اینفلوینسرهای اینستاگرامی چقدر مالیات می دهند؟

اینفلوینسرهای اینستاگرامی چقدر مالیات می دهند؟

به گزارش کوبار؛عضو هیات مدیره اتحادیه کسب وکارهای مجازی تاکید کرد اینفلوینسرها و افرادی که از اینستاگرام کسب درآمد دارند باید موضوع پرداخت مالیات را جدی بگیرند. به گفته او مالیات هایی که برای فعالین مطرح اینستاگرامی وضع شده گاه به رقم های سنگینی می رسد و در برخی موارد از رقم پنج میلیارد تومان هم بیشتر بوده است. وی تاکید کرد سازمان امور مالیاتی تمامی این افراد و فعالیت های آن ها را تحت نظر دارد و کتمان کردن و یا فرار مالیاتی در این موضوع جرایم سنگینی به همراه خواهد داشت.

تجارت نیوز در خبری نوشت:بلاگرها و اینفلوینسرهایی که به صورت شخص حقوقی فعالیت می کنند، مشمول فصل پنجم باب سوم قانون مالیات های مستقیم یا همان مالیات بردرآمد اشخاص حقوقی می شوند. این قانونی است که کمتر بلاگر یا اینفلوینسری که در فضای مجازی فعالیت دارد به آن توجه می کند و بسیاری افراد تصورشان براینست که درآمد ناشی از فعالیت های اینستاگرامی به پرداخت مالیات ارتباطی ندارد. از چند سال پیش اما سازمان امور مالیاتی به طور جدی به دنبال اخذ مالیات از این فعالین است و با اینکه طی سال های اخیر بستر اینستاگرام محدود شده و در حال حاضر فیلتر است، اما به نظر می رسد این موضوع مانع از این نشده که فعالین اینستاگرامی به فکر پرداخت مالیات خود نباشند.

«رضا الفت نسب» عضو هیات مدیره کسب وکارهای مجازی که جلسات مختلفی را با سازمان امور مالیاتی برای رسیدگی به وضعیت پرونده های مالیاتی سلبریتی ها و اینفلوینسرها داشته در گفتگو با تجارت نیوز اعلام کرد که این موضوع بیش از پیش در سازمان امور مالیاتی پیگیری می شود: «موضوع دریافت مالیات از اینفلوینسرها بسیار جدی است و از نیمه دوم سال گذشته به پرونده هایی رسیدگی می شود که مرتبط به سال 1400 است. صفحاتی که بیش از 500 هزار فالوور دارند را بررسی کنند و این صفحات باید مالیات پرداخت کنند و خیلی از افراد این موضوع را جدی نگرفتند. البته قرار است که پرونده های بعد از 1400 فقط مربوط به صفحات بالای 500 هزار دنبال کننده محدود نشود و هرکس که از اینستاگرام کسب درآمد کند مشمول پرداخت مالیات خواهد شد.»

تشکیل پرونده مالیاتی

مالیات ستانی از کسانی که در اینستاگرام فیلترشده فعالیت دارند برای بسیاری افراد قابل هضم نیست. آن ها باور دارند اینکه دولت خودش یک بستر را ببندد و دسترسی به آن را سخت و پیچیده کند. سپس از فعالیت در همان بستر مالیات دریافت کند شبیه به اینست که یک پاساژ را پلمپ کرده و همچنان به دنبال کسب مالیات از فروشندگان آن پاساژ باشد. الفت نسب درباره اینکه چرا با وجود فیلترینگ اینستاگرام، پیگیری دریافت مالیاتی از فعالین این بستر وجود دارد گفت: «اینکه از یک بستر بسته شده مالیات می گیرند یکی از نادرترین اتفاقات در دنیا است و ما هم نسبت به آن اعتراض داریم. ما باور داریم حالا که دریافت مالیات از فعالین اینستاگرامی برقرار است و این قشر با وجود تمام مشکلات توانستند چراغ سبز خود را روشن نگه دارند هم به اشتغالزایی خود ادامه دهند و هم به مردم سرویس دهی کنند، باید چاره ای برای مشکلاتشان اندیشیده شود. به عنوان مثال مشکلات لجستیک آن ها رسیدگی شود و یا تخفیف های ویژه ای برای خدمات پستی و یا اینترنت داشته باشند. هرچند هیچ موضوعی قابل پیش بینی نیست و شاید چند روز دیگر اینستاگرام یک بستر غیرقانونی تلقی شود و مالیات های بریده شده در آن خیلی بیشتر هم بشود.»

