بهترین خوراکی ها برای کنترل فشار خون

بهترین خوراکی ها برای کنترل فشار خون

آفتاب نیوز :

یک رژیم غذایی سالم برای کاهش فشار خون و حفظ سطوح مطلوب فشار ضروری است. پژوهش ها نشان می دهد که گنجاندن برخی غذا ها در رژیم غذایی، به ویژه آن هایی که دارای مواد مغذی خاصی مانند پتاسیم و منیزیم هستند، سطح فشار خون را کاهش می دهد.

1. مرکبات

مرکبات از جمله گریپ فروت، پرتقال و لیمو ممکن است اثرات قدرتمندی در کاهش فشار خون داشته باشند. این خوراکی ها مملو از ویتامین، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی هستند که می تواند با کاهش عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا به حفظ سلامت قلب کمک کند. مصرف روزانه آب لیمو همراه با پیاده روی به طور قابل توجهی با کاهش فشار خون سیستولی مرتبط است، اثری که محققان به اسید سیتریک و محتوای فلاونویید لیمو نسبت دادند. باید توجه داشت گریپ فروت و آب گریپ فروت می تواند با دارو های رایج کاهش فشار خون تداخل داشته باشد؛ بنابراین قبل از افزودن این میوه به رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنید.

2. سالمون و سایر ماهی های چرب

ماهی های چرب منبع عالی از چربی های امگا 3 هستند که فواید قابل توجهی برای سلامت قلب دارند. این چربی ها با کاهش التهاب و کاهش سطح ترکیبات منقبض کننده عروق خونی به نام اکسی لیپین به کاهش سطح فشار خون کمک می کنند. مطالعه ای بر روی 2036 فرد سالم نشان داد افرادی که دارای بالاترین میزان چربی های امگا 3 در خون بودند، به طور قابل توجهی فشار خون سیستولی و دیاستولی کمتری نسبت به افرادی که کمترین میزان این چربی ها را در خون داشتند، گزارش کردند.

3. دانه کدو تنبل

این دانه منبع غنی ای از مواد مغذی مهم برای کنترل فشار خون هستند، از جمله منیزیم، پتاسیم و آرژنین. آرژنین یک اسیدآمینه مورد نیاز برای تولید اکسیدنیتریک است که برای اتساع عروق خونی و کاهش فشار خون ضروری است. همچنین روغن دانه کدو تنبل یک درمان طبیعی قوی برای فشار خون بالا می باشد. مطالعه ای بر روی 23 زن نشان داد که مصرف 3 گرم روغن دانه کدو تنبل در روز به مدت 6 هفته منجر به کاهش قابل توجهی در فشار خون سیستولی در مقایسه با گروه دارونما شد.

4. لوبیا و عدس

لوبیا و عدس سرشار از مواد مغذی هستند که به تنظیم فشار خون کمک می کنند، مانند فیبر، منیزیم و پتاسیم. مطالعات متعدد نشان داده است که خوردن لوبیا و عدس ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند.

5. انواع توت

انواع توت با فواید سلامتی چشمگیر، از جمله توانایی آن ها در کاهش عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا مرتبط بوده است. توت ها منبع غنی از آنتی اکسیدان ها از جمله آنتوسیانین ها هستند. نشان داده شده است که آنتوسیانین ها باعث افزایش سطح اکسید نیتریک در خون و کاهش تولید مولکول های تنگ کننده عروق خونی می شوند که ممکن است به کاهش سطح فشار خون کمک کند. با این حال، برای تایید این مکانیسم های بالقوه، تحقیقات بیشتری در انسان مورد نیاز است.

6. غلات کامل

خوردن غلات کامل مانند جو دوسر به کاهش سطح فشار خون کمک می کند. مطالعات نشان می دهد که رژیم های غذایی غنی از غلات کامل ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا را کاهش دهد. بررسی 28 مطالعه نشان داد که مصرف 30 گرم غلات کامل در روز با کاهش 8 درصدی خطر فشار خون بالا مرتبط است.

7. پسته

پسته بسیار مغذی است و مصرف آن با سطح فشار خون مطلوب مرتبط است. پسته سرشار از مواد مغذی ضروری برای سلامت قلب و تنظیم فشار خون، از جمله پتاسیم می باشد. بررسی 21 مطالعه نشان داد که در بین تمام آجیل های موجود در این بررسی، مصرف پسته قوی ترین اثر را در کاهش فشار خون سیستولی و دیاستولی داشت.

8. هویج

هویج یکی از سبزیجات اصلی در رژیم غذایی بسیاری از افراد است. هویج سرشار از ترکیبات فنلی مانند اسید های کلروژنیک، پی کوماریک و کافییک است. این مواد به شل شدن عروق خونی و کاهش التهاب کمک می کند. این آثار به کاهش سطح فشار خون کمک می کند. هویج را می توان به صورت پخته یا خام میل کرد. اما خوردن آن به صورت خام ممکن است برای کاهش فشار خون مفیدتر باشد. مطالعه ای که شامل 2195 فرد 40 تا 59 ساله بود نشان داد که مصرف هویج خام به طور قابل توجهی با سطوح پایین تر فشار خون مرتبط است.

9. کرفس

کرفس حاوی ترکیباتی به نام فتالید است که ممکن است به شل شدن عروق خونی و کاهش سطح فشار خون کمک کند. همان مطالعه ای که مصرف هویج خام را با کاهش فشار خون مرتبط کرد، نشان داد که در میان سبزیجات پخته شده معمول، مصرف کرفس پخته شده به طور قابل توجهی با کاهش فشار خون ارتباط دارد.

بهترین خوراکی ها برای کنترل فشار خون

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهترین خوراکی ها برای کنترل فشار خون" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهترین خوراکی ها برای کنترل فشار خون"، کلیک کنید.