تقبل 50 درصدی هزینه های دولت توسط سازمان امور مالیاتی

کوبار/خراسان رضوی مدیر کل امور مالیاتی خراسان رضوی گفت: در 2 سال اخیر بیش از 50 درصد هزینه های دولت را سازمان امور مالیاتی متقبل شده است.

شاکررضا مریدی امروز 21 خرداد، در نشست خبری «تبیین خدمات و دستاوردهای اقتصادی و مالی دولت در حوزه های درآمدهای عمومی، سرمایه گذاری، مالیاتی، بانک ها و گمرک»، اظهار کرد: یکی از سیاست های مهم دولت سیزدهم معطوف به انتقال هزینه های دولت از نفت به سوی مالیات بوده و در 2 سال اخیر بیش از 50 درصد هزینه های دولت را سازمان امور مالیاتی متقبل شده است.

وی بیان کرد: سازمان امور مالیاتی در حوزه معروفات چهار گام مهم شامل شفافیت، عدالت مالیاتی، مبارزه با فرار مالیاتی و آموزش، اطلاع رسانی و آگاهی برداشته است.

 مدیر کل امور مالیاتی خراسان رضوی در خصوص شفافیت یادآور شد: در حوزه شفافیت، برگزاری میز خدمت برای تمامی فعالان اقتصادی تدبیر شد و طی آن اقدامات مطلوبی رقم خورده است. دومین اقدام، برگزاری ملاقات های عمومی است که هر دوشنبه به صورت مرتب دیدار با مودیان صورت می گیرد، همچنین هر پنجشنبه یک تا دو واحد تولیدی فعال و تاثیرگذار استان را به اتفاق معاونان و روسای امور مالیاتی مربوطه به صورت حضوری ملاقات می کنیم و اگر مسایل و مشکلات مالیاتی داشته باشند، رفع می کنیم.

راه اندازی سامانه مودیان؛ مهمترین ابر پروژه مالیاتی

مریدی ابراز کرد: دومین گام این سازمان برای امربه معروف، عدالت مالیاتی است. سازمان امور مالیاتی با اتکا بر جوانان نخبه و شرکت های دانش بنیان کشور، در 2 سال اخیر سامانه های خود را تغییر داده است و بر اساس سامانه مودیان فعالیت خود را ادامه داده است؛ راه اندازی سامانه مودیان مهمترین ابر پروژه مالیاتی است که از یک دی ماه سال 1402 آغاز به کار کرده است.

وی درباره گام سوم، یعنی مبارزه با فرار مالیاتی اظهار کرد: این امر دغدغه بسیاری از افراد جامعه است. در بین 42 اداره کل امور مالیاتی در سطح کشور، اداره امور مالیاتی خراسان رضوی در سال 1402 و دو ماهه اول 1403 در این امر مقام اول کشوری را کسب کرده است.

مریدی با اشاره به کسب رتبه اول خراسان رضوی در موضوع آموزش درباره اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مودیان یادآور شد: دستیابی به چنین مقامی به دلیل اقدامات بسیاری است که در این راستا صورت گرفته است.

وی در خصوص منکرات تصریح کرد: اولین اقدام این سازمان در خصوص فرار مالیاتی بوده است که نتایج آن اعلام شد، همچنین دو سامانه در این راستا وجود دارد که اولین سامانه آن سامانه 1526 است که در ساعات اداری به صورت مستقیم پاسخگوی مردم است و در ساعات غیراداری هم مکالمه افراد ضبط می شود و حداکثر طی 24 الی 48 ساعت پاسخگویی و اقدامات لازم انجام می شود.

سامانه سوت زنی؛ آماده دریافت اطلاعات فرار مالیاتی اشخاص یا شرکت ها

مدیر امور مالیاتی استان خراسان رضوی افزود: دومین مورد سامانه سوت زنی است که تمامی شهروندان می توانند به آن مراجعه کنند و تمامی اطلاعاتی را که از فرار مالیاتی اشخاص یا شرکت ها دارند، بارگذاری کنند و اگر این اطلاعات صحیح باشد، اطلاعات افراد به صورت محرمانه باقی می ماند و درصدی از مالیات طبق قانون به آن افراد پرداخت می شود. یکی دیگر از منکرات عدم تکریم ارباب رجوع است که به طور جد با آن مقابله شده است و تدابیر و تمهیدات لازم در دستور کار قرار گرفته است.

