرخ بیکاری آنها 56 درصد است چون مشاغل ما مردسالارانه تعریف شده است. الان 3.5 میلیون ورزشکار داریم که 40 درصدش زنان هستند؛ چقدر از امکانات ورزشی ما برای زنان است؟ شهید رئیسی سواحل را آزادسازی کرد خوب حالا چرا نباید فضایی را داشته باشیم که زنان ما بتوانند ورزش‌های آبی انجام دهند؟ فضاهای ورزشی ما باید به فضاهای مردانه،‌ زنانه و خانوادگی تقسیم شود.

قاضی‌زاده عنوان کرد: جنس زن و مرد متفاوت است؛ نظام برنامه‌ریزی ما برای زنان و مردان باید متفاوت باشد. ما تنها کاری که کردیم زن و مرد را در مدارس جدا کردیم. در حالی که باید متناسب‌سازی امور هم صورت بگیرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: مسئله اصلی جوانان ما این است که دولت آاز آنها در تشکیل خانواده حمایت کند. در دولت خانواده اعتباری برای خانواده‌ها در نظر گرفتیم. یک میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه که می‌تواند در اشتغال یا تامین جهیزیه یا ازدواجش استفاده کند و یا در حوزه دیگری سرمایه‌گذاری کند. مهد کودک قانون دارد و همه مکلف هستند وقتی بانوی با فرهنگ بکار می‌گیرند مهد کودک ارزان قیمت ایجاد کنند. اگر زمینه بارداری و فرزندآوری را آسان کنیم همه خانم‌ها علاقمندند که حداقل دو فرزند داشته باشند.

۲۱:۱۱ زاکانی: با موضوع زنان نمی‌توان شعاری رفتار کرد

زاکانی در ادامه عنوان کرد: به‌عنوان پدر سه دختر و به‌عنوان یک همسر عرض می‌کنم که جمع بین خانه‌داری، همسرداری و فرزندداری با فعالیت اجتماعی ممکن است.

وی ادامه داد: ظرفیت عظیمی که در جامعه زنان وجود دارد مورد غفلت قرار گرفته است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خطاب به پزشکیان و پورمحمدی تصریح کرد: دوستان شما ۳۲ سال کشور را در دست داشتند باید پاسخ دهید. دهه ۶۰و ۷۰و ابتدای ۸۰و ۹۰ کشور در دست دوستان شما بود و باید پاسخ دهید که چرا کار نکرده‌اید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: با فرار رو به جلو که نمی‌توان پاسخ معتبر داد. خانم‌ها و دختران فرصت هستند. موضوع شایسته سالاری است. دولت خدمت حتماً بیش از دولت‌های قبل از خانم‌ها استفاده خواهیم کرد.

زاکانی تصریح کرد: با موضوع زنان نمی‌توان شعاری رفتار کرد. زنان امنیت و نقش در جامعه می‌خواهند که اگر به آن‌ها داده نشود کشور متضرر می‌شود. حل بخش عمده معضلات کشور به دست زنان است.

وی عنوان کرد: اینکه امام راحل فرمود «مرد از دامن زن به معراج می‌رود» شوخی نیست و اعتبار است.

زاکانی بیان کرد: بین همسری ومادری و فعال اجتماعی، نه محبوس بودن را می‌پذیریم و نه ابزار بودن را می‌پذیریم.

وی در مورد سقط جنین، گفت: این مسئله جنبه اقتصادی دارد اما بیشتر مربوط به مسئله فرهنگی است.

زاکانی گفت: به لطف الهی در تحقق اصل ۸،۹،۲۶،۲۷ قانون اساسی کاری خواهم کرد که با نهادسازی نوین، مردم کارشان پای صندوق‌های رأی تمام نشود، بلکه پس از آن مردم سالاری دینی تشدید شود.

۲۱:۰۳ جلیلی: حجاب برای حضور اجتماعی زن است

سعید جلیلی بیان کرد: نباید اجازه داد نقش پرشکوه زنان ایران در عرصه‌های مختلف سانسور شود. وظیفه‌ی دولت و رئیس‌جمهور این است که باید در این زمینه نقش‌آفرینی کند.

