باندینگ درختان پایتخت در راستای پیشگیری و کنترل آفات – خبرگزاری کوبار | اخبار ایران و جهان

باندینگ درختان پایتخت در راستای پیشگیری و کنترل آفات - خبرگزاری کوبار | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری کوبار، علی محمد مختاری، مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران اظهار کرد: در حال حاضر حجم بالای آلاینده های محیطی و روند رو به رشد تغییر در اقلیم و اکوسیستم به دلیل مصرف بی رویه سموم و استفاده نامناسب از منابع زیست محیطی در سنوات قبل حیات شهرهای بزرگ را تهدید می کند.

وی افزود: سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران در راستای حفاظت از محیط زیست و درختان در برابر آفات و بیماری های موجود، اقدام به انجام مدیریت تلفیقی با آفات و بیماری ها(IPM) کرده که رویکرد گسترده ای است با این تعریف؛ در نظر گرفتن دقیق تمام تکنیک های موجود کنترل آفات و به کارگیری روش های مناسب با یکدیگر که مانع از توسعه جمعیت آفات می شود و آفت کش ها و سایر مداخلات را در سطوحی نگه می دارد که توجیه اقتصادی داشته باشد و مخاطرات محیط زیستی را کاهش داده یا به حداقل برساند. مبارزه تلفیقی بر رشد یک محصول سالم با کمترین اختلال ممکن در اکوسیستم های کشاورزی تاکید دارد و مکانیسم های طبیعی کنترل آفات را تشویق می کند.

مختاری تصریح کرد: اصول کلی مبارزه تلفیقی با آفات عبارت است از، سطح قابل قبول آفات، کارهای پیشگیرانه، نظارت و پایش مستمر، کنترل مکانیکی، کنترل بیولوژیکی و همچنین مدیریت استفاده از سموم.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران ادامه داد: کلان شهر تهران در راستای حفاظت از محیط زیست، بیش از دو دهه است که استفاده از سموم ماندگار را ممنوع و مقابله با آفات و بیماری ها تنها از طریق مبارزه تلفیقی و مکانیکی و بیولوژیکی انجام می پذیرد و به صورت نادر در موارد حساس از سموم گیاهی استفاده می شود که برای عموم شهروندان و محیط زیست مضر نباشد.

وی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات در راستای پیشگیری و کنترل آفات به ویژه آفات چوبخوار و پوستخوار (مثلاً روی پایه های نارون و کاج)، آفات خاکزی (انواع کنه) اجرای عملیات باندینگ درختان است، ادامه داد: تنه درختان به علت داشتن شیارها و برجستگی ها و ترک ها محل خوبی برای زمستان گذرانی آفات و قارچ ها است. علاوه بر اینکه در برخی مکان ها خود شدت آفات نیز باعث ایجاد آسیب به تنه درختان و سوختگی آن می شود. ایجاد یک لایه محافظ بر روی تنه درختان، به صورت اصولی و علمی می تواند روش پیشگیرانه در راستای حفاظت از درخت باشد.

وی با بیان اینکه عملیات باندینگ معمولاً در اواخر فصل زمستان و ابتدای بهار انجام می شود، اظهار کرد: مواد مورد استفاده در باندینگ مشتمل بر قارچ کش، آفت کش، چسب گیاهی بی ضرر برای درختان (مانند لاتکس)،موارد نگهدارنده (همانند پودر کایولن) است که باید غلظتش طوری باشد که فرچه به صورت روان حرکت کند (نه خیلی غلیظ و نه خیلی رقیق) طوری که خلل و فرج تنه را بپوشاند.

مختاری ادامه داد: با توجه به اینکه رنگ سیاه عاملی برای جذب حرارت گرمایی و بالا رفتن دمای درخت است، توصیه نشده و از رنگ روشن استفاده می شود تا اشعه مضر ماورای بنفش را نیز منعکس کند (تغییر رنگ گاهاً بر اساس میزبانی حشره آفت نیز انتخاب خواهد شد). لازم به ذکر است رنگ ایجاد شده بر روی تنه درختان نشانی از کنترل و نظارت بر وضعیت درختان از سوی سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران و اطلاع رسانی به شهروندان محترم است.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران گفت: یکی دو روز قبل از باندینگ می بایست تنه درختان کاملاً آبشویی شده و عاری از هرگونه عامل مزاحم باشد. (آبشویی یکی دیگر از روش های پیشگیرانه است که سبب می گردد آلاینده ها و هر گونه قارچ و تخم حشرات به صورت کاملاً بی ضرر از روی سطح گیاه شسته شود).پس از پاک کردن تنه و ترکیب مواد، عملیات در ارتفاع 1 تا 2 متر انجام می پذیرد. مناسب ترین فاصله با توجه به ارتفاع حرکتی آفت از طوقه به سمت سرشاخه ها 1/5 متر است (اگر در محیطی امکان آفتاب سوختگی تنه وجود داشته باشد، ایجاد پوشش تا ارتفاع 2 متر هم ادامه خواهد یافت).

باندینگ درختان پایتخت در راستای پیشگیری و کنترل آفات – خبرگزاری کوبار | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "باندینگ درختان پایتخت در راستای پیشگیری و کنترل آفات – خبرگزاری کوبار | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "باندینگ درختان پایتخت در راستای پیشگیری و کنترل آفات – خبرگزاری کوبار | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.