سرودی که امام با آن اشک ریخت

سرودی که امام با آن اشک ریخت

آفتاب نیوز :

محمد گلریز به عنوان خواننده این سرود ماندگار در خصوص شکل گیری قطعه شهید مطهری می گوید: «یک سال بعد از شهادت استاد مطهری این قطعه توسط احمدعلی راغب ساخته شد و مجتبی میرزاده آن را تنظیم کرد. اول قرار نبود این کار را من بخوانم، ولی آخرین شبی که باید ضبط این سرود به اتمام می رسید و روز بعدش در اختیار حضرت امام (ره) قرار می گرفت و سپس در حزب جمهوری اسلامی پخش می شد، از من خواستند تا کار را بخوانم. من بدون تمرین برای ضبط به استودیو بل رفتم. متاسفانه کار آنطور که می خواستیم پیش نمی رفت.»

گلریز با یادآوری جزییات آن شب می گوید: «ناراحت بودم و برای قدم زدن از استودیو بیرون رفتم. در دلم گفتم «خدایا قسمت می دهم، به باطن این شهید که اگر قرار است من بخوانم، کار را انجام دهم، وگرنه که هیچ». در آن لحظه انگار یکی به من گفت پاشو و برو بخوان! وقتی شروع کردم یک ضرب این آهنگ را خواندم و کار نهایی درآمد.»

سرود «ای مجاهد، شهید مطهر» از جمله سرود هایی بود که امام خمینی (ره) علاقه خاصی به آن داشت. گلریز در ادامه می گوید: «بعد از ساخت این اثر، حضرت امام خمینی (ره) ما را به حضور پذیرفتند. حضور یک گروه موسیقی در مقابل امام بسیار خاص بود. رفتار ایشان کوبار تاییدی بود بر ادامه کار آهنگسازان و خلق آهنگ های ماندگار و کم نظیر. آن روز امام برای خداحافظی دو دست خود را به نشانه دعا بالا گرفتند و دو بار فرمودند خدا در پناه اسلام حفظتان کند. بعد ها از مرحوم احمد خمینی، پسرشان، شنیدم که هر زمان این سرود پخش می شود امام بسیار متاثر می شوند و اشک می ریزند و بار ها این سرود را گوش کرده اند.»

سرود شهید مطهر به صورت کاست پخش شد و آن سال ها 4 میلیون کاست از آن به فروش رسید.

متن سرود: ای مجاهد شهید مطهر

مرتضی را، چون آیینه مظهر ای شهید ره حکمت و علم

خون تو حافظ دین و دفتر

در عزای تو ای بحر تقوا

دیده در خون دل شد شناور

گریه بر ناله ره بسته و غم

می گدازد دلم را به مزمر

خامه لرزد در کف من از غم تو.

چون سرایم ماجرای ماتم تو

در شگفتم من چه گویم خدایا

تا که غم نشکند داغ من را

در عزای جانگزایت

سینه سوزد چو کانون اخگر

بشکند دست آن کس که بر کند

زین چمن آن درخت تناور

حیف از آن نوبهارآفرین باد

کز خزان ستم گشته پرپر

هر شب و روز دیده بارد گوهر پاک

از غم تو ای امید خفته در خاک

خشم امت ز سوگ تو جوشید

بی تو رهبر سیه جامه پوشید

خود نمیری که مردن تو را نیست

زنده ای زنده تا صبح محشر

نقش هر دفترت زندگی ساخت

زندگی از تو زاید مکرر ای خطیب دلنواز نکته پرداز

عندلیب نغمه ساز کرده پرواز ای دریغا! مکتب از علم

جانفزا نکته هایت ز منبر

در غم تو من چه گویم

زان که این گونه فرموده رهبر:

حاصل عمر من رفته از دست

پاره قلب من رفته از بر

رفتی و مانده داغ تو در دل

رفتی و مانده یاد تو در سر

سرودی که امام با آن اشک ریخت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سرودی که امام با آن اشک ریخت" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سرودی که امام با آن اشک ریخت"، کلیک کنید.