جلیلی گفت: اگر می‌گوییم زن یعنی همه زنان ایران؛ باید برای آنان تعریف داشته باشیم. باید نقش زنان خانه‌دار دیده شود و اگر نتیجه‌ای که حاصل تلاش زنان خانه‌دار یعنی تربیت صحیح فرزند است و موجب شده از سویی موجب پیشرفت کشور شده و از سوی دیگر مانع آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد، افسردگی و الباقی شده‌اند مرهون ایفای نقش پرشکوه زنان در خانه است.

وی عنوان کرد: اگر دولت می‌خواست این نتیجه را با کارمندان خود بگیرد چقدر باید کارمند استخدام می‌کرد؟ این یک فرصت بزرگ بوده که انجام شده است. آیا این جای دیده شدن و تقدیر ندارد؟ بسیاری از هزینه‌هایی که به اسم مقابله با آسیب‌های اجتماعی و یا پرورش جوانان‌مان می‌کنیم، هروجی‌اش یا کم و یا صفر است. این هزینه باید این‌جا تخصیص یابد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: این‌همه مادرانی توانسته‌اند نتیجه تلاش‌های خود را برای کشور به ارمغان بیاورند و ما برای این طرح مفصل داریم. ما چند میلیون زن سرپرست خانوار در کشور داریم که علیرغم کار مادریِ خود، وظیفه‌ی دیگری را ایفا می‌کند و باید دیده شود.

جلیلی با بیان اینکه باید زنان بدسرپرست و یا زنان عشایر دیده شوند، اظهار داشت: درباره‌ی موضوع زنان، نقش‌شان در کشور را سانسور نکنیم و دولت وظیفه دارد برای این مسئله برنامه داشته باشد.

وی اضافه کرد: دولت باید برای خانواده برنامه داشته باشد تا خانواده حفظ شود. ما طرح‌هایی در این زمینه داریم تا خانواده تقویت شده و مورد توجه قرار بگیرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: حجاب برای حضور اجتماعی زن است و اگر این حضور برای زن تعریف می‌شود، موجب خواهد شد که حریم خانواده حفظ شود و به بهترین وجه نقش خود را ایفا کند.

۲۰:۵۹ پزشکیان: با وضع قانون رفتار زنان عوض نمی‌شود

مسعود پزشکیان اظهار داشت: فکر کنم وضع خوب است و  نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاده که این برخوردها در جامعه با خانم‌ها صورت می‌گیرد. به هر حال من از نظر اعتقادی با هرگونه زورگویی و برخورد خشن با هر انسانی از جمله زنان مخالف هستم.

وی افزود: چرا ما نباید به برخوردهایی که در خیابان با خانم‌ها می‌شود، اعتراض نکنیم. اینکه ما می‌‌گوییم باید خانواده  تحکیم شود که شکی در آن نیست. همه خانواده من از جمله عروس‌ها و خواهرانم محجبه و چادری هستند ولی سوال این است اگر دیگران در بیرون نخواهند چنین پوششی داشته باشند باید با آنها  چگونه برخورد کنیم. ما که نتوانستیم تا این سن اینها را هدایت کنیم و کلی هم پول مراکز فرهنگی و دینی و مذهبی هزینه این مسائل کردیم و فایده‌ای نداشته الان می‌خواهیم اینها را با روش‌های اینچنین در خیابان‌ها هدایت کنیم.

پزشکیان عنوان کرد: ما باید نگاه‌مان را نسبت به زنان از نظر جنسیت اصلاح کنیم، تصور کنیم اینها برای خانواده آفریده شدند. زنان همراه مردان در اقتصاد، صنعت و علم هستند و باید پست‌‌های مدیریتی را در موقعیت‌ها و جایگاه‌ها به آنها بدهیم و باید این اتفاق در عمل بیتفد چرا که در مسائل تئوریک الان که وقت رای‌گیری است می‌‌گوییم این کارها را می‌کنیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: به جای برخورد خشن باید ببینیم که چه کردیم که دختران ما در جامعه به این شکل در آمدند.  من بعد از فوت همسرم، اگر قرار بود با دخترم با تحکم و زور عمل کنم، اینی نمی‌شد که الان شده است.

