زبان رکن هویتی هر فردی است

زبان رکن هویتی هر فردی است

کوبار/لرستان عضو هیات علمی دانشگاه لرستان گفت: باید هویت خودمان را به رسمیت بشناسیم و اگر می خواهیم زبانمان پایدار بماند ناگزیر به همزیستی مسالمت آمیز هستیم.

دکتر علی نوری در حاشیه سلسه سمینارهای علمی جشنواره ایران زمین که در دانشگاه لرستان برگزار شد در گفت وگو با کوبار به مساله زبان، ادبیات، فرهنگ و هویت در لرستان پرداخت و افزود: در لرستان گونه های مختلف زبان وجود دارد و این استان هویتی سیال، رنگارنگ و چند قطعه دارد.

وی با اشاره به سخن دکتر اسلامی ندوشن در خصوص هویت ایرانی، گفت: بنا به گفته دکتر ندوشن، هویت ایران چهل تکه است و از گونه های به هم تنیده شده تشکیل شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه لرستان ادامه داد: لرستان نیز به علت داشتن تعدد گونه های زبانی، تعدد اقلیم و باورهای خاص، از این قضیه مستثنی نیست.

نوری بر تقویت گونه های مختلف زبانی در لرستان تاکید و بیان کرد: نهادهایی همچون صدا و سیما و رسانه ها باید به زبان ها و فرهنگ های موجود در لرستان بپردازند تا از انشقاق هویتی و قومیتی جلوگیری شود.

رییس مرکز لرستان شناسی تصریح کرد: در شهرستان کوهدشت و شمال دلفان گرایش به کرمانشاه و ایلام بیشتر است چون این دو شهرستان در برنامه های صدا و سیما به زبان های کردی و لکی توجه ویژه دارند اما در لرستان به رغم اینکه صحبت هایی که به صورت شوخی، جدی و صراحت با صدا و سیما شده اما به این مساله توجه نکردند.

وی مهمترین رکن هویتی هر فردی را زبان برشمرد و با تاکید براینکه ضرورت دارد سرفصل هایی برای تدریس تحت عنوان آموزش زبان های بومی در استان مشخص کنیم، گفت: در محافل رسمی، ملی و اداری سخن گفتن با زبان رسمی فارسی نیاز است اما مهمتر از آن اینکه خانواده های لرستانی در خانواده با فرزندان خود به زبان لری و یا بکی صحبت کنند تا کودکان با ادبیات و فولکلور خود آشنا شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه لرستان عنوان کرد: بخش زیادی از برنامه ها را به سمت برنامه سازی های هنری، فرهنگی و مذهبی هدایت کردیم و چنانچه اعتبار در اخیتار داشته باشیم می توانیم کنگره های مشترک بین زاگرس  نشینان در استان برگزار کنیم.

به گزارش کوبار، آیین اختتامیه چهارمین جشنواره ملی «اقوام ایران زمین» قرار است 31 اردیبهشت ماه به همت جهاد دانشگاهی لرستان و به میزبانی دانشگاه لرستان برگزار شود.

پایان خبر کوبار

زبان رکن هویتی هر فردی است

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زبان رکن هویتی هر فردی است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زبان رکن هویتی هر فردی است"، کلیک کنید.