از خانواده ها برای حضور در نمایشگاه کتاب دعوت شد

از خانواده ها برای حضور در نمایشگاه کتاب دعوت شد

در نشست خبری سی و پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از خانواده ها برای حضور در نمایشگاه دعوت شد تا از برنامه های متعدد فرهنگی که در بخش های مختلف برگزاری می شود، استفاده کنند.

به گزارش کوبار، نشست خبری، این دوره از نمایشگاه کتاب امروز (یکشنبه، شانزدهم اردیبهشت) در مصلی امام خمینی(ره) تهران درحال برگزاری است.

یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس این دوره از نمایشگاه کتاب تهران در سخنانی اظهار کرد: سی وپنجمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «بخوانیم و بسازیم» از چهارشنبه، 19 اردیبهشت آغاز می شود و تا پایان روز شنبه، 29 اردیبهشت در مصلی تهران ادامه خواهد داشت.

او افزود: نمایشگاه کتاب بزرگترین اجتماعی مردمی، حول محور دانش ، آگاهی و کتاب شکل می گیرد که با همت نهادهای مختلف برگزار می شود. امیدواریم این رویداد با حضور مشتاقانه ناشران خودمان در دو بخش مجازی و حضوری، به نقطه عطفی در فعالیت های فرهنگی، پیشرفت حوزه کتاب و کتابخوانی در کشور تبدیل شود.

احمدوند با بیان اینکه نمایشگاه جایگاه ویژه ای را در تقویم خانواده های ایرانی دارد، گفت: از خانواده ها برای حضور در نمایشگاه دعوت می کنم تا از برنامه های متعدد فرهنگی که در بخش های مختلف برگزاری می شود، استفاده کنند. امیدوارم میزبان شایسته برای فعالیت های فرهنگی ناشران ارجمند و مردمان عزیز باشیم.

رییس نمایشگاه کتاب با بیان اینکه تلاش شده ضعف های مختلف نمایشگاه کاهش پیدا کند و ضعف ها را جبران کنیم، خاطرنشان کرد: برای افزایش سطح رضایت مندی مردم از نمایشگاه در زمینه اطلاع رسانی و آگاهی دادن، پیش از آغاز نمایشگاه نقشه کامل بخش های نمایشگاه تا فردا در دسترس رسانه ها قرار گیرد تا به اطلاع مردم برسد. این اتفاق برای نخستین بار پیش از شروع نمایشگاه کتاب، مردم و رسانه ها از جزییات جانمایی ناشران پیش از نمایشگاه مطلع خواهد کرد.
 
او سپس با اشاره به برگزاری برنامه های متعدد فرهنگی نیز گفت: برنامه های ویژه برای غزه و فلسطین در زمان برپایی نمایشگاه خواهیم داشت و نماسازی برای پاسداشت و مجاهدت های مردم غزه تدارک دیده شده، همچنین به دلیل همزمانی دهه کرامت و جایگاه زنان و دختران، برنامه هایی در نظر داریم. 

احمدوند با اشاره به برگزاری همزمان نمایشگاه حضوری و مجازی کتاب گفت: امیدوارم با همکاری شرکت پست، پاسخ دهی مناسب به درخواست و سفارش مردم با شرایط مطلوب تری صورت بگیرد. حضور کتابفروشان در بخش مجازی کتاب با رفع نواقصی که سال گذشته داشت، ادامه خواهد داشت.

او با پیش بینی حضور گسترده مردم، درخواست کرد: مردم حضور خود را در تایم روزانه برگزاری نمایشگاه، در ساعت های مختلفی تقسیم کنند تا با تراکم جمعیت کمتری مواجه شویم.  

احمدوند درباره برنامه های بخش بین الملل نمایشگاه کتاب گفت: حدود 60 ناشر خارجی در نمایشگاه حاضر خواهند بود که قریب 50 هزار عنوان عرضه خواهد شد، پیش بینی می کنیم از لحاظ حجم بار دریافتی امسال افزایش داشته باشیم و حدود 70 تن مرسوله خارجی داشته باشیم. امسال روزهای 24 و 25 و 26 اردیبهشت در بخش خارجی، رویدادی درباره نشر ایران خواهیم داشت و این رویداد براساس نیاز معرفی بیشتر، نشر ایران به ناشران خارجی به ویژه ناشران و کارگزاران منطقه ای پیش بینی شده است. امیدواریم این اتفاق، شروع ارتباط ناشران با جامعه جهانی نشر باشد.

