خراسان رضوی به لحاظ مشارکت در انتخابات رتبه نخست را در بین کلان‌استان‌ها به دست آورد

خراسان رضوی به لحاظ مشارکت در انتخابات رتبه نخست را در بین کلان‌استان‌ها به دست آورد

کوبار/خراسان رضوی رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: این دوره ۴۹ درصد میزان مشارکت خراسان رضوی بوده است و در بین کلان‌استان‌ها رتبه نخست را به دست آوردیم.

سیدهادی طباطبایی امروز ۱۴ تیرماه با حضور در استودیوی انتخابات استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه ۴۵۶۷ شعبه اخذ رای برای مرحله دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در استان مستقر هستند، اظهار کرد: از این تعداد ۳۵۰۸ شعبه ثابت و ۱۰۵۹ شعبه سیار هستند. 

وی افزود: من به نمایندگان نامزدها در ستادها گفتم نمایندگان خود را برای شعب اخذ رأی معرفی کنید و ما تمام و کمال طبق قانون برای نظارت بر افراد آماده هستیم. ما حتی از قانون هم فراتر عمل کرده‌ایم، طبق قانون تا ۵ روز قبل از انتخابات، ستادها باید نمایندگان را معرفی کنند، اما ما تا شب انتخابات این اجازه را به ستادها می‌دهیم. همچنین ما از خبرنگاران برای حضور در شعب دعوت کرده‌ایم. مرحله تجمیع و شمارش آرا نیز در صداوسیما به صورت مستقیم نشان داده می‌شود. 

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی بیان کرد: طبق ماده ۶۸ قانون انتخابات، بر عدم استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغات و همچنین فعالیت کارمندان در ساعات اداری تاکید داشتیم. همچنین بر اجرای صحیح ماده ۷۳ قانون انتخابات نیز تاکید داشتیم. طبق این ماده، مقامات اجرایی و اعضای هیات نظارت حق تبلیغ برای نامزدی را ندارند. 

طباطبایی در خصوص شعب سیار عنوان کرد: شعبه سیار به معنای بردن صندوق به در خانه‌ها نیست، بلکه برای کلونی‌ها و روستاهای کم‌جمعیت است. به عنوان مثال ما در همین دوره ۳ شعبه سیار در شهرک صنعتی توس داریم.

وی با اشاره با مدارک لازم برای رأی‌دهی اضافه کرد: در انتخابات ریاست‌جمهوری بر اساس قانون، دو مدرک هویتی شناسنامه و یا کارت ملی برای رأی‌دهی لازم است. برای شناسنامه قدیمی که کد ملی ندارند، چاره‌اندیشی شده و قسمت سریال شناسنامه اسکن شده و استعلام کد ملی گرفته می‌شود. برگه‌های موقت کد ملی قابلیت رأی دادن ندارند. 

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی، با بیان اینکه در انتخابات مرحله اول میانگین زمانی که افراد در شعبه معطل شدند، ۳ دقیقه بود که این امتیاز بسیار خوبی است، گفت: برای مرحله دوم، به همان میزان مرحله قبل تعرفه دریافت کرده‌ایم و تمام تمهیدات برای اینکه هیچ شعبه‌ای با کمبود تعرفه مواجه نشود، اتخاذ شده است. 

طباطبایی ادامه داد: بعد از اعلام پایان انتخابات توسط وزیر کشور، درب شعبه بسته و با حضور هیات نظارت و نماینده نامزد، پلمب صندوق باز و شمارش انجام می‌شود. سپس نتایج شمارش وارد سامانه شده و بعد صورت جلسه نوشته می‌شود که به رویت هیأت نظارت و نماینده فرماندار می‌رسد. نماینده نامزد تا آخرین مرحله در شعبه حضور دارد.

وی خاطرنشان کرد: انتخابات ریاست‌جمهوری در دوره‌های گذشته همراه با انتخابات شورای شهر و روستا بود و به همین دلیل نرخ مشارکت نسبت به انتخابات امسال بالاتر می‌شد. این دوره ۴۹ درصد میزان مشارکت خراسان رضوی بوده است و در بین کلان‌استان‌ها رتبه نخست را به دست آوردیم. امیدواریم در مرحله دوم پرشورتر از مرحله اول شاهد مشارکت باشیم.

پایان خبر کوبار 

خراسان رضوی به لحاظ مشارکت در انتخابات رتبه نخست را در بین کلان‌استان‌ها به دست آورد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خراسان رضوی به لحاظ مشارکت در انتخابات رتبه نخست را در بین کلان‌استان‌ها به دست آورد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خراسان رضوی به لحاظ مشارکت در انتخابات رتبه نخست را در بین کلان‌استان‌ها به دست آورد"، کلیک کنید.