وی افزود: با وضع قانون رفتار زنان عوض نمی‌شود؛ همانطور که قبلا نتوانستند به زور حجاب را از سر زنان ایران بردارند، ما هم با زور نخواهیم توانست حجاب بر سرشان بنشانیم.

۲۰:۵۴ قالیباف: در هر کجا که حضور داشتم شرایط را برای زنان آماده کردم

محمدباقر قالیباف اظهار داشت: بدپوششی و بی حجابی حتماً آفت خانواده و جامعه ماست و نباید اجازه بدهیم این اتفاق بیفتد. اما مسئله این است که چگونه؟

وی افزود: آقای پورمحمدی گفت لایحه حجاب و عفاف را پس می‌گیرد؛ این لایحه هنوز به قانون تبدیل نشده و مسیر خود را طی می‌کند. اما همه‌ این قانون به موضوع ایجابی پرداخته است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: نمی‌شود بدون احترام و با تنش و با خشونت کاری کرد؛ همه اینها محکوم است.

قالیباف گفت: 32 دستگاه طبق قانون مسئولند در این زمینه و باید نقش فرهنگی داشته باشند؛ کارشان را انجام نمی‌دهند و خلاصه می‌شود در پلیس ما. بعد این اتفاقات می‌افتد که هیچکدام از ما نمی‌پسندیم و باید جلوی این چیزها را بگیریم.

وی با بیان اینکه قانون مبارزه با خشونت علیه زنان درحال بررسی است، تصریح کرد: در قانون خانواده و جوانی جمعیت بحث زن و خانواده را بعد از 15 سال تصویب کردیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: همچنین در لایحه مبارزه با خشونت در منزل و بیرون، ظلمی که به زنها می شود را پرداخته‌ایم. الان در کمیسیونها تصویب شده است و در صحن مجلس است و مراحل سیر خود را طی می کند.

قالیباف تاکید کرد: در شهرداری مرکز مداخله برای زنان را ایجاد کردم. اگر زن در خانه مشکلی پیدا کرد و مرد ناجوانمردی زن را بیرون کرد، کاری کرده بودیم که آن خانم شب بتواند در جای امنی حضور یابد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ما با همین نگاه توانستیم شهر تهران را که یک شهر مردانه بود، تغییر دهیم گفت: محیط شهر و فرصت‌های شهری برای زنان و دختران ما فراهم نبود. در طول دوران مدیریت خود در شهرداری تهران تلاش کردم در این مسیر حرکت کنیم. ما از محیط مدرسه گرفته تلاش کردیم فضا را برای یک محیط بانشاط برای دخترانمان فراهم کنیم، مدارس را به این سمت بردیم و این فضا را برای آنها فراهم کردیم.

وی افزود: بوستان‌هایی هم برای بانوان ساختیم. لذا با شکل‌گیری فرصت در بوستان‌ها، محیط شهر برای نشاط و سلامت جسمی و گذران اوقات فراغت بانوان فراهم شد.

قالیباف ادامه داد: در موضوعات مختلف حتی در بخش آسیب‌های اجتماعی به‌صورت جدی به این موضوع توجه شد. شما مراکز شهربانو را در شهر دیدید. سراهای محله را نیز با همین نگاه پیش بردیم. فرصت‌هایی برای دختران جوان در مجموعه‌های مخصوص به آنها ایجاد کردیم تا بتوانند در یک محیط شهری همچون محیط دانشگاهی که دارای بخش کاری هم بود، حضور پیدا کنند و با یک محیط با نشاط، سالم و توأم با امنیت اجتماعی و اخلاقی اما بسیار راحت و روان و با نشاط و شاداب فعالیت کنند.

قالیباف تصریح کرد: در نیروی انتظامی و در حوزه مدیریتی و اشتغال برای اولین بار بعد از جمهوری اسلامی زنان وارد پلیس شدند، در سلسله مراتب فرماندهی و نظامی و انتظامی درجه گرفتند.