به گفته الفت نسب این موضوع فعلا در بین شبکه های اجتماعی خارجی منحصراً به اینستاگرام بوده و فعالیت در سایر بسترها مانند توییتر و یوتوب مطرح نشده است هرچند دور از ذهن نیست که در آینده نزدیک، نگاه سازمان امور مالیاتی در این زمینه تغییر کند و به سمت دریافت مالیات از فعالین دیگر شبکه های اجتماعی هم برود. در این میان یوتوبرها که به درآمد دلاری شهرت دارند، بیشتر از همه زیر سایه این موضوع هستند و احتمال ورود سازمان امور مالیاتی به حوزه آن ها، احتمال کمی نیست.

الفت نسبت به اینفلوینسرها و افرادی که از اینستاگرام کسب درآمد دارند توصیه کرد که حتماً برای تمامی اقدامات خود اسناد هزینه ای داشته باشند تا بتوانند با سازمان امور مالیاتی وارد گفتگو شوند و از آن ها تخفیف بگیرند: «در پرونده هایی که ما حضور پیدا کردیم تا در کنار دوستان باشیم پی به این نکته بردیم که اکثر اینفلوینسرها اسناد هزینه ای نداشته اند و صرفاً اعلام کردند که گردش های مالی بزرگی داشتند و فی المثال یک ماشین خریده اند و هزینه فیلمبردار و ادیت پرداخت کردند و هیچ اسنادی ندارند. این موضوع باعث می شود تا مالیات بیشتری پای آن ها بیفتد و نتوانند مذاکره درستی هم داشته باشند.»

او در ادامه توصیه های دیگری نیز کرد. گفت: «توصیه به همه افراد فعال در اینستاگرام اینست که حتماً یک تشکیل پرونده مالیاتی بدهند چرا که همه حساب ها چک می شود باید حساب تجاری مشخص باشد و نباید این تصور را کرد که می توان به راحتی فرار مالیاتی داشت. برخی افراد اگر این درآمدها را کتمان کنند مشمول جریمه خواهند شد.»

رقم های دریافتی از بلاگرها در این حوزه نیز رقم های کمی نیست

عضو هیات مدیره کسب وکارهای مجازی با اشاره به اینکه این اتحادیه از دیرباز تعاملات خوبی با اداره مالیات دارد درباره نحوه حضورشان در این جلسات و مدل همکاری شان با اینفلوینسرها برای مذاکره با اداره مالیات نیز به تجارت نیوز گفت: ما در شورای بند 3 حضور پیدا می کنیم و با سازمان امور مالیاتی وارد گفتگو می شویم تا بتوانیم از آن ها تخفیف بگیریم. باید بگویم این شورا زمانی تشکیل می شود که به مالیات وضع شده اعتراضی وارد است و ما سعی می کنیم تا حد امکان از افراد حمایت کنیم و با اطلاعات دقیق تری که داریم این افراد را آگاه می کنیم تا هزینه های مالیاتی کمتر بشود و تخفیف بگیریم.»

