احمدی نژاد هم کی روشی بود/وظیفه فدراسیون گرفتن «دزد» نیست

احمدی نژاد هم کی روشی بود/وظیفه فدراسیون گرفتن «دزد» نیست

به گزارش خبرگزاری کوبار؛ داریوش مصطفوی در گفت وگو با خبرنگار ورزشی «اطلاعات آنلاین» درباره موضوع مهم این روزهای فوتبال ایران یعنی مبارزه با فساد اظهار داشت: امروز قرعه به نام فوتبال افتاده است. این فساد در بخش های دیگری هم هست. بروید در شهرداری، گمرک و … ممکن است بخش هایی با فساد درگیر باشند. من کلی می گویم. ریشه همه این مسایل در سومدیریت است. مدیرانی که شناخت کافی ندارند نمی توانند با این مسایل مبارزه کنند. این تخلفات برای امروز نیست. بعد از رفتن تیم ملی ایران به جام جهانی فرانسه و نو شدن قبای فوتبال، این مسایل شکل گرفت. اگر آن روزها پیراهن تیم ملی قیمتش 20 هزار تومان بود، بعد از آن بازی (ایران و استرالیا) قیمتش بالا رفت. بودجه فدراسیون قبل از آن اتفاق 45 میلیون تومان بود، اما بعدش فردی در راس فوتبال قرار گرفت که از دولت بود و بودجه فوتبال چندین برابر شد.

* این برنامه های تلویزیونی از چه چیزی می ترسند؟

وی افزود: در سال 1998 و پس از صعود به جام جهانی از طرف فیفا مبلغ 2 تا 5 میلیون فرانک سوییس به فدراسیون رسید. این پول را دادند به رییس فدراسیون و دوستان ایشان. کسی هم حساب و کتاب نکرد. آن روزها پیراهن فوتبال عوض شد. نمی گویم آن ها تخلفی انجام دادند، اما نظارتی روی آن پول ها نبود. بودجه 45 میلیونی فوتبال شد 500 میلیون تومان.

مصطفوی گفت: یک ماه قبل دبیر فدراسیون فوتبال یعنی آقای ممبینی را دیدم. مراسم سوم آقای اسکویی بود. بعد از مراسم در فدراسیون با آقای تاج قرار داشتم و قبلش دبیرکل را دیدم. به ایشان گفتم اوضاع داوری فوتبال خوب نیست. سپس گفتم من در دوره خودم قبل از اعلام اسامی داوران با افراد بزرگ داوری مشورت می کردیم. به ایشان گفتم شما حق وتو دارید. گفت: ما داریم این کار را انجام می دهیم. گفتم خیلی خوب است که شما دخالت می کنید. ولی ریشه درد از آن روز نبود. ریشه از سال های قبل بوده است. ریشه آنجا بود که دلال ها و سایت های ورزشی و برخی برنامه های تلویزیونی وارد این فضا شدند. در تلویزیون ما را بایکوت کرده اند. من با تهیه کننده یک برنامه شبکه سوم صحبت کردم و حرف بزنم و الان 6 ماه است رفته اند با من تماس بگیرند. چرا برنامه های زنده مثلا همین فوتبال برتر سراغ آدم هایی نمی روند که خوراک درست به جامعه بدهند؟ از چه چیزی می ترسند؟ اگر می خواهید چیزی را درست کنید سراغ آدم هایی بروید که حرف بزنند. آنقدر باندهای دلالی در بخش های مختلف از رسانه تا کمیته داوران رسوخ کرده اند که تخلف آن ها را نمی توان ثابت کرد.

پیشکسوت فوتبال ایران در ادامه افزود: وقتی استقلال را مثل بچه یتیم می اندازید یک گوشه و نمی گذارید نفس بکشد این نامش چیست؟ البته به روش های مربیان استقلال هم نقد دارم. امروز یک مدیر لهجه مردم را مسخره می کند و آب از آب تکان نمی خورد. آنهم لهجه مردمی که از بهترین ها هستند. هر جای دنیا بود به خاطر آن توهین نه تنها شبانه برکنار می شد بلکه جرایم دیگری برایش در نظر می گرفتند.

* وظیفه فدراسیون گرفتن «دزد» نیست

رییس اسبق فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که آیا با جرایم نقدی سنگینی که کمیته انضباطی برای برخی چهره های فوتبال در نظر می گیرد موافق است به «اطلاعات آنلاین» گفت: فدراسیون فوتبال از رییس تا دبیر یک مسیولیت دارند. وظیفه آن ها گرفتن دزد نیست. الان کنفدراسیون فوتبال آسیا باید ورود کند که ورود کرده است؛ ولی متاسفانه در خود کنفدراسیون هم آدم دارند. درباره جرایم هم باید گفت کمیته های مختلف فدراسیون فوتبال بخصوص انضباطی و اخلاق به قرارداد بازیکنان نگاه می کنند. اگر قرارداد یک بازیکن 5 میلیون باشد او را 50 میلیون جریمه نمی کنند. مشکل از نوع ورود پول به این فوتبال است.