۲۰:۵۰ پورمحمدی: لایحه عفاف و حجاب را پس می‌گیرم

مصطفی پورمحمدی اظهار داشت: امروز در جامعه ما یکی از مسائل مهم پوشش و حجاب است. یک دغدغه جدی است و حکم شرعی و قانونی است. 40 سال است که برای این پوشش رسمی، پوشش اسلامی را قانع کرده و سبک مناسبی را ترویج می‌کنیم که هزینه بسیاری از بیت المال از همین صدا و سیما، مدارس، دانشگاه‌ها و … شده است اما به مطلوب دست پیدا نکردیم.

وی گفت: چه کسی در این موضوع مقصر است و باید توبیخ و مواخذه شود؟ دست‌اندرکاران، مربیان یا مردم یا جوانان و دختران؟ مسئله بسیار مهم است.

پورمحمدی تصریح کرد: واقعیت این است که بخش بزرگی از این سبک‌های متفاوتی که در جامعه بوده و ما نمی‌پسنیدم بیشتر به خاطر لجبازی و اعتراض است!

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری اظهار کرد: زنان و دختران ایرانی نجیب هستند و با زنان ستیز نکنیم. آیا در خانه با زنان و دختران خود ستیز کردیم ما پیروز هستیم؟! ما باید از داخل خانه و مدرسه و اداره این موضوع را سامان بدهیم تا ناچار نشویم که پلیس و بسیج عزیز که شرف انقلاب و نظام هستند درگیر صحنه‌های تلخ بشوند.

وی افزود: همه بزرگان از امام خمینی و رهبری و علما و مراجع دغدغه حجاب و دین را دارند اما می‌دانستند که این مسئله بسیار پیچیده ظریف و حساس است و نمی‌شود بی برنامه و با روش‌های تند با آن برخورد کرد.

پورمحمدی گفت: موضوع زن  و جایگاه زن ایرانی نقطه قوت ایرانی‌‌ها است. قرار من با شما بانوان ایرانی این است که اگر به موفق به اخذ رای اعتماد شما شدم لایحه عفاف و حجاب و نحوه اجرای آن را پس می‌گیرم و دردولت با کارشناسان و دلسوزان مفصل بحث می‌کنیم که برای حل این مشکل چه راهکاری و چه ضوابطی تعیین کنیم.

 در بخش دوم مرحله اول، هر کاندیدا به مدت 4 دقیقه به نقد اظهارات دیگر نامزدها پرداخت.

۲۰:۴۵ زاکانی: در موضوع حجاب همه باید صریح صحبت کنند 

علیرضا زاکانی گفت: دولت خدمت با پیگیری تحقق عدالت و پیشرفت،‌ اساسش را اجرای قانون اساسی گذاشته است. اسلام جایگاه رفیع زن ودختر را آنگونه قرار داده است که زن و دختر یک فرصت هستند و مسئله نیستند! و نیاز به دستگیری ندارند.

وی تصریح کرد: دو بسته خاص ناظر به سبک زندگی و پاسخ معتبر به نیاز مردم و دیگری ناظر به پیشرفت و آبادانی کشور در دستور کار داریم. در بخش اول که سبک زندگی و پاسخ معتبر به نیاز مردم است 3 بخش دارد که شامل رفاه است که یارانه‌ها، معیشت، مسکن اشتغال و سلامت و سایر امور است. بخش دوم سرفصل تعلیم و تربیت است و ناظر به ازدیاد جمعیت با محوریت خانواده است که در این نقطه تکلیف ما مشخص است.

