بیانیه ایران درباره حق ذاتی خود برای دفاع در برابر حملات رژیم صهیونیستی

بیانیه ایران درباره حق ذاتی خود برای دفاع در برابر حملات رژیم صهیونیستی

نمایندگی دایم ایران در سازمان ملل در نیویورک، استناد تهران به حق ذاتی خود ذیل قوانین بین المللی برای دفاع در برابر حملات نظامی رژیم اسراییل علیه اماکن دیپلماتیک ایران در سوریه را تبیین کرد.

به گزارش کوبار، نمایندگی ایران روز یکشنبه و در بیانیه ای تبیینی اعلام کرده که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در ساعات پایانی 13 آوریل 2024، با ده ها موشک و پهپاد، اهداف نظامی رژیم اسراییل را مورد هدف قرار دادند. این اقدام در راستای اعمال حق ذاتی جمهوری اسلامی ایران برایدفاع از خود ذیل ماده 51 منشور سازمان ملل متحد و در پاسخ به تجاوزات نظامی مکرر رژیم اسراییل، به ویژه حمله مورخ اول آوریل 2024 این رژیم علیه اماکن دیپلماتیک ایران که بر خلاف ماده 2 (4) منشور بود، صورت پذیرفت.

در این بیانیه آمده که اقدام جمهوری اسلامی ایران ضروری و متناسب بوده و اهداف نظامی را هدف قرار داده است. این اقدام به صورت دقیق برای به حداقل رساندن احتمال تشدید و جلوگیری از آسیب به غیرنظامیان انجام شد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل درباره اقدامات تهران در پی حمله تروریستی رژیم صهیونیستی تصریح کرد: متعاقب حملات تروریستی و نظامی ناجوانمردانه رژیم صهیونیستی علیه اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در دمشق، پایتخت جمهوری عربی سوریه، که آشکارا ناقض حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل متحد بود، جمهوری اسلامی ایران بلافاصله طی مکاتبه ای با شورای امنیت، این نهاد را از اقدامات ناصواب بین المللی رژیم اسراییل و همچنین حق ذاتی خود بر اساس قوانین بین المللی برای پاسخ به این گونه حملات نظامی تروریستی، آگاه ساخت.
 
 همچنین، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت وگوی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل متحد در تاریخ 2 آوریل 2024، ضمن بررسی وضعیت موجود، خواستار اقدام مقتضی و محکومیت شدید جامعه جهانی و شورایامنیت علیه این جنایت هولناک شد.
 
در این بیانیه آمده که جمهوری اسلامی ایران در مکاتبات خود خطاب به شورای امنیت و همچنین دبیر کل سازمان ملل متحد، تاکید داشت که حمله تروریستی و نظامی رژیم اسراییل به اماکن دیپلماتیک ایران در دمشق، نقض آشکار حقوق بین الملل، منشور سازمان ملل، به ویژه ماده 2 (4) این منشور، و همچنین ناقض حاکمیت، استقلال و تمامیتارضی جمهوری عربی سوریه بوده است. علاوه بر این، اقدام غیرقانونی رژیم صهیونیستی نقض فاحش اصل اساسی و شناخته شده جهانی مصونیت نمایندگان و اماکن دیپلماتیک و کنسولی است؛ اصلی که سنگ بنایروابط بین الملل به شمار می رود.
 
نمایندگی ایران با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از شورای امنیت خواست تا این اقدام جنایتکارانه و تروریستی ناروا را به شدت محکوم کرده، و اقدامات قاطع و مقتضی برای محاکمه سریععاملان آن و جلوگیری از تکرار چنین جنایات هولناکیعلیه اماکن دیپلماتیک هر کشوری اتخاذ نماید، نوشت: علی رغم درخواست روسیه و حمایت چین، الجزایر و بسیاری از اعضا از شورای امنیت برای انجام وظیفه خود در قبال حفظ صلح و امنیت بین المللی و محکوم نمودن این اقدام فجیع، متاسفانه این نهاد بار دیگر در انجام وظیفه خود در حفظ صلح و امنیت بین المللی کوتاهی کرده، و به رژیم اسراییل اجازه داده تا خطوط قرمز را زیر پا گذاشته و اصول اساسی حقوق بین الملل را نقض کند.

ایران چنین شکستی را ناشی از ممانعت سه عضو دایمی شورای امنیت، یعنی آمریکا، بریتانیا و فرانسه توصیف کرد که پیش از این، بیش از 6 ماه مبادرت به جلوگیری از اقدام شورای امنیت علیه رژیم اسراییل نموده بودند تا این رژیم را از هرگونه مسیولیت در قبال قتل عام در غزه، محافظت نمایند.
 
نمایندگی ایران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با چنین شرایطی چاره ای جز اعمال حق ذاتی برای دفاع از خود بر اساس قوانین بین الملل نداشت؛ این موضوع در نامه دیروز نمایندگی دایم ایران نزد سازمان ملل متحد خطاب به رییس شورای امنیت و دبیرکل تاکید شده است. جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای مسیول سازمان ملل متحد، متعهد به اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد بوده و بار دیگر بر تعهد خود به حفظ صلح و امنیت بین المللی تاکید می نماید.
 
در ادامه این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران مجدداً ضمن تاکید بر موضع ثابت خود، اعلام می دارد که به دنبال تشدید یا سرریز درگیری در منطقه نیست. جمهوری اسلامی ایران ضمن هشدار نسبت به هرگونه ماجراجویی نظامی بیشتر توسط رژیم اسراییل، بر عزم تزلزل ناپذیر خود برای دفاع از مردم، امنیت و منافع ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی خود در برابر هرگونه تهدید یا اقدامات تجاوزکارانه و پاسخگویی قاطعانه و مطابق با قوانین بین المللی به هرگونه تهدید یا تجاوزی تاکید می کند. علاوه بر این، جمهوری اسلامی ایران هیچ قصدی برای درگیری با آمریکا در منطقه ندارد. اگر آمریکا عملیات نظامی علیه ایران، شهروندان یا منافع ما انجام دهد، ایران حق ذاتی خود را برای پاسخ متناسب محفوظ خواهد داشت.
 
ایران تاکید کرده بر همگان روشن است که اقدامات و جنایات بی ثبات کننده و غیرمسیولانه رژیم اسراییل علیه ملت های منطقه، به ویژه کشتار مردم غزه، تهدیدی واقعی برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است.

در پایان این بیانیه آمده است: سیاست نخست وزیر رژیم اسراییل، گسترش و تشدید درگیری در منطقه برای حفظ قدرت است. اعضای شورای امنیت نباید اجازه دهند که این نهاد، گروگان جاه طلبی چنین رژیم متخاصمی باشد. زمان آن فرا رسیده که شورای امنیت به مسیولیت خود عمل کرده، و به تهدید واقعی صلح و امنیت بین المللی رسیدگی نماید. شورای امنیت باید به سرعت وظایف خود را ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد در واکنش به سرپیچی های بی پروای رژیم اسراییل انجام داده و این رژیم اشغالگر را مجبور به پایبندی به تعهدات خود نماید.

پایان خبر کوبار

بیانیه ایران درباره حق ذاتی خود برای دفاع در برابر حملات رژیم صهیونیستی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بیانیه ایران درباره حق ذاتی خود برای دفاع در برابر حملات رژیم صهیونیستی" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بیانیه ایران درباره حق ذاتی خود برای دفاع در برابر حملات رژیم صهیونیستی"، کلیک کنید.