رشد روش های علمی و فناوری های نوین در حوزه سلامت

خوشدل در گفت وگو با کوبار؛

رییس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران گفت: روش های علمی و فناوری های نوین در کشور ما پیشرفت چشم گیری داشته است.

رشد روش های علمی و فناوری های نوین در حوزه سلامت

علیرضا خوشدل رییس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری علم و فناوری کوبار، در رابطه با پیشرفت ها و مشکلات علم پزشکی اظهار کرد: در دنیا مسایل سلامت با چالش های مختلفی مواجه است. عوامل خطر سلامت و همچمین بیماری های قابل پیشگیری بسیار زیادند.

وی افزود: جامعه باید در جهت کاهش تعداد بیماری ها و بار آن هاتلاش کند. در همین راستا بیماری های نوپدیدی هستند که جوامع انسانی را به شگفتی وا می دارند درحالی که سوابقی از آن ها قبلا وجود نداشته است. این بیماری ها می توانند جامعه را با چالش روبه رو کنند. پاندمی های اخیر از جمله همین بیماری ها هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با اشاره به مسیله مهم و قابل اهمیت دیگری در حوزه سلامت ادامه داد: خدمات پزشکی معمولا با استفاده از تجهیزات بسیار پیشرفته ای که با سیر تحول فناوری تغییرمی کند ارتباط دارد و سرعت تغییر همین فناوری ها نیز خود چالشی است که باید در جوامع و حوزه سلامت مورد توجه قرار گیرد تا از آخرین تجهیزاتی که در اختیار بشریت است استفاده شود.

خوشدل به محدودیت های حوزه پزشکی اشاره کرد و گفت: در کنار همه چالش هایی که در حوزه سلامت وجود دارد حوزه پزشکی محدودیت هایی را هم دارد به عنوان مثال اگر بخواهد تحقیقاتی انجام شود باید مبتنی بر اصول اخلاق پزشکی باشد؛ بنابراین هر تحقیقی را نمی توان برروی انسان انجام داد. 

آموزش حوزه سلامت گران است

وی مطرح کرد: در حوزه آموزش، آموزش حوزه های سلامت گران قیمت، طولانی و نیاز به عرصه های متنوعی دارد. به دلیل گران بودن خدمات حوزه سلامت ممکن است در همه نقاط کشور قابل دسترس نباشند؛ بنابراین باید یک آمایش مناسب با درنظر گرفتن سطح دسترسی و امکان فراهم شدن آن برای مردم در جامعه تعریف شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران بیان کرد: همه مسایل گفته شده نشان می دهد حوزه سلامت باید یکی از اولویت های هر کشوری باشد و در برنامه های راهبردی کشور ها نیز مورد توجه قرار گیرد. 

وی به شعار هفته سلامت اشاره کرد و گفت: شعار هفته سلامت امسال که از طریق سازمان بهداشت جهانی معرفی شده « سلامت من، حق من است» یعنی همه انسان ها باید سلامت را حق خودشان بدانند و چیزی که به صورت حق تعریف شد ابتدا باید از طریق خود فرد رعایت شود. 

خوشدل به پیشرفت های علم پزشکی در ایران اشاره و تصریح کرد: یکی از پیشرفت های مهم در ایران تربیت نیروی انسانی بوده است. اگر با دهه های ثبل مثایسه کنیم در بسیاری از رشته های تخصصی و فوق تخصصی کمبود نیروی انسانی داشته ایم و مجبور بودیم خدمات را از خارج از کشور بگیریم یا بیماران را برای درمان به کشورهای دیگر منتقل کنیم.

نگه داشت نیروی انسانی بسیار مهم است

وی افزود: اکنون با تربیت نیروی انسانی تخصصی و فوق تخصصی در اغلب رشته ها نیروی لازم را داریم؛ اما نکته قابل توجه در نیروی انسانی نگه داشت آنهااست. جامعه نباید به سمتی پیش رود که با زحمت بسیار و آموزش 20 ساله، نیرو انگیزه لازم را برای اراییه خدمت را نداشته باشد و مهاجرت کند و یا اصلا کار طبابت انجام ندهد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران گفت: در حوزه درمان توسعه تخت های بیمارستانی در چند دهه اخیربسیار خوب انجام شده و در بسیاری از استان های کشور ابربیمارستان های خوبی برای دسترسی مردم داریم. در تمام دانشگاه های علوم پزشکی تجهیزات مدرن ارایه خدمت سلامت وجود دارد و خوشبختانه در اقصی نقاط کشور دسترسی نیز آسان است.

خوشدل ادامه داد: آن چیزی که باید به آن توجه کنیم ارایه خدمات سلامت سطح اول است یعنی علی رغم این که ما تخت های بیمارستانی و تجهیزات مدرن داریم باید بتوانیم در کنار محل اقامت مردم و در محله های مردم نیز پزشک، درمانگاه و خدمات پایه ارایه کنیم.

رشد روش های علمی و فناوری های نوین

وی خاطر نشان کرد: روش های علمی و فناوری های نوین در کشور ما پیشرفت چشم گیری داشته است. حوزه های مختلفی که با تجهیزات پزشکی، بیوتکنولوژی و سلول درمانی، ارایه خدمات سلامت مبتنی بر مشخصات فردی افراد یا پزشکی فرد محور مرتبط است به خوبی در کشور ما رشد می کند و دانشگاه ها این حوزه ها را به خوبی اداره می کنند.

رشد روش های علمی و فناوری های نوین در حوزه سلامت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رشد روش های علمی و فناوری های نوین در حوزه سلامت" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رشد روش های علمی و فناوری های نوین در حوزه سلامت"، کلیک کنید.