زاکانی گفت: این دغدغه‌ای است که رهبری از دولت خواستند و دولت مکلف به اجرای آن نیست. خانواده درنظام اسلامی یک خانواده منفعل نیست و کنشگر است و دیگران را نیز به کنشگری وا می‌دارد. قسمت سوم ناظر به ارتقای آزادی امنیت و حفظ حریم مردم است.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری ادامه داد: امام خمینی در دهه 60 یک بیانیه 8 ماده ای صادر کردند و حریم خصوصی و حریم عمومی جدا کردند و در حریم خصوصی هیچ کس حق دخالت ندارد. بزرگترین نکات را درباره حریم خصوصی اعلام کردند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه اجتماع، حریم عمومی است در حریم عمومی قانون و نظم عمومی حاکم است. در موضوع حجاب همه باید صریح صحبت کنند حجاب هم شرعی و هم قانونی است و اما نوع مواجه با بی حجابان جز از طریق احترام و مواجه درست قانونی میسر نیست.

۲۰:۴۱ قاضی‌زاده: دغدغه اصلی زنان ما حجاب نیست

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی گفت: امروز روز تولد دختر کاپشن صورتی با گوشواره قلبی که در حادثه تروریستی گلزار شهدای کرمان به شهادت رسید، است که نماد خشونت غرب انسان خوار است.

وی افزود: خانواده بنیاد جامعه ما و کانون تعالی انسان است و ایران هم جامعه خانواده محوری است و زن هم ستون خانواده است. من به برخی برخوردهای شعاری با موضع زن که در موقع انتخابات صورت می‌گیرد کاری ندارم؛ این سوء استفاده  انتخاباتی است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: زن بزرگترین سرمایه اجتماعی ما است و ما هیچوقت در تاریخ نگاه ابزاری به زن نداشته‌ایم. حاصل نگاه ابزاری به زن عاقبتش در فرهنگ غرب دیده می‌شود و موج شده الان آنها مجبور به بازگشت به فرهنگ‌های خانواده محور شده‌اند.

قاضی‌زاده عنوان کرد: شهید رئیسی در سازمان ملل همه دنیا را به بازگشت به ارزش خانواده دعوت کرد لذا ما هم باید با جنبش‌های هم ارزش با خودمان ائتلاف کنیم. دلیل ندارد در هر ائتلافی تمام ارزش‌های جنبش‌های کشورها را قبول داشته باشیم. مثلا در حوزه عدالت با کشورهای چپ هم ارزش هستیم برخی از کشورها مذهبی‌تر هستند در حوزه خانواده بر همان مبنا ائتلافاتی انجام دهیم.

وی افزود: باید مراقب باشیم ادبیات غلط ما را اسیر نکند زیرا زن پیشران و روش حل مسائل است. دغدغه بانوان ما هم حجاب نیست و این یک ظلم  تاریخی به زن است در حالیکه دغدغه اصلی با نوان تبغیض در فرصت‌ها است که باید آن را از بین ببریم.

۲۰:۳۶ جلیلی: زن مسلمان می‌تواند در عرصه‌های مختلف فعال باشد

سعید جلیلی بیان کرد: اگر کشور ما در طول تاریخ و بعد از انقلاب اسلامی داشته، مرهون نقش‌آفرینی زنان در عرصه‌های مختلف است. مورگان شوستر 11 ماه در ایران بوده و از عزم زنان مسلمان ایرانی می‌گوید و به عزت زنان مسلمان ایرانی درود می‌فرستد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: در چند سال اخیر دیدیم که دشمنان بر موضوع زن در ایران متمرکز شده‌اند؛ آیا این نقطه ضعف ما بوده و یا نقطه قوت؟ من عمیقا معتقدم دلیل اینکه امروز بر این مسئله متمرکز شده‌اند  چون می‌دانند این یک نقطه قوت انقلاب اسلامی است که ایران می‌تواند با آن موفقیت‌های خود را به رخ بکشد و تمدن غرب که در این موضوع به بن‌بست و چالش‌های جدی رسیده که خودشان به آن اعتراف دارند را به چالش بکشاند.

جلیلی گفت: کسانی که برابر کشتار ده‌ها هزار زن در فلسطین سکوت می‌کنند و بلکه با قاتلان آنها عکس یادگاری می‌گیرد و امثال مکرون و بایدن درباره موضوع زن در ایران فعال می‌شوند. آن‌ها می‌بینند اگر کشور در عرصه مقاومت و پیشرفت داشته چون نیمی از جمعیت یعنی زنان را کنار نگذاشته و بلکه وارد صحنه کرده و مدلی را به جهان نشان می‌دهد که آنان متحیّر مانده‌اند. زن مسلمان می‌تواند دانشمند و مادر نمونه بوده و در عرصه‌های مختلف فعال باشد.

