آموزش تمام محیط بانان کشور تا نیمه اول سال جاری

آموزش تمام محیط بانان کشور تا نیمه اول سال جاری

رییس مرکز آموزش محیط زیست و تربیت محیط بان با اشاره به برگزاری دوره های آموزشی مقدماتی و تکمیلی برای محیط بانان در سال جاری گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده تا پیش از نیمه اول سال جاری تمام محیط بانان آموزش لازم را در دو حوزه تخصصی محیط زیست و امور انتظامی خواهند دید.

ابوالقاسم موسوی درگفت و گو با کوبار افزود: آموزش محیطبانی را در دولت سیزدهم تصمیم گرفتیم سامان بهتری بدهیم چراکه برخی محیط بانان علیرغم اینکه سال هاست مشغول فعالیت هستند ولی آموزش های تکمیلی را ندیده اند. در این شرایط طی سه سال خیر حدود 60 هزار نفرساعت آموزش متمرکز برای محیطبانان انجام شده است و 1850 محیط بان آموزش های متمرکز و استانی را گذرانده اند.

وی با بیان اینکه همه محیط بانان در بدو خدمت آموزش هایی را دیده اند، تصریح کرد: آنان شناخت سلاح و نحوه به کارگیری آن را آموزش دیده اند اما باید در زمینه هایی دیگری نیز اطلاعات لازم را داشته باشند. به عنوان نمونه محیط بانان باید آلاینده ها و آثار مخرب آن ها را بشناسند تا بتوانند گزارش دهند علاوه بر آن اطلاعات لازم درباره حیات وحش را داشته باشد همچنین با فرایندهای سیستم های تولیدی تا حدی آشنا باشند چون به کارکنان آزمایشگاه سازمان محیط زیست هنگام نمونه برداری کمک می کنند. این فرق محیط بان و شکاربان است. در واقع محیط بان محیط زیست را حفظ می کند و جلوی تصرف اراضی و تخریب زیستگاه را می گیرد.

رییس مرکز آموزش محیط زیست و تربیت محیط بان با بیان اینکه محیطبانی شغل خاصی است، تاکید کرد:  محیط بان در عین حال که یک کارشناس میدانی است و باید حوزه های مختلف محیط زیست را بشناسد و با بخش های مختلف تخصصی سازمان همکاری کند، یک فرد شبه نظامی نیز است که سلاح دارد بنابراین هم در حوزه متخصص محیط زیست و هم حوزه انتظامی آموزش های لازم را ببیند و ما در هر دو زمینه محیط بانان را آموزش می دهیم.

وی اضافه کرد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده تا پیش از نیمه اول سال جاری تمام محیط بانان آموزش لازم را در دو حوزه تخصصی محیط زیست و امور انتظامی خواهند دید.  حدود 200 نفر محیط بان که از بین 600 نفر متقاضی بر اساس شایستگی های اختصاصی سازمان انتخاب و استخدام خواهند شد، نیز قبل از ورود به خدمت در سازمان حفاظت محیط زیست، آموزش می بینند.

موسوی با اشاره به برگزاری دوره آموزشی تکمیلی برای محیط بانان توضیح داد: محیطبانان باید در مناطق حفاظت شده با شرایط سخت زندگی بیشتر آشنا شوند بنابراین در قالب پودمان «عملیات در طبیعت» آموزش های لازم به آنان ارایه می شود. عبور از موانع طبیعی، عملیات تعقیب و گریز در شرایط سخت، گشت زنی و عملیات در شب، رانندگی در طبیعت،عملیات امداد و نجات، موقعیت یابی، تمرین اتراق در طبیعت، تمرین تیراندازی حین عملیات، اصول کوهنوردی و و صحرانوردی، مواجهه با حیات وحش و عملیات زنده گیری و نجات حیات وحش سرفصل های این پودمان هستند.

رییس مرکز آموزش محیط زیست و تربیت محیط بان در پاسخ به این پرسش به اینکه آیا آموزش های تکمیلی در هر منطقه بر اساس شرایط اقلیمی مانند جنگل، کویر و … ارایه می شد، توضیح داد: هنوز به مرحله ارایه چنین آموزش هایی نرسیده ایم و قراراست موضوعات مشترک به محیط بانان آموزش داده شود.

موسوی آموزش تکمیلی در یکی از مناطق حفاظت شده استان های زنجان، سیستان و بلوچستان، سمنان، مازندران، اصفهان و چهار محال وبختیاری  برگزار می شود.

وی درباره مدت زمان برگزاری دوره های آموزشی گفت: دوره های مقدماتی هفت شبانه روز در مرکز آموزش محیط بانی کرج برگزار می شود و در هر دوره 100 محیط بان آموزش می بینند علاوه بر آموزش های متمرکز، طی سال محیط بانان در استان محل خدمت خود در زمینه آمادگی جسمانی، نحوه به کارگیری سلاح و تیراندازی به طور مستمر آموزش می بینند و ما برای این کار اعتباراتی را با راهبری یگان حفاظت محیط زیست یه استان ها اختصاص داده ایم.

موسوی در پایان اظهارکرد: آموزش های تکمیلی بین سه تا پنج شبانه روز در مناطق حفاظت شده برگزار می شود چراکه آموزش های ارایه شده میدانی و عملیاتی است.

پایان خبر کوبار

آموزش تمام محیط بانان کشور تا نیمه اول سال جاری

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آموزش تمام محیط بانان کشور تا نیمه اول سال جاری" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آموزش تمام محیط بانان کشور تا نیمه اول سال جاری"، کلیک کنید.