روزنامه جمهوری اسلامی: قضات تا جایی که ممکن است متهمان و مجرمان را به زندان محکوم نکنند

روزنامه جمهوری اسلامی: قضات تا جایی که ممکن است متهمان و مجرمان را به زندان محکوم نکنند

به گزارش کوبار، این نوع برخورد علاوه بر فوایدی که برای آحاد مردم دارد و از پیدایش مفاسد متعدد اجتماعی ناشی از زندانی شدن ها جلوگیری می کند، اسلام را نیز آنگونه که هست به مردم معرفی می نماید.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:وقتی پدر یک خانواده به زندان می افتد، فرزندان و همسر او دچار مشکلات روحی و مادی می شوند. وقتی یک دانشجو به زندان فرستاده می شود، آینده زندگی او با اختلال مواجه می شود. به زندان افتادن یک کارمند، به آینده شغلی او لطمه می زند.

منظور این نیست که بطور کلی بساط زندان برچیده شود بلکه هدف اینست که تلاش دستگاه قضایی بر این متمرکز شود که متهمان و یا حتی مجرمان حتی الامکان از راه های دیگر تنبیه شوند و صدور حکم بازداشت و زندانی شدن به حداقل برسد.

قطعاً در مواردی چاره ای غیر از زندانی شدن افراد وجود ندارد. منظور اینست که غلبه با بازداشت کردن و صدور حکم زندانی شدن نباشد و تا آنجا که ممکن است پرونده ها به شکل های دیگری مختومه شوند.

اینکه گفته شود احکام قضایی اگر شدید نباشند، بازدارندگی نخواهند داشت، در مورد جرایم خاص درست است ولی بسیاری از مجرمین را می توان با رافت و نشان دادن عطوفت و رحمت به راه صحیح هدایت کرد و از ارتکاب مجدد جرم پشیمان نمود. فلسفه این اصل بسیار مهم که فرموده اند «هَلِ الدّینُ اِلاَّ الْحُبٌّ، آیا دین چیزی غیر از محبت و رحمت و عطوفت است؟» همین است.

اگر بخواهیم منصفانه نظر بدهیم، بسیاری از قضات کنونی به حدیث نورانی پیامبر خدا که در آغاز این مقاله نقل کرده ایم عمل می کنند و تلاششان بر این متمرکز است که متهمان را از مجازات معاف کنند و راه عطوفت و رحمت را برای متنبه شدن آنان برگزینند. در مواردی نیز وضعیت کاملاً برعکس است و احکام غیرعادی و خشنی صادر می شوند که خارج از چارچوب هستند.


23302

روزنامه جمهوری اسلامی: قضات تا جایی که ممکن است متهمان و مجرمان را به زندان محکوم نکنند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روزنامه جمهوری اسلامی: قضات تا جایی که ممکن است متهمان و مجرمان را به زندان محکوم نکنند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روزنامه جمهوری اسلامی: قضات تا جایی که ممکن است متهمان و مجرمان را به زندان محکوم نکنند"، کلیک کنید.