افغانستان به دنبال تجارت 10 میلیارد دلاری با ایران

سرپرست وزارت صنعت و تجارت دولت سرپرست افغانستان با بیان اینکه این کشور نزدیک ترین مناسبات را در طول تاریخ با جمهوری اسلامی ایران داشته است، گفت: به دنبال ارتقای سطح مبادلات تجاری دوجانبه به بیش از 10 میلیارد دلار هستیم.

به گزارش کوبار، نورالدین عزیزی که برای شرکت در پانزدهمین اجلاس همکاری های اقتصادی روسیه-جهان اسلام (کازان فروم) به تاتارستان روسیه سفر کرده است، از پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه صنعت حلال که در حاشیه این اجلاس برگزار شده است، دیدار کرد و در نشستی با کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو، دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، سرکنسول ایران در کازان و همچنین نمایندگان برخی شرکت های داخلی شرکت کرد.

وی در این نشست از مسیر بندر چابهار ایران- افغانستان- آسیای میانه به عنوان نزدیک ترین راه دسترسی این کشورها برای حمل ونقل کالا یاد کرد و فراهم شدن امکان دایمی حمل و نقل کالا از این مسیر و تقویت زیرساخت های موجود را خواستار شد.

افغانستان به دنبال تجارت 10 میلیارد دلاری با ایران

 به گزارش سفارت ایران در روسیه، سرپرست وزارت صنعت و تجارت دولت سرپرست افغانستان همچنین از برنامه کابل برای افزایش ساعات کاری گمرکات مرزی این کشور به 24 ساعت برای شتاب بخشی به مبادلات تجاری با همسایگان سخن گفت.

براساس این گزارش، کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز در این نشست با بیان اینکه تقویت مناسبات با همسایگان اولویت دولت رییسی است، گفت: بر این باور هستیم که همکاری کشورهای منطقه با یکدیگر به نفع ملت ها است و آنها نباید اجازه دهند که بیگانگان در امور منطقه دخالت کنند.

کاظم جلالی با اشاره به اشتراکات فرهنگی و تمدنی دو کشور، مشکلات دهه های گذشته ناشی از حضور بیگانگان را یادآور شد و گفت: مشکلاتی که برای مردم افغانستان طی دهه های اخیر رخ داد به دلیل عملکرد قدرت های جهانی بود و از این رو، هر چه بتوانیم که مانع از نفوذ و اختلاف افکنی بیگانگان در منطقه شویم، نتیجه آن به نفع ملت های منطقه خواهد بود.

افغانستان به دنبال تجارت 10 میلیارد دلاری با ایران

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی نیز که به منظور حضور در اجلاس گروه راهبردی روسیه – جهان اسلام به کازان سفر کرده است، در این نشست از آمادگی این مجمع برای سفرهای متقابل هیاتهایی از علمای ایران و افغانستان خبر داد و گفت: تبادل هیات های فرهنگی می تواند به تقویت مناسبات دوجانبه به نفع دو ملت همسایه منجر شود.

پایان خبر کوبار

افغانستان به دنبال تجارت 10 میلیارد دلاری با ایران

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افغانستان به دنبال تجارت 10 میلیارد دلاری با ایران" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افغانستان به دنبال تجارت 10 میلیارد دلاری با ایران"، کلیک کنید.