وی اضافه کرد: به من ماموریت بدهند تا در عرض یک ماه گزارشی تهیه کنم از تیم های صنعتی و پول های نابجایی که وارد فوتبال کرده اند. یک گروه درست کنند تا بررسی کنند برخی از این این تیم ها چگونه به وجود آمده اند. تیم گل گهر سیرجان 20 برابر فدراسیون فوتبال بودجه دارد. یا مس رفسنجان و سپاهان و … پول این ها از کجا می آید؟ وقتی بازیکنی مثل مهرداد محمدی بازیکن استقلال بعد از بازی با پیکان آنگونه حرف زد و توهین کرد، آن رفتار نشانه چه بود؟ این ها وقتی بلد نیستند درست صحبت کنند چرا باید قراردادهای سنگین ببندند. می دانید چرا؟ چون پول نامناسب و غیر قانونی به این ها داده شده است. برای قرارداد دو ساله یک بازیکن به نام امید نورافکن در تیم سپاهان 120 میلیارد پول می دهند. این پول از کجا می آید؟ من سال ها رییس فدراسیون و دبیر کل بودم و اجازه ندادم این پول ها بیاید. آدم هایی از بیرون فوتبال این پول ها را می فرستند به فوتبال.

* فساد اصلی از داستان «کی روش» شروع شد!

«چرا تا امروز اغلب روسای فدراسیون فوتبال با موضوع فساد مماشات کرده اند؟» مصطفوی در پاسخ به این پرسش «اطلاعات آنلاین» گفت: تا سال 98 بودجه زیادی نداشتیم که فسادی باشد و با آن برخورد کنیم. سر فساد از داستان کی روش شروع شد و بعد هم ویلموتس آمد. کی روش تا جایی که من می دانم 25 میلیون دلار پول از این فوتبال برد. خود سلطانی فر (وزیر اسبق ورزش و جوانان) که نه سیاست بلد بود و نه ورزش، دستور می داد از کی روش حمایت کنند. خود احمدی نژاد هم کی روشی بود. این مربی یک حلبی برای فوتبال ما نیاورد، اما این ها همه دنبالش بودند. امیر قلعه نویی صد برابر کی روش خدمت کرده، اما هنوز دنبال زدنش هستند.
خدمات قلعه نویی را خیانت نشان می دهند و خیانت های کی روش را خدمت نشان دادند. آن هایی که این کار را کردند در فساد نقش داشتند.

وی درباره قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران اظهار داشت: وقتی شما حرف از لیگ برتر می زنید این لیگ ملزوماتی دارد. همه تیم های ما باید دارای استادیوم باشند. من از فدراسیون و سازمان لیگ سوال می کنم: روز اول که قرعه کشی کردید ندیدید که هر دو تیم استقلال و پرسپولیس در تهران بازی دارند. ندیدید که پیکان شرایط لازم برای میزبانی را ندارد. چطور شما آمدید قرعه کشی را اعلام کردید و کمی فکر نکردید؟مهدی تاج نه تاجی سر من گذاشته و نه تاجی روی سر من گذاشته است که بی جهت بخواهیم از او حمایت کنم. الان آقای تاج و هیات رییسه باید توضیح بخواهند از سازمان لیگ. استقلال را از برخی مسایل محروم کردید. به آن ها گفتید برو در ورزشگاه خالی و به پرسپولیس گفتید برو مقابل تماشاگران خود بازی کن. بعد هم آن گل آفساید در بازی پرسپولیس و مس اتفاق افتاد. اینجا بحث عدم بی طرفی مطرح می شود. آن روز که نکونام و هاشمی نسب داد می زدند نمی خواهند ما قهرمان شویم خود من می گفتم این چه جوسازی ای است. آن چیزی که که نکونام و هاشمی نسب دیدند من با 70 سال سابقه حضور در فوتبال ندیده بودم. من همه چیز را از زاویه صداقت می دیدم و آن ها مسایل دیگری را می دیدند. عدم صداقت در لایه های میانی فدراسیون، بدون آنکه رییس و دبیر فدراسیون اطلاع داشته باشند این اتفاقات را رقم زد.

* آمدن خطیر اشتباه بود، نکونام جاه طلب

پیشکسوت فوتبال ایران پیرامون اتفاقات باشگاه استقلال نیز گفت: آن روزی که علی خطیر را در راس باشگاه گذاشتند گفتم موافق نیستم. آن روز که امیر حسین فتحی اسم او را آورد گفتم اشتباه می کند. آن روزی که می خواستند پول ویلموتس را در ترکیه بدهند ایشان از طرف یک گروهی رفته بود در جلسه و امر و نهی می کرد که پول چگونه باید واریز شود. همان روز متوجه شدم که خطیر چه جایگاهی دارد. ورود خطیر و خطیرها با حمایت های برخی بخش ها اتفاق می افتد. نکونام یک مقدار جاه طلبی کرد. سرمربی تیم بزرگی مثل استقلال باید صبر و متانت داشته باشد. وقتی ماندی و قبول کردی خطیر مدیر است پس آن دعواها برای چه بود؟

مصطفوی در انتها درباره مجادله اخیر سمیعی و درویش مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس گفت: سمیعی یک آدم تحصیلکرده و متین است. حالا می گویند با همه ساخته است. یکی از هنرهای یک مدیر سازش است؛ سازش برای خدمت و نه خیانت. خود آقای مجری فوتبال برتر چند سال در این پست قرار دارد و قبل از آن چند سال کنار آقای فردوسی پور بود؟ پس سازش کرده است.
آقای درویش هم سیستمش همان است. با یک جای بحث درویش مخالفم؛ آنجایی که به مردم گیلان توهین شد. البته من می دانم آقای درویش خیلی پشیمان است.

251 251

احمدی نژاد هم کی روشی بود/وظیفه فدراسیون گرفتن «دزد» نیست

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "احمدی نژاد هم کی روشی بود/وظیفه فدراسیون گرفتن «دزد» نیست" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "احمدی نژاد هم کی روشی بود/وظیفه فدراسیون گرفتن «دزد» نیست"، کلیک کنید.