آلودگی هوا چه بلایی سر «چشم ها» می آورد؟!

آلودگی هوا چه بلایی سر «چشم ها» می آورد؟!

آفتاب نیوز :

مصطفی فقهی با اشاره به تاثیر آلودگی هوا بر سلامت چشم ها، اظهار کرد: آلودگی هوا بر اثر گرد و غبار منجر به ریزش اشک، قرمزی چشم، خارش و سوزش در چشم و خشکی چشم می شود؛ گرد و غبار علاوه بر بروز حساسیت ها و تحریک چشم می تواند موجب بروز عفونت های میکروبی و قارچی شود. ورود گرده گیاهان به چشم ها نیز موجب خارش و التهاب چشم می شود.

وی افزود: بیشترین تاثیر آلودگی هوا از جمله دود، گرد و غبار و صنایع بر بروز و تشدید آلرژی های چشمی، تحریک چشم، ریزش اشک، قرمزی و خارش است و ممکن است منجر به خراشیدگی قرنیه و بروز عفونت های بعدی نیز شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز عنوان کرد: بر اساس مطالعه ای که در مورد تاثیر گرد و غبار بر افزایش میزان آلودگی قارچی در چشم ها انجام شده مشخص شد علاوه بر واکنش هایی مانند تشدید حساسیت ها و خشکی چشم ها و عوارض ناشی از آن، گرد و غبار حاوی یک سری میکروب ها و آلودگی های قارچی است که این میکروب ها و آلودگی ها منجر به بروز عفونت های میکروبی، قارچی و ویروسی در برخی افراد مانند گروه های پرخطر شده است.

وی با اشاره به انتقال فلزات سنگین و سایر مواد شیمیایی به چشم در پی وقوع گرد و غبار افزود: با توجه به اینکه گرد و غبار خطر عفونت چشم را به شدت افزایش می دهد، در زمان وقوع گرد و غبار عمل های جراحی چشم نیز انجام نمی شود.

فقهی در خصوص تاثیر آلودگی صنایع بر سلامت