اصلاحیه جدید قانون دیوان عدالت اداری به نفع محیط زیست

اصلاحیه جدید قانون دیوان عدالت اداری به نفع محیط زیست

مدیر کل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اصلاحیه جدید قانون دیوان عدالت اداری به سازمان حفاظت محیط زیست این امکان را می دهد تا در پرونده های حقوق عامه از دادستانی بخواهد که به عنوان یاری دهنده محیط زیست وارد جریان دادرسی شود.

به گزارش کوبار سید حسین موسوی اظهارکرد: اصلاحیه جدید قانون دیوان عدالت اداری در تبصره یک ماده 17 تاکید می کند که اگر در پرونده ای موضوعات حقوق عامه مثل محیط زیست مطرح شود، محیط زیست و سازمان متبوع می تواند از دادستانی بخواهد که به عنوان یاری دهنده محیط زیست وارد جریان دادرسی شود.

وی با اشاره به اینکه تبصره 2 ماده 17 این قانون مشخص کرده است که سازمان های مردم نهادی که در اساسنامه آن ها محیط زیستی باشد، می توانند از افراد حقیقی یا حقوقی در خصوص تخریب محیط زیست شکایت کنند، تصریح کرد: این مساله قبلا در ماده 66 قانون آیین دادرسی کیفری مشخص شده بود که حدود این اجازه حقوقی در قانون دیوان عدالت اداری نیز مشخص شد.

مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس با اعلام این خبر که تبصره 4 ماده 16 قانون دیوان عدالت اداری دیگر به افراد حقیقی و حقوقی اجازه طرح شکایت از سازمان حفاظت محیط زیست را نمی دهد، اظهارکرد: این افراد از این پس باید درخواست حضوری خود را به دبیرخانه سازمان حفاظت محیط زیست تحویل دهند یا به موجب اظهارنامه خواسته خود را ارسال کنند و سازمان موظف است تا سه ماه به این اظهارنامه پاسخ دهد.

موسوی اضافه کرد: تبصره 120 دیوان عدالت اداری در حکم اول می گوید دستگاه های اجرایی باید حتما مصوبات، آیین نامه ها و دستورالعمل های خود را ظرف مدت یک ماه در پایگاه الکترونیک دیوان قرار دهند و عدم اجرای این تبصره تخلف اداری محسوب می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، وی گفت: در اصلاحیه جدید قانون دیوان عدالت اداری یک معاونت جدید تحت عنوان معاون حقوق عامه به چارت معاونان دیوان عدالت اداری اضافه شده است که موضوعات محیط زیستی ذیل این معاونت پیگیری و بررسی می شود.

پایان خبر کوبار

اصلاحیه جدید قانون دیوان عدالت اداری به نفع محیط زیست

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اصلاحیه جدید قانون دیوان عدالت اداری به نفع محیط زیست" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اصلاحیه جدید قانون دیوان عدالت اداری به نفع محیط زیست"، کلیک کنید.