حدود 20 هزار دانش آموز چهارمحال و بختیاری متقاضی شرکت در کنکور سراسری هستند

حدود 20 هزار دانش آموز چهارمحال و بختیاری متقاضی شرکت در کنکور سراسری هستند

کوبار/چهارمحال و بختیاری معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون تعداد متقاضیان شرکت کننده در کنکور سراسری 1403 در استان حدود 20 هزار دانش آموز بوده که باتوجه به امکان مجدد ثبت نام برای نوبت دوم، این آمار تغییر می کند.

پژمان خلفیان 30 فروردین ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه چهارمحال و بختیاری با موضوع برگزاری کنکور 1403، اظهار کرد: سال گذشته شاهد تاثیر مثبت معدل امتحانات نهایی در کنکور سراسری بودیم، اما طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به گونه ای بود که نمره امتحانات نهایی ملاک تاثیرگذاری در کنکور سراسری قرار گرفت.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه در کنکور امسال 50 درصد از تراز به سابقه تحصیلی دانش آموز پایه دوازدهم و 50 درصد به تراز آزمون اختصاص یافته است، افزود: چنانچه دانش آموزی سابقه تحصیلی امتحان نهایی پایه دوازدهم را نداشته باشد باید از طریق پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش اقدام به ثبت نام برای امتحان دروس مرتبط با کنکور سراسری کند، به این معنا که بعد از ثبت نام باید در امتحانات دروس اختصاصی پایه دوازدهم براساس سال جاری شرکت کند.

وی گفت: دانش آموزانی که در سنوات گذشته مدرک دیپلم خود را اخذ کرده و نمره پایینی را کسب کرده اند می توانند بار دیگر اقدام به ترمیم نمره خود کنند، این در حالیست که در صورت کسب نمره پایین تر سامانه نمره بیشتر را در نظر می گیرد و به عنوان نمره دانش آموز لحاظ می شود.

خلفیان بیان کرد: اگر دانش آموزی امسال تراز مورد نظر را در کنکور سراسری کسب نکند، باید سال آینده سابقه تحصیلی پایه های یازدهم و دوازدهم را ایجاد کند.

وی در خصوص گزینش در دانشگاه فرهنگیان، تصریح کرد: برای سال جاری گزینش دبیری از دفترچه کنکور خارج شده و به صورت دفترچه جداگانه در اختیار متقاضیان قرار می گیرد، یعنی در روز برگزاری کنکور سراسری در روزهای پنج شنبه و جمعه، ششم و هفتم اردیبهشت ماه متقاضیان شرکت در دانشگاه فرهنگیان، دفترچه دانشگاه فرهنگیان را بعد از دفترچه اختصاصی دریافت می کنند.

خلفیان تاکید کرد: پذیرش در دانشگاه فرهنگیان تنها از طریق کنکور سراسری اردیبهشت ماه انجام می شود، به طوری که سوالات این دفترچه شامل دروس هوش و استعداد معلمی، مهارت معلمی نوشته محسن قرایتی و کتاب دین و زندگی پایه های دهم و یازدهم است.

وی گفت: تاکنون تعداد متقاضیان شرکت کننده در کنکور سراسری 1403 در استان حدود 20 هزار دانش آموز بوده که باتوجه به امکان مجدد ثبت نام برای نوبت دوم، این آمار تغییر می کند، از طرفی براساس آمارها و تحلیل های صورت گرفته، 34 درصد از دانش آموزان رشته ریاضی در استان به راحتی در بهترین رشته های مهندسی پذیرفته می شوند.

در ادامه رحمت معین، رییس اداره فنی و حرفه ای آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری گفت: همه دانش آموزان شاخه های نظری، فارغ التحصیلان هنرستان های کار دانش و فنی و حرفه ای می توانند در کنکور رشته هنر شرکت کنند، البته دانش آموزان شاخه نظری نیاز به ایجاد سابقه برای کنکور ندارند، اما شاخه های کاردانش و فنی و حرفه ای به دلیل اینکه دروس نهایی نداشته، باید در امتحان دروس زبان خارجه، ادبیات فارسی، عربی، دین و زندگی و سلامت و بهداشت شرکت و سابقه امتحان نهایی را کسب کنند.

وی تاکید کرد: ثبت نام و نحوه آزمون کنکور فنی و حرفه ای و کاردانش از کنکور سراسری جداگانه است و از نیمه دوم اردیبهشت ماه ثبت نام آغاز می شود، البته پذیرش در تعدادی از رشته ها در دانشگاه های دولتی براساس معدل دیپلم صورت می گیرد.

معین اضافه کرد: متاسفانه برخی مشاوران به دلیل اطلاعات کمی که دارند دانش آموزان را به اشتباه هدایت می کنند، گرچه در سنوات گذشته دانش آموزان در کلاس تست شرکت و با کلید واژه تست زنی آشنا می شدند، اما اکنون سوالات کنکور مفهومی شده است و دانش آموز باید در مدرسه حضور پیدا کند، اینکه مشاور دانش آموز را تشویق به ماندن در منزل می کند اشتباه است.

پایان خبر کوبار

حدود 20 هزار دانش آموز چهارمحال و بختیاری متقاضی شرکت در کنکور سراسری هستند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حدود 20 هزار دانش آموز چهارمحال و بختیاری متقاضی شرکت در کنکور سراسری هستند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حدود 20 هزار دانش آموز چهارمحال و بختیاری متقاضی شرکت در کنکور سراسری هستند"، کلیک کنید.