وی عنوان کرد: چیزی که زنان ما از آن نگران هستند این است که چرا نقش، جایگاه و نقش‌آفرینی زن سانسور می‌شود. ما امروزه موفقیت‌های بزرگی در کشور داریم و مادران شهدا و همسران شهدا موفقیت‌های بزگ را رقم زدند و در کشور زنان داشمندی و ارزشمندی داریم که در عرصه‌های علمی کار می‌کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به بازدید اخیر خود از شرکت مپنا خاطرنشان کرد: آن‌جا 250 کارشاس‌ ارشد بود که کارهای بزرگی را انجام دادند و نیمی از آنان زنان بودند. زن در ایران با حجاب و حیا، یک نمونه دقیق را به جهان نشان می‌دهد.

جلیلی اظهار داشت: زمانی که معاون اروپای وزارت خارجه بودم، به نروژ رفته بودم و یک زن نروژی که مدتی را در ایران سپری کرده بود می‌گفت چرا شما از این نطقه قوت‌ها دفاع نمی‌کنید؟

وی اضافه کرد: شهید قاسم سلیمانی گفته بیان کرده بود که من می‌خواهم که مانند پدران جامعه به مسئولیت حراست جامعه توجه داشته باشند و به‌خاطر احساسات و جلب آرای احساسی زودگذر از اخلاقیاتی حمایت نشود که طلاق را در جامعه توسعه دهد و خانواده را از هم بپاشاند. این وصیت‌نامه شهید قاسم سلیمانی است که جان خود را در دفاع از زنان سرزمین‌مان در مقابله با داعش و تحجّر فدا کرد اما می‌توان فهمید که نقطه‌ی قوت ما چیست.

۲۰:۳۲ پزشکیان: برخورد ما با زنان و دختران اخلاقی نیست

مسعود پزشکیان طی سخنانی اظهار داشت: در حوزه سبک زندگی ما باید آموزش را از مدرسه و مهدکودک آغاز کنیم. تمام این سوالاتی که مطرح شده ریشه‌اش در مدارس است. 

وی افزود: من در زندگی شخصی‌ام چهار بچه داشتم و یک روز من کشیک می‌دادم و همسرم بچه‌ها را نگه می‌داشت و روز بعد او کشیک می‌داد و من بچه‌ها را نگه می‌داشتم و با هم می‌توانستیم کارها را پیش ببریم. 

پزشکیان خاطرنشان کرد: من وقتی برخوردهایی که در خیابان‌ها با دختران و زنان می‌شود را می‌بینم که گاهی اوقات اگر اعتراض هم بکنی برایت پرونده درست می‌کنند، به این سوال می‌رسم که مگر ما  این بچه‌ها و دختران را تربیت نکردیم، مگر بیگانگان  بودند که آنها را تربیت کردند.  متاسفانه ما به جای اینکه خودمان را نقد کنیم که چرا این اتفاق افتاده، در بیرون برخوردهایی را با دختران مردم می‌کنیم که آدم نمی‌تواند بپذیرد که این برخوردها می‌تواند مشکلی را حل کند. 

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری عنوان کرد: الان مثلا لایحه تامین امنیت زنان و جلوگیری از خشونت علیه زنان هنوز در مجلس باقی مانده و ما خشونت را نتوانستیم حل کنیم ولی اینجا می‌گوییم باید به زنان احترام گذاشته شود. خدا در قرآن به رسول اکرم می‌گوید که به خاطر رحمت خدا بود که تو با این مردم ملایم بودی و اگر برخورد خشن با مردم می‌کردی کسی دور تو جمع نمی‌شد. برخورد ما در جامعه با این قشر اخلاقی نیست. 

