دور زدن قانون ممنوعیت آیفون با پرداخت 2 میلیون تومان برای ریجستری

دور زدن قانون ممنوعیت آیفون با پرداخت 2 میلیون تومان برای ریجستری

به گزارش کوبار، کوبار نوشت:

بازار علاالدین و چهارسو قلب بازار موبایل کشور است و این نقطه از شهر سالانه هزاران میلیارد تومان گردش مالی دارد هر چند این روزها حال خوبی ندارد و رکود را می توان با تمام وجود حس کرد. اولین سنگ بنای رکود در این حوزه از زمان ممنوعیت واردات گوشی های آیفون گذاشته شد.

هر چند هنوز گوشی ها و محصولات این شرکت وارد کشور می شود، فقط این وسط دولت از درآمد عوارض واردات محروم شده است. مصرف کنندگان به زحمت افتادند، برنامه نویس ها که نرم افزارهای فارسی این برند را تولید می کردند بیکار شدند و شرکت هایی که به صورت قانونی فعالیت می کردند مجبور شدند تغییر شغل دهند یا کسب و کار خود را تعطیل کنند، پس چند سال از این ممنوعیت هنوز آثار این تصمیم ادامه دارد و حالا اصطلاحا با تمام شدن بازار آیفون 13 دیگر فعالیت در این حوزه صرفه اقتصادی ندارد. از سوی دیگر با بدتر شدن وضعیت اقتصادی مردم و بحران بیکاری، کارشناسان نگران موج آخر بیکاری فعالان این حوزه هستند.

در ماه های اخیر گزارش های زیادی از اثرات این ممنوعیت در بخش های مختلف اقتصادی و حتی اجتماعی منتشر شده، اما یک موضوعی که کمتر به آن پرداخته شده آخرین موج بیکاری این حوزه است ان هم در وضعیت فعلی اقتصادی که هر شغل ارزش میلیاردی برای کشور دارد. این در حالیست که با نابود شدن هزاران شغل چند صد شغل غیر قانونی به وجود می آید به طوریکه قبح بسیاری از مشاغل و کارهای ممنوع از بین خواهد رفت. 

بنا بر مشاهدات میدانی از بازار موبایل ایفون 14 و 15 با هزینه 1 تا 2 میلیون تومان رجیستر می شود.

احمدی یک از فعالان قدیمی بازار می گوید واردات ایفون با این استدلال که کالای لوکس است ممنوع شد، اما مصرف کننده آیفون قشر خاصی است و دغدغه قیمت ندارد حالا هم که به راحتی رجیستر می شود و بازار قاچاقچیان رونق گرفته است.

به طور مثال وقتی امروز به واسطه یک نرم افزار گوشی آیفون 15 رجیستر می شود آیا مصرف کنندگان سامسونگ یا شیایومی هم به دنبال این راه نخواهند رفت تا هزینه کمتری برای رجیستری موبایل پرداخت کنند؟ آیا دوباره شرایط مانند سال 95 نخواهد شد که 90 درصد گوشی های موجود در بازار قاچاق بود؟

مجموع واحدهای صنفی دو اتحادیه فروشندگان موبایل و لوازم جانبی و دستگاه های مخابراتی 4800 واحد است که 35 درصد آنها یعنی 1680 واحد به صورت تخصصی آیفون کار می کنند اگر هر واحد 4 نفر مشغول به کار باشند یعنی 6 هزار و 720 نفر فقط در شهر تهران فقط در لایه آخر در آستانه بیکار شدن خواهند بود البته این آمار فقط برای شهر تهران است که با احتساب سایر شهرها این عدد به صورت تقریبی به 10 هزار نفر در کل کشور خواهد رسید. یعنی موج آخر بیکاری ممنوعیت واردات آیفون برای کشور حداقل 10 هزار بیکار به ارمغان می آورد. 

به نظر می رسد با گسترش تکنولوژی سیم کارت های ماهواره ای و تغییر شماره سریال، اخرین روزهای طرح رجیستری را شاهد هستیم و مقصر اصلی این شکست هیچکس نیست به غیر از ممنوع کنندگان واردات گوشی آیفون که بازار را به سمت استفاده از طرح ها و نرم افزارهای دور زدن رجیستری سوق دادند.

پایان خبر کوبار/ 

دور زدن قانون ممنوعیت آیفون با پرداخت 2 میلیون تومان برای ریجستری

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دور زدن قانون ممنوعیت آیفون با پرداخت 2 میلیون تومان برای ریجستری" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دور زدن قانون ممنوعیت آیفون با پرداخت 2 میلیون تومان برای ریجستری"، کلیک کنید.