وی در مقایسه عملکرد 33 ماهه دولت سیزدهم با دولت دوازدهم بیان کرد: در این آمار اقدامات دولت دوازدهم از آذرماه 1397 تا مرداد 1400 و اقدامات دولت سیزدهم از شهریور ماه 1400 تا اردیبهشت 1403 بررسی شده است. در این بازه زمانی در دولت دوازدهم 14 هزار میلیارد وصولی صورت گرفته است و در دولت سیزدهم 45 میلیارد و 800 میلیون تومان وصولی انجام شده است که نشان دهنده رشد 226 درصدی است.

مریدی درباره توزیع عوارض بین شهرداری و دهیاری گفت: در بازه زمانی دولت دوازدهم 2 میلیارد و 540 میلیون تومان به حساب آن ها واریز شده و در زمان فعالیت دولت سیزدهم هم 10 میلیارد و 600 میلیون تومان واریزی صورت گرفته است که این رقم نشان دهنده رشد 319 درصدی است.

تقبل 50 درصدی هزینه های دولت توسط سازمان امور مالیاتی

افزایش 19درصدی صادرات و 15 درصدی واردات استان در سال گذشته

در ادامه این نشست جواد جعفری، ناظر گمرکات خراسان رضوی و مدیرکل گمرک مشهد اظهار کرد: گمرکات در سال 1402 دستاوردهای بسیاری داشته است که یکی از آن ها صادرات 2 میلیون و 912 هزار تن به ارزش یک میلیارد و 700 میلیون دلار خراسان رضوی بوده است که نسبت به سال 1401 از نظر وزنی حدود 31 درصد و از نظر ارزش 19 درصد افزایش داشته است.

وی درباره حوزه واردات بیان کرد: 295 هزار تن به ارزش 750 میلیون دلار واردات طی یک سال به استان خراسان رضوی صورت گرفته است که نسبت به سال گذشته از نظر وزنی 7 درصد و از نظر ارزشی 15 درصد افزایش یافته است. این افزایش صادرات و واردات در نتیجه ایجاد انبارهای اختصاصی واحدهای تولیدی است.

توسعه گمرک ریلی مطهری از دستاوردهای سال 1402

جعفری با اشاره به دستاوردهای دولت سیزدهم که برای کمک به صادرات استان در سال 1402 صورت گرفته است، گفت: 3 میلیارد و 440 هزار تن صادرات از ترانزیت گمرک های استان انجام شده که 15 درصد رشد داشته است. همچنین توسعه گمرک ریلی مطهری برای کمک به صادرات استان در سال 1402 صورت گرفته است و با گسترش این گمرک می توانیم افزایش بیشتری در صادرات را پدید آوریم،  همچنین در سال گذشته در مجموع 34 انبار عمومی و اختصاصی موجود بوده که از ابتدای سال 1403 حدود 10 مورد به آن اضافه شده است.

وی درباره اقداماتی که برای به حداقل رسانی منکرات توسط معروفات صورت گرفته است، بیان کرد: یکی از مهمترین اقدامات در این حوزه، موضوع اطلاع رسانی تسهیلات و کمک هایی است که ارباب رجوع می تواند از گمرک دریافت کند. این امر به طور کامل برای تجار و ارباب رجوع تبیین شده است. با این اقدام آن ها توانسته اند که حق و حقوق خود را مطالبه کنند، همچنین در واحدهای تولیدی به واسطه شفاف سازی صورت گرفته، اقدامات مطلوبی رخ داده و آگاهی ارباب رجوع موجب کاهش بسیاری از مشکلات شده است.

پایان خبر کوبار

تقبل 50 درصدی هزینه های دولت توسط سازمان امور مالیاتی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تقبل 50 درصدی هزینه های دولت توسط سازمان امور مالیاتی" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تقبل 50 درصدی هزینه های دولت توسط سازمان امور مالیاتی"، کلیک کنید.