بانک مرکزی نرخ میانگین موزون ارز را اعلام کرد

بانک مرکزی برای استفاده مراکز پژوهشی و استناد مجامع بین المللی، نرخ میانگین موزون ارز را محاسبه و اعلام کرد که صرفاً یک نرخ محاسباتی و نمایه ای است و نرخ معاملاتی محسوب نمی شود.

بانک مرکزی نرخ میانگین موزون ارز را اعلام کرد

آفتاب نیوز :

بانک مرکزی اعلام کرد: با عنایت به حذف ارز 4200 تومانی (به ازای هر دلار) در سال 1401 متعاقب اجرای سیاست مردمی سازی یارانه ها و با توجه به تغییرات ایجاد شده در نرخ تسعیر دارایی ها و بدهی های ارزی بانک مرکزی (حسب مصوبات مجمع عمومی بانک مرکزی) و بدین ترتیب عدم موضوعیت نرخ 4200 تومان در معاملات ارزی کشور، بانک مرکزی با بررسی رویکرد متعارف در سطح بین الملل و با تاکید بر نرخ های مستخرج از معاملات رسمی در بازار، تصمیم گرفت تا نرخ میانگین موزون ارز را به عنوان نمایه و سنجه ای از نرخ رایج معاملات بازار ارز محاسبه و منتشر کند.

در تشریح و تبیین این نرخ لازم به توضیح است، نرخ میانگین موزون ارز بر مبنای وزن مستخرج از حجم معاملات ارزی انجام شده در یک ماه گذشته با نرخ های اعلامی در سامانه معاملات الکترونیک ارز (ETS) در حوزه حواله (تالار حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران)، اسکناس (تالار ارز خدماتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران) و حواله کالا های اساسی و ضروری (بر مبنای هر دلار معادل 285000 ریال) محاسبه می شود و کارکرد عملیاتی ندارد؛ لذا نرخ اعلامی، صرفاً یک نرخ محاسباتی و نمایه ای است و نرخ معاملاتی محسوب نمی شود. به عبارتی این نرخ صرفاً حایز کارکرد پژوهشی و مطالعاتی برای اشخاص و مجامع داخلی و بین المللی است.

نکته حایز اهمیت آن است که نرخ میانگین موزون سنجه مناسبی از نرخ تامین ارز در حوزه تجارت کالایی و خدماتی ارایه می نماید و با توجه به اینکه وزن بازار ها بر اساس سابقه سی روز کاری گذشته لحاظ می شود، بررسی روند این نرخ به نحو مطلوبی می تواند تغییرات قیمتی در بخش های مختلف بازار ارز را منعکس نماید.

همچنین شایان ذکر است، سوابق این نرخ برای سال های گذشته به صورت سری زمانی در دست تهیه است که متعاقباً پس از نهایی شدن آن به صورت عمومی در سامانه های بانک مرکزی انتشار می یابد تا مورد استفاده کلیه افراد از جمله پژوهشگران و محققان داخلی و خارجی قرار گیرد.

بانک مرکزی نرخ میانگین موزون ارز را اعلام کرد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بانک مرکزی نرخ میانگین موزون ارز را اعلام کرد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بانک مرکزی نرخ میانگین موزون ارز را اعلام کرد"، کلیک کنید.