تاثیرپذیری بازار ارز و طلای کشور از نتایج انتخابات آمریکا

در گفت وگو با کوبار مطرح شد؛

تاثیرپذیری بازار ارز و طلای کشور از نتایج انتخابات آمریکا

کارشناس مسایل اقتصادی با اشاره به تاثیرپذیری بازار ارز و طلا از نتایج انتخابات آمریکا، اظهار کرد: تا انتخابات آمریکا به نتیجه نرسد نمی توان از روند افزایشی یا کاهشی بیشتر برای بازار ارز سخن گفت.

آلبرت بغزیان در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری کوبار، درباره تاثیر انتخابات آمریکا و تغییر موازنه های سیاسی بر بازار طلا و ارز در ایران، اظهار کرد: بازار طلا و ارز در کشور ها به طور معمول از جریانات سیاسی تاثیر می پذیرد. نتایج انتخابات آمریکا در چهار سال پیش نیز بر این بازار تاثیر گذاشت. در زمان برجام نیز هر دو بازار طلا و ارز با ریزش مواجه شدند و پس از به خوردن آن نیز تاثیرات رو به افزایش نرخ ها را در بازار شاهد بودیم.

بغزیان در پاسخ به این پرسش که آیا امکان بازگشت قابل توجه نرخ ارز در بازار وجود دارد، گفت: به نظر نمی رسد این شرایط به وجود آید، چون بانک مرکزی تمام تلاش خود را برای کاهش نرخ ارز انجام داده است و با کنترل واردات و مدیریت تقاضا تلاش شده تا ارز در بازار مدیریت شود.

وی به امتناع برخی فروشندگان کالا در بازار به واسطه پیش بینی که از نرخ های بیشتر ارز دارند اشاره کرد و افزود: حتی اگر نرخ دلار به نرخ های قبل تر برگردد نیز شاهد کاهش نرخ کالا ها نخواهیم بود.

دولت از افزایش نرخ ارز سود می برد

کارشناس مسایل اقتصادی درباره مداخله دولت در نرخ ارز به واسطه تامین هزینه هایی که دارد، تصریح کرد: حتی اگر دولت مداخله نداشته باشد از افزایش نرخ ارز ها سود می برد، چون بزرگترین دارنده و تامین کننده نرخ ارز است.

بغزیان خاطرنشان کرد: حتی در مورد برخی کالا ها مانند خودرو زمزمه های افزایش قیمت مطرح است و خودروسازان مطرح می کنند که در سال آینده قیمت خودرو را افزایش خواهند داد.

عرضه و تقاضا تعیین کننده نرخ ارز تعادلی است

طلا و ارز

وی افزود: نرخ واقعی ریال در مقابل سایر ارز ها دمای بدن نیست که بگوییم چه میزان باید باشد تا شرایط واقعی و طبیعی داشته باشد بلکه نرخ ارز می تواند تغییر کند و در شرایط خاص خود یک زمان 4 هزار تومان و زمانی دیگر 60 هزار تومان در تعادل باشد. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان عرضه و تقاضا تعیین کننده نرخ ارز تعادلی است و نمی توان برای آن نرخ معین دستوری تعیین کرد.

کارشناس مسایل اقتصادی خاطرنشان کرد: به طور مثال وقتی قیمت یک 206 به یک میلیارد و 200 میلیون تومان می رسد این نرخ تعادلی است و نرخ 400 میلیون تومانی کارخانه نرخی واقعی نیست.

وی افزود: برخی در جلسات دولت مطرح می کنند که اجازه داده شود خودروسازان خودرو های تولیدی خود را در حراج به فروش برسانند در حالی که باید گفت در کجای دنیا قیمت را در بورس تعیین می کنند و محاسبه قیمت باید براساس هزینه تمام شده تولید با احتساب نرخ سود واقعی باشد.

پیاده سازی نرخ ارز مدیریت شده از زمان ریاست فرزین در بانک مرکزی

بغزیان عنوان کرد: مداخله دولت در نرخ ارز در کشور های دیگر نیز وجود دارد و به نوعی نرخ ارز مدیریت شده را پیاده سازی می کنند. از زمان مدیریت فرزین در بانک مرکزی نیز این سیاست پیگیری شده و در حال اجراست که مخالفانی دارد و می گویند که اجازه داده شود نرخ ارز را بازار تعیین کند.

کارشناس مسایل اقتصادی خاطرنشان کرد: افزایش نرخ ارز به معنای بی ثباتی بیشتر در قیمت ها کالا و خدمات است و به عقیده من نرخ های پایین تر از می تواند بازار را به ثبات رسانده و ایجاد آرامش کند.

تاثیرپذیری بازار ارز و طلای کشور از نتایج انتخابات آمریکا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تاثیرپذیری بازار ارز و طلای کشور از نتایج انتخابات آمریکا" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تاثیرپذیری بازار ارز و طلای کشور از نتایج انتخابات آمریکا"، کلیک کنید.