علی رمضانی قایم مقام و سخنگوی نمایشگاه کتاب هم با اشاره به ارزیابی صورت گرفته از دوره گذشته نمایشگاه کتاب، گفت: امیدوارم این اتفاق به فرایند کار جدیدی تبدل شود. آنچه در دوره گذشته و این دوره تجربه می شود، نمایشگاهی به وسعت مرزهای کشورهای ایران عزیز است و تلاش می شود اتفاقاتی که در محل گردهمایی [مصلی] رخ می دهد، در سراسر کشور فراهم شود که بخشی از اتفاق، بخش مجازی است و بخش دیگر مرهون رسانه ها است.

او با تشکر از 70 دستگاه و نهاد دخیل در برگزاری نمایشگاه، اظهار کرد: همه ناشران در بخش مسقف جانمایی شده اند و دیگر سازه موقتی نداریم. همچنین عمده کارگاه های ساخت و ساز که محل عبور مرور بود، جمع آوری و محیط بهسازی شده است. 

سخنگوی نمایشگاه کتاب با اشاره به افزایش 5 هزارتایی پارکینگ ها، گفت: با این حال از عموم مردم درخواست می کنیم، برای بازدید از نمایشگاه از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند؛ شهرداری وعده کرده سرفاصله قطارها را کوتاهتر کند. سه درب جدید به مصلی اضافه شده است؛ دو در برای ورود نفرات و یک در برای ورود خودرویی در نظر گرفتیم. در واقع از سه جهت خیابان قنبرزاده، خیابان شهید بهشتی و اتوبان مدرس، ورودی نفررو و خودروی داریم.

رمضانی با توضیحی درباره شعار نمایشگاه به موضوع گردشگری ادبی اشاره کرد که در این دوره مورد توجه بوده است.  

او درباره میزان یارانه اختصاص یافته به دانشجویان و طلاب و استادان دانشگاه نیز گفت: دانشجویان 700 هزارتومان یارانه دریافت می کنند که 40 درصد را وزارت ارشاد و حامیان مالی پرداخت می کنندو و 60 درصد دیگر را دانشجویان. میزان یارانه استادان نیز 800 تومان است که 50 درصد توسط وزارت ارشاد و حامیان و مابقی توسط خودشان پرداخت می شود. یارانه در بخش مجازی قابل استفاده است تا مردم بدون دغدغه و  احساس محرومیت، این دغدغه را نداشته باشند که نمی توانند مسافتی را طی کنند.

او سپس درباره حضور و ثبت نام خبرنگاران، شهروند خبرنگار و حضور خبرنگار خارجی توضیحاتی داد. 

در ادامه سخنگوی نمایشگاه کتاب یادآور شد: 100 پاسخگو در مرکز پاسخگویی نمایشگاه  یا شماره  91009898، درباره نمایشگاه فیزیکی در مصلای و نمایشگاه مجازی اطلاع رسانی می کنند.

او سپس درباره فعالیت های فرهنگی نمایشگاه کتاب، مشاوره های کتاب که در شبستان و بخش کودک مستقرند، همچنین بزرگداشت فردوسی در تقویم زمانی خود، غرقه جوایز ادبی توضیحاتی داد.

به گفته علی رمضانی حضور 2619 ناشر در نمایشگاه کتاب قطعی شده است و 250 ناشر نیز در مراحل قطعی شدن هستند که اگر حضورشان امکان پذیر نبود به بخش مجازی اضافه خواهند شد.

این خبر در حال بروز رسانی است.

از خانواده ها برای حضور در نمایشگاه کتاب دعوت شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از خانواده ها برای حضور در نمایشگاه کتاب دعوت شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از خانواده ها برای حضور در نمایشگاه کتاب دعوت شد"، کلیک کنید.