وی افزود: ما باید برگردیم ببینیم که در مدرسه، مسجد و محله چگونه اینها را آموزش دادیم که به اینجا رسیده‌اند. ما از مدرسه می‌توانیم سبک زندگی بچه‌ها را تغییر دهیم. در مدرسه نیز تا زمانی که معلمان بازآموزی ندارند و حقوقی که به آنها می‌دهیم کفاف زندگی آنها را نمی‌دهد و تبعیضاتی که در نوع آموزش در مقاطع مختلف هست، برطرف نشود، نه تنها مشکل حل خواهد شد بلکه تداوم این وضعیت موجب می‌شود که آدم‌هایی تربیت شوند که عقده‌ای هستند.

پزشکیان گفت: اگر بخواهیم اینها درست شود باید به ریشه‌ها بپردازیم و رفتار و عمل خود را عوض کنیم و در عمل و واقعیت با اینها عمل کنیم چرا که تئوری گفتن کار راحتی است. 

۲۰:۲۸ قالیباف: زنان پیشران پیشرفت ایران هستند

محمدباقر قالیباف اظهار کرد: بدون شک امروز خانواده مهمترین جایی است که باید مورد حمایت دولتها قرار بگیرد که در دولت چهاردهم به آن توجه ویژه‌ای خواهیم داشت؛ بر این باوریم که جایی که باید مورد توجه باشد، خانواده است که می‌تواند بر مشکلات فائق شود.

وی با بیان اینکه اگر ایران قوی می‌خواهیم باید خانواده قوی داشته باشیم، افزود: زن محور حرکت در خانواده است.حتما نگاه برابر جنسیتی را قبول نداریم ولی حتماً عدالت جنسیتی در اولویت کار ماست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: زن به عنوان مادر و همسر و تربیت کننده فرزندان و مادرخرج در خانه است؛ هر بی‌تدبیری و اشکال و مشکل اقتصادی که می‌بینیم، زن هست که در خانواده جبران همه کاستی‌ها را از سطح ملی تا خانواده را انجام می‌دهد. تنها کسی که غمخوار و غمگسار خانواده است مادر است.

قالیباف با بیان اینکه کاستی بی‌تدبیری و مشکلات اقتصادی را زن در خانواده جبران می‌کند، تاکید کرد: در آنجایی که می تواند بر مشکلات فائق بیاد خانواده است زیرا خانواده عنصر و سلول جامعه است زن محور آن است نگاه برابر جنسیتی را قبول نداریم، اما عدالت جنسیتی را قبول داریم.

وی ادامه داد: فرهنگ زنانه‌ترین عنصر جامعه است؛ لذا بنده بر این اعتقاد دارم که زنان پیشران پیشرفت ایران هستند؛ از این رو انقلاب این فرصت را داد و امام و شهدا این فرصت را فراهم کردند که زنان به اجتماع بیایند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: این قول را می‌دهم که در دولت بعد به گونه‌ای عمل کنیم که زن را در دوراهی قرار ندهیم که یا زن خانه دار باشد یا موثر در جامعه، باید شرایط به گونه‌ای فراهم شود که یا هر دو را انتخاب کنند یا یک از این دو را.

وی ادامه داد: متاسفانه هر نشستی درباره زنان داریم، مردان می‌نشینند و راجع به زنان تصمیم می‌گیرند.

۲۰:۲۴ پورمحمدی: فرهنگ زبان عقلانیت، عاطفه و رضایت و انتخاب است

مصطفی پورمحمدی در ابتدای این برنامه گفت: امام خمینی (ره) صفحه جدیدی در تاریخ ایران با حضور زنان رقم زدند. امام خمینی انقلاب را با زنان پیروز کرد و انقلاب و جنگ را با حضور زنان سامان داد.

وی تصریح کرد: سه نگاه برای حضور زنان در اجتماع وجود دارد که نخست حضور ابزاری و نمایشی برای جذابیت، لجام گسیخته و بی بند باری است که زنان ایرانی همیشه آن را ترد کردند. دومی حضور حداقلی و به اضطرار است. سومی نگاه امام خمینی است که حضور واقعی و جدی و تاثیرگذار و با وقار و سبک زندگی تراز اسلام و نظام اسلامی است.

 نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری اظهار کرد: در جمهوری اسلامی زنان ایرانی پیشرفت زیادی داشتند اما آیا به جایگاه واقعی خود رسیدند؟ من یک مثال زنده بزنم: مجلس شورای اسلامی برای همه جامعه و همه اقشار تصمیم می‌گیرد از طرفی نصف اقشار جامعه زنان ایرانی هستند.

پورمحمدی ادامه داد:‌ آیا سهم زنان در مجلس خوب است؟ نزدیک به 14 یا 15 نفر در مجلس هستند!

وی گفت: امروز هنوز زنان را باور نکردیم! متاسفانه الان دیگران کعبه آمال جوانان و زنان ما را در هالیوود، بالیوود، نت فلیکس و BTS و … تعیین می‌کنند.  آیا سبک زندگی ما را خارجی‌ها باید تعیین کنند؟! فرهنگ زبان عقلانیت، عاطفه و رضایت و انتخاب است اما عده‌ای جای زبان اعتماد و رضایت را با زبان تهدید و زبان باتوم اشتباه گرفته‌اند!

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری  افزود: اگر زبان فرهنگ جای خود را با زبان باتوم عوض کند جوابش فحش و ناسزا است. پیامبر اکرم فرمودند که زن جنس لطیف است و نمی‌شود با خشونت با آن رفتار کرد.

وی تصریح کرد: برادر شهیدمان قاسم سلیمانی فرمودند که اینها دختران و پسران و فرزندان ما هستند. منِ پورمحمدی که در شرایطی ناچار بودم در سخت‌ترین مسئولیت‌های خشن و تلخ اشدا علی الکفار باشم امروز می‌گویم که بر جوانان و زنان و دختران رحما باشیم.

پورمحمدی گفت: شهید رییسی نیز اینچنین با مردم رفتار کرد و پاسخ شایسته ای نیز از مردم دریافت کرد.

۲۰:۰۱ آغاز سومین مناظره

سوالات مرحله اول (با موضوع سبک زندگی) که توسط کارشناسان و مردم طرح شده، به شرح زیر بود:

پرسش مردمی: برای مهدهای کودک ارزان قیمت چه برنامه‌ای دارید؟

پرسش مردمی: برای آینده جوانان و ازدواجشان چه برنامه‌ای دارید؟

پرسش مردمی: چگونه باید اعتراضمان به وضعیت را نشان دهیم که جزو اغتشاشات نشویم و حقمان را هم بگیریم؟

لیلا مجدانی (کارآفرین و جامعه شناس زنان): راهکارتان برای آسیبهای سبک زندگی اسلامی چیست؟

سمیرا فتح اللهی (مدیر کانون جوانی جمعیت): حل مساله آمار بالای سقط جنین در کشور را جزو راه حلهای حل مشکل جمعیت می‌دانید؟

فاطمه رحمانی (فعال حوزه زنان): در برابر پدیده بی حجابی غیر از رویکرد فرهنگی چه راهکاری مدنظرتان است؟

سومین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد

نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم پس از ورود به سازمان صداوسیما و پیش از ورود به محل برگزاری مناظره نماز خود را به جماعت اقامه کردند.

مطابق با قرعه کشی که از قبل با حضور نماینده نامزدها در صداوسیما صورت گرفته، شماره صندلی نامزدها در مناظره سوم به این ترتیب خواهد بود:

شماره یک: مصطفی پورمحمدی
شماره دو: محمدباقر قالیباف
شماره سه: مسعود پزشکیان
شماره چهار: جلیلی
شماره پنج: امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی
شماره شش: زاکانی

این مناظره از شبکه یک سیما پخش می‌شود و شبکه‌های رادیویی انتخاب و ایران نیز هم‌زمان این مناظره را پخش می‌کنند؛ مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری از شبکه سلامت سیما برای ناشنوایان نیز روی آنتن می‌رود.

سومین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سومین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سومین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد"، کلیک کنید.