جزییات برنامه های هفته بسیج عشایر در خوزستان

جزییات برنامه های هفته بسیج عشایر در خوزستان

کوبار/خوزستان مسیول سازمان بسیج عشایری سپاه حضرت ولی عصر (عج) خوزستان جزییات برنامه هفته بسیج عشایر در استان را تشریح کرد.

سید معاد موسوی در نشست خبری که امروز (30 اردیبهشت) به مناسبت هفته بسیج عشایر برگزار شد، ضمن تبریک دهه کرامت و هفته بسیج عشایر، اظهار کرد: دلیل نامگذاری هفته بسیج عشایر، به مناسبت اولین دیدار امام خمینی (ره) در سال 58 با عشایر بود. عشایری که به گفته امام (ره) ذخیره انقلاب هستند.

به گزارش کوبار، وی ادامه داد: عشایر در همه عرصه ها به داد انقلاب رسیدند و همه دیدیم در 8 سال دفاع مقدس بیش از نیمی از شهدا از عشایر بودند. مرزدارانی که در برابر دشمن ایستادگی و تلاش کردند و قدمی از خاک ایران اسلامی به بعثی ها داده نشد. پس از آن نیز عشایر، در سازندگی به ویژه در استان خوزستان سهم بسزایی داشتند و تولیدات عشایر امروز سردمدار و بسیار متنوع است.

مسیول سازمان بسیج عشایری سپاه حضرت ولی عصر (عج) خوزستان گفت: در فتنه های اخیر دو دهه گذشته که انقلاب را مورد هجمه قرار داد، عشایر در صف اول بودند و عشایر جزو بهترین اقشار انقلاب بوده و هستند.

موسوی با اشاره به اجرای برنامه های هفته بسیج عشایر عنوان کرد: برای گرامیداشت هفته بسیج عشایر،  252 برنامه در شهرستان ها اجرا می شود. بر این اساس در روز اول هفته که «عشایر، ایثار و شهادت» نام دارد، 27 یادواره شهدای عشایر در شهرها و 13 یادواره محله محور در روستاها برگزار می شود. همچنین دیداری با خانواده شهدا و جانبازان برگزار خواهد شد.

وی افزود: در روز دوم هفته با نام «عشایر و جهاد تبیین»، نشست ها و پویش رسانه ای در قالب دو مسابقه با عنوان من عشایر انقلابی هستم برگزار می شود. همچنین همایش جهاد تبیین در خصوص شعار سال برگزار می شود.

موسوی با اشاره به اهمیت تامین امنیت ایل راه ها، عنوان کرد: روز سوم، تحت عنوان «عشایر، امنیت پایدار» نامگذاری شده است و با توجه به اینکه خوزستان محل عبور بسیاری از عشایر بختیاری و بهمیی در مناطق زاگرس نشین بوده و ممکن است عشایر در بحث امنیت راه ها مشکل پیدا کنند، در این روز به امنیت پایدار عشایر کمک می شود. تامین امنیت ایل راه ها با توجه به کوچ عشایر، اهمیت دارد و تامین امنیت عشایر از طریق تامین سلاح مجاز نیز در دستور کار است.

مسیول سازمان بسیج عشایری سپاه حضرت ولی عصر (عج) خوزستان گفت: روز چهارم تحت عنوان «عشایر، خدمت رسانی و محرومیت زدایی» نامگذاری شده است که در این زمینه 900 بسته حمایتی توزیع و معاینات و ویزیت رایگان در قالب طرح شفا انجام می شود. در این راستا، پزشک عمومی به صورت رایگان به مناطق صعب العبور اعزام می شود.

وی اظهار کرد: در حال حاضر سه حوزه مدرسه، مسجد و تامین سرویس های بهداشتی عشایر در دستور کار است. در این راستا 160 گروه جهادی به مناطق صعب العبور احمدفداله، سوسن، بخش حتی، ایذه، بهبهان و هویزه اعزام می شود و ماموریت این گروه های جهادی، کمک به ساخت سرویس های بهداشتی در مناطق صعب العبور است. همچنین در این گروه ها، گروه های دامپزشکی برای معاینه و واکسیناسیون دام ها نیز اعزام می شوند.

موسوی ادامه داد: روز پنجم هفته نیز «عشایر، زنان نقش آفرین» نامگذاری شده است که در این زمینه یادواره جهاد فاطمی و همایش حجاب برتر عشایر برگزار می شود.

وی افزود: روز ششم با نام «عشایر، نشاط و امیدآفرینی» است که برگزاری مسابقات بومی محلی و معرفی بازی های اصیل عشایری در دستور کار قرار دارد. به این منظور، بیش از 17 عنوان اجرا می شود. در روز هفتم که «عشایر و جهش تولید» نام دارد نیز به جنبه های اقتصادی عشایر می پردازیم. نظارت بر تولیدات دامی، کمک به توزیع علوفه دام در حال کوچ و تامین 100 تن علوفه رایگان و توزیع میان دامداران در این روز اجرا می شود.

مسیول سازمان بسیج عشایری سپاه حضرت ولی عصر (عج) خوزستان گفت: عشایر، امروز همچون گذشته شامل دفاع مقدس، در سازندگی و فتنه های انقلاب، محکم پای انقلاب هستند. عشایر مانند سابق در تمامی امور انقلاب به ویژه در جهاد تبیین و حل منازعات عشایر و صلح و سازش پای کار انقلاب هستند. در 45 سال انقلاب عشایر آماده شهادت بوده و سرسپرده هستند.

موسوی با اشاره به برنامه عشایر برای 15 خرداد، عنوان کرد: 280 نفر از عشایر به عنوان مهمان خاص به مرقد امام (ره) می روند و 12 برنامه محوری عشایری در استان به عنوان مراسم سالگرد رحلت برگزار خواهد شد.

پایان خبر کوبار

جزییات برنامه های هفته بسیج عشایر در خوزستان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جزییات برنامه های هفته بسیج عشایر در خوزستان" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جزییات برنامه های هفته بسیج عشایر در خوزستان"، کلیک کنید.