اسامی برگزیدگان چهارمین دوره مسابقه عکس حوادث و سوانح اعلام شد

به گزارش خبرگزاری کوبار،به نقل از دبیرخانه مسابقه عکس حوادث و سوانح مراسم اختتامیه چهارمین مسابقه عکاسی حوادث و سوانح در روز جهانی مقابله با خشکسالی و بیابان زایی با حضور داوران مسابقه، دکتر امیرحسین گرکانی رییس پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت سوانح طبیعی، مهندس جودی معاون امور بازسازی و مسکن روستایی، دکتر نژادجهانی معاون فنی و هماهنگی بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور، دکتر وظیفه رییس مرکز ملی اقلیم و سرپرست بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور، دکتر نوری مدیر کل آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و مدیر مرکز بین المللی مدیریت جامع حوزه های آبخیز تحت نظارت یونسکو ، دکتر جعفریان جانشین مرکز بین المللی مدیریت جامع حوزه آبخیز و منابع زیستی در مناطق خشک و نیمه خشک، دکتر لایقی معاون توسعه پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور، مهندس روحانی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و ساماندهی سکونتگاه های ناکارآمد و در معرض خطر، زبردست عضو هیات علمی دانشگاه تهران، دکتر درویشی بلورانی عضو هییت علمی دانشگاه تهران، مهندس وجدانی و جمعی از متخصصین، هنرمندان، عکاسان و اهالی رسانه در پژوهشکده سوانح طبیعی برگزار شد.
در ابتدا سید امیرحسین گرکانی رییس پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت سوانح طبیعی ضمن خوشامد گویی به حضار صحبت خود را با فرازی از دعای عرفه شروع نمود. ایشان مطرح نمود طبق اسناد و شواهد و آمارهای موخر در سراسر جهان بسیاری از اکوسیستم ها از زمین های کشاورزی و در معرض نابودی است و این بستر طبیعی برای زیست بشر با خطر جدی مواجه است و آن طور که سازمان ملل اعلام کرده بیش از چهل درصد زمین های ما ازدست رفته و بیش از نیمی از جمعیت جهان تحت تاثیر مستقیم این خشک سالی ها قرار گرفتند و در صورت ادامه داشتن این روند قطعاً در سال 2050 نزدیک به سه چهارم جمعیت جهان درگیر این پدیده ها خواهند بود. ایشان افزود آنچه باور داریم این است که موضوع تغییر اقلیم و خشک سالی صرفاً موضوعات چالش های جهان امروز ما نیست و پدیده هایی مثل بیابان زایی هم به عنوان سومین چالش پیش روی امروز ما قرارگرفته و این پدیده ها می تواند حیات بشر را دچار مخاطره جدی کند. در کشور عزیزمان ایران هم نزدیک به دو میلیارد مترمکعب خاک این کشور سالانه در حال نابودی و اضمحلال است و علیرغم تمامی اقدامات و هزینه های این حوزه متاسفانه سرعت نابودی منابع ما بسیار بیشتر از سرعت پروژه های توسعه ای ما است و قطعاً این روند مطلوبی نیست. ایشان در پایان سخنان خود از پوستر پنجمین دوره مسابقه عکس و سوانح با محوریت زلزله، فرونشست و حرکات دامنه ای رونمایی شد.