الفت نسب باور دارد با توجه به معافیتی که برای کسب وکارهای مجازی برای فعالیت در بسترهای داخلی برقرار شده، می توان از این موضوع به عنوان یک فرصت استفاده کرد و از پرداخت مبلغ قابل توجهی از مالیات بردرآمد، معاف شد: «به افرادی که کسب وکارهای کوچکی دارند و یا مینی اینفلوینسر به حساب می آیند توصیه می کنم که لااقل بخش بزرگی از درآمدها و تراکنش های خود را وارد بسترهای بومی کنند تا بتوانند از موضوع معافیت مالیاتی که در قانون بودجه 1403 هم درباره آن صحبت شده، استفاده کنند. این موضوع می تواند کمک بزرگی برای اقتصاد این کسب وکارها باشد و زمانی که دولت چنین فرصتی را برای افراد گذشته، چرا از آن استفاده نکرد؟»

باید بدانید طبق آیین نامه دولت، تا پایان سال 1402 کسب و کارهای حقیقی فعال در سکوهای داخلی مورد تایید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که فاقد پرونده مالیاتی هستند، به صورت پلکانی تا سقف مقرر در ماده 100 قانون مالیات های مستقیم مشمول مالیات با نرخ صفر بوده و جرایم سال های قبل ناشی از عدم تسلیم اظهارنامه شامل بخشودگی می شود. همچنین باید گفت اشخاصی که از سکوهای داخلی برای ارایه خدمات یا فروش کالا استفاده می کنند، می توانند مانند سایر اشخاص حقیقی از معافیت تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم استفاده کنند. چنانچه مجموع فروش کالا یا ارایه خدمات شخص به واسطه فروش اینترنتی در سکوهای مشمول تا 30 برابر معافیت مالیاتی حقوق باشد، شخص از ارسال اظهارنامه و ارایه اسناد و مدارک به اداره امور مالیاتی معاف خواهد بود.

الفت نسب با ذکر این نکته که محاسبات مالیاتی خیلی سختگیرانه و پیچیده است اعلام کرد: «رقم های دریافتی از بلاگرها در این حوزه نیز رقم های کمی نیست و بعضاً به ارقام میلیاردی هم می رسد. خود من شاهد پرونده هایی بودم که رقمی بیش از 5 میلیارد تومان برای کسب وکار مربوطه مالیات وضع شده بود و مستلزم به پرداخت آن هم بود. از همین رو تاکید می کنم که باید موضوع پرداخت مالیات ناشی از درآمد در اینستاگرام را جدی گرفت چرا که دولت در این مورد قصد پیگیری جدی دارد.»

طبق آمارهایی که از برخی اینفلوینسرها در فضای مجازی وجود دارد، عده ای از آنها درآمدهای بسیار بالا دارند اما تمایلی به پرداخت مالیات ندارند یا به صورت کلی درآمد بالایشان را منکر می شوند. در این شرایط هنوز مشخص نیست چه تعداد از اینفلوینسرها به پرداخت مالیات تن داده اند و از طرفی چرا چنین موضوعی در قانون بودجه سال 1403 صحبتی نشده است. یکی از موضوعاتی که در بحث مالیات دهی اینفلوینسرها قابل توجه است، نبود شفافیت کافی برای دریافت مالیات است. در همین خصوص سخنگوی سازمان امور مالیاتی درباره نحوه شناسایی سلبریتی ها گفته بود که الگوریتم ها و فرمول های مختلفی برای شناسایی وجود دارد که قرار است به سازمان برای شناسایی کمک کند. در واقع صرفا یک فرمول نیست و شامل اطلاعات مختلفی می شود که بعضاً از طریق پلیس فتا به دست آمده است. از سوی دیگر صاحبان صفحات شناسایی شده و اسامی آن ها استخراج می شود، پس از آن اسامی با کد ملی انطباق داده خواهد شد و حساب های بانکی آنها بررسی می شود. درواقع به نظر می رسد دولت عزمی جدی برای دریافت مالیات از این کسب وکارها و یا بلاگرهای اینستاگرامی دارد و نباید از آن غافل بود.

217

اینفلوینسرهای اینستاگرامی چقدر مالیات می دهند؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اینفلوینسرهای اینستاگرامی چقدر مالیات می دهند؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اینفلوینسرهای اینستاگرامی چقدر مالیات می دهند؟"، کلیک کنید.