بیانیه مشترک مصر، آمریکا و قطر با درخواست نهایی شدن طرح پیشنهادی آتش بس در غزه

بیانیه مشترک مصر، آمریکا و قطر با درخواست نهایی شدن طرح پیشنهادی آتش بس در غزه

وزارت امور خارجه قطر اعلام کرد که مصر، قطر و ایالات متحده از تل آویو و جنبش حماس خواسته اند تا توافقنامه ای را که شامل اصول مطرح شده توسط جو بایدن، رییس جمهور آمریکا برای آتش بس است، نهایی کنند.

به گزارش کوبار، روز جمعه، جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا گفت که تل آویو یک پیشنهاد جامع سه قسمتی با نقشه راه را برای آتش بس ارایه کرده است که منجر به توقف پایدار درگیری ها در نوار غزه و آزادی همه اسیران می شود.

به گفته وزارت خارجه قطر حالا قطر، ایالات متحده و مصر به عنوان میانجی در مذاکرات جاری برای تضمین آتش بس در غزه و آزادی اسرا و بازداشت شدگان، مشترکاً از حماس و اسراییل می خواهند تا توافق نامه ای را نهایی کنند که شامل اصولی است که رییس جمهور بایدن در ماه مه بیان کرد.

به گفته وزارت خارجه قطر این طرح تامین کننده مطالبات کلیه طرف ها بوده و منافع مختلفی را تضمین خواهد کرد و به وضعیت وخیم ساکنان غزه پایان خواهد داد: «این طرح نقشه راهی برای آتش بس دایم و پایان بحران خواهد بود.»

بایدن روز جمعه طرح چند مرحله ای را که رژیم صهیونیستی برای توافق کامل آتش بس ارایه داده منتشر و اعلام کرد که در صورت موافقت حماس، آمریکا اجرایی شدن این طرح توسط رژیم صهیونیستی را ضمانت خواهد کرد. 

طرحی که بایدن اعلام کرده و مدعی است توسط صهیونیست ها ارایه شده، سه مرحله دارد؛ مرحله نخست شامل آتش بس کامل ، خروج نیروهای رژیم صهیونیستی از نواحی پرجمعیت در غزه، آزادی برخی از اسرا و تحویل اجساد برخی دیگر، بازگشت غیرنظامیان فلسطینی به منازلشان در غزه و افزایش کمک های انسانی می شود. همچنین مرحله دوم نیز شامل پایان دایمی خصومت ها، تعامل برای آزادی گروگان های باقی مانده، خروج نیروهای اسراییلی از غزه است و نهایتا مرحله سوم شامل تلاش برای بازسازی غزه و تحویل اجساد گروگان ها به خانواده هایشان می شود. 

حماس که چند روز قبل و پس از حمله وحشیانه صهیونیست ها به رفح اعلام کرد در هیچ مذاکره ای شرکت نمی کند، واکنش مثبتی به این طرح داشته و آمادگی خود را برای برخورد مثبت و سازنده با هر پیشنهادی مبنی بر آتش بس دایمی، خروج کامل نیروهای صهیونیستی از نوار غزه، بازسازی غزه و بازگشت آوارگان به محل زندگی خود اعلام کرده است.

پایان خبر کوبار

بیانیه مشترک مصر، آمریکا و قطر با درخواست نهایی شدن طرح پیشنهادی آتش بس در غزه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بیانیه مشترک مصر، آمریکا و قطر با درخواست نهایی شدن طرح پیشنهادی آتش بس در غزه" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بیانیه مشترک مصر، آمریکا و قطر با درخواست نهایی شدن طرح پیشنهادی آتش بس در غزه"، کلیک کنید.