اسامی برگزیدگان چهارمین دوره مسابقه عکس حوادث و سوانح اعلام شد

نژادجهانی معاون فنی و هماهنگی بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور نیز با حضور در این مراسم عنوان نمود هنر جزو آن واژه هایی است که یک اتفاق نظر و اجماع مطلق اجتماعی بر مثبت و کارساز بودن آن وجود دارد. ایشان ضمن تشکر از پژوهشکده سوانح طبیعی و ابراز خرسندی از برگزاری این نمایشگاه، ابراز امیدواری کرد که در آینده بعد از تلاش ها و اقدامات جهت بهبود وضعیت، از تغییرات مثبت و روندهای رو به رشد نیز تصاویر ارزشمند داشته باشیم؛ و این نیازمند آماده سازی بستر توسط دولتمردان و مجریان است که جامعه هنری بتواند این جلوه های زیبا را شکار و به صفحات هنری تبدیل کنند.
علی درویشی بلورانیعضو هییت علمی دانشگاه تهران نیز در این مراسم ضمن اشاره به تصاویر از دوره های مختلف زمانی به تعریف مفهومی عکس پرداخت. عکس از منظر ایشان به معنی توقف زمان ازلحاظ حسی و تفکر بوده و این هنر عکاس است که حس موردنظر را به شخص بیننده انتقال دهد. ایشان با عنوان نمودن محورهای مسابقه چهارمین دوره، آن ها را حلقه های متصل به هم و باعث نابودی یک سرزمین دانست و اضافه نمود این هنرمند است که می تواند این روند نابودی را منتقل کند. ایشان ضمن تشکر از پژوهشکده در پرداختن به موضوعاتی این چنینی و از جنبه هنر آن را کسب اعتبار دوجانبه دانست و مطرح نمود انسان از دیرباز به عنوان مباشر طبیعت در نظر گرفته شده و در کنار طبیعت است که هنر را خلق می نماید.
مهندس جودی معاون امور بازسازی و مسکن روستایی ضمن تشکر از پژوهشکده و توجه آن به مسیله محیط زیست، این موضوع خاص را از مظلوم ترین موضوعات نام برد و عنوان نمود جای افسوس است که ما هنوز توجه لازم رو به محیط زیست نداشته و باید با استفاده از اینچنین مسابقات در حوزه تلنگر و آگاهی بخشی به سطح جامعه فعالیت و جامعه را متوجه تاثیر آسیب عدم توجه به آن نمود نا خود در جهت بهبود آن قدمی بردارند. ایشان تصاویر را آزاردهنده ولی هشدار دهنده دانست که لازمه وضعیت اکنون جامعه ما است
در ادامه کلیپی از چهار دوره مسابقه پخش شد. مهناز شفیعی دبیر مسابقه عکس حوادث و سوانح نیز ضمن تاکید بر اهمیت کم آبی و خشکسالی در کشور اشاره کرد هنرمندان عکاس فرزندان زمان خویش هستند و با بیانی شیوا اثرگذاری بیشتری برای انتقال یک مفهوم دارند و پژوهشکده سوانح طبیعی با بهره¬جستن از این ویژگی هنر و به مدد هنرمندان عکاس، با هدف مستندسازی این حوادث فراخوان چهارمین دوره مسابقه عکس حوادث و سوانح در دی ماه سال گذشته اعلان کرد. این دوره از مسابقه با بهره گیری از
وی در پایان افزود: نتایج مسابقه برای ما این پیام را داشت که مسابقه باید به صورت دوره های منظم برگزار شود و با حمایت پژوهشکده سوانح طبیعی در دوره های آتی و با ایجاد دوره های کارگاهی در کنار برگزاری مسابقه بتوان به رشد کیفی مسابقه کمک کرد.
در ادامه کلیپ معرفی داوران پخش و دکتر محمد خدادادی مترجم زاده به عنوان نماینده گروه داوری بیانیه هیات داوران را قرایت کرد. در این بیانیه هیات داوران چهارمین دوره از مسابقه عکس حوادث و سوانح با توجه به اهمیت موضوع مسابقه ، حمایت های بی دریغ برگزارکنندگان این جریان ملیِ عکاسی، به ویژه پژوهشکده سوانح طبیعی را ارج می نهند و از پشتکار عکاسان متعهد شرکت کننده در این حرکت مهم و اثرگذار اجتماعی قدردانی می کنند. انتشار این مجموعه از آثار می تواند سندی مهم از وضعیت کنونی زیست بوم ما باشد که توسط عکاسانِ معاصرِ مسیولیت پذیر پدید آمده است. نتایج این مسابقه می بایست برگ مهمی به تاریخ تصویری و اقلیمی کشور بیافزاید، تا علاوه بر انسان معاصر، آیندگان نیز بدانند دغدغه ی خشکسالی و آلودگی و ناملایمات دیگر اقلیمی تا چه حد ملموس و نفس گیر بوده است.
وی افزود : داوران این دوره، به رَغم تضارب آرا، ارزش و اعتبار آثار راه یافته به مسابقه را در نگاه پویا و دربرگیرندگی آن ها سنجیدند. و بنابر آن چه می توانست تلفیقی از واقع نمایی و استعاره و آگاهی دهندگی (هشدار) باشد، به آثار برگزیده رای دادند. در برخی آثار، عینیت صریح و در برخی دیگر مفاهیم پنهان و استعاری مورد توجه قرار گرفت. البته جهد و پیگیری هدفمند عکاسان در استمرار عمل عکاسی به ویژه در بخش عکس های مقایسه ای نیز از نظر دور نماند. در نتیجه نه تنها ارزش های صوری تصاویر و استفاده از ترفندهای متعارف عکاسانه در آثار مورد توجه و قضاوت قرار گرفت که در بیشتر موارد، مضامین طرح شده در لایه های پنهان معنایی، ملاک اصلی گزینش بود. انتخاب آثار شاخص برای داوران کار ساده ای نبود، هم زمان متغیرهای قدرتمند و متفاوتی از جلوه های ارزش موضوعی و ارزش عکاسانه چالش های جدیدی می آفریدند.
هیات داوران از تعداد 1500 قطعه عکس ارسالی به دبیرخانه مسابقه، پس از ساعت ها بحث و تبادل نظر، تعداد 101 اثر را برای بخش نمایشگاهی و تعداد 6 نفر را به عنوان نفرات اول تا سوم هر بخش انتخاب کرده و با توجه به کیفیت آثار رسیده سه عکس در بخش تک عکس و دو عکس در بخش مقایسه ای را شایسته تقدیر دانستند.
محمدخادمیان طرقی، سیف الله صمدیان، فرهاد فخریان روغنی، محمد خدادادی مترجم زاده و سید امیرحسین گرکانی، هیات داوران این دوره از مسابقه بودند.
در ادامه مراسم رونمایی از کتاب چهارمین مسابقه عکس حوادث و سوانح با حضور مهناز شفیعی و مهندس جودی انجام شد.
اسامی برندگان مسابقه عکس حوادث و سوانح در بخش تک عکس عبارتند از: نفر اول فاخته جلایرنژاد نفر دوم حسن خسروی و نفر سوم هادی دهقان پور همچنین رمضان پارسامنش ، صابر قاضی و مهدی محبی پور شایسته تقدیر شناخته شدند.
در بخش عکس های مقایسه ای محمد آهنگر نفر اول، محمد جواد آرمان کوبار نفر دوم، مجید حجتی نفر سوم همچنین فراز آهنین و میثم غلامی نیز شایسته تقدیر شناخته شدند.
لازم به ذکر است در بخش جنبی این نمایشگاه 18 اثر در بخش ویژه از هنرمندان و اساتید عکاسی محمد خدادادی مترجم زاده، داریوش محمدخانی، رضا محمدی، حسین توحیدی، محمد ابراهیمی نیز با موضوع خشکسالی به نمایش درآمد.

22057

اسامی برگزیدگان چهارمین دوره مسابقه عکس حوادث و سوانح اعلام شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اسامی برگزیدگان چهارمین دوره مسابقه عکس حوادث و سوانح اعلام شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اسامی برگزیدگان چهارمین دوره مسابقه عکس حوادث و سوانح اعلام شد"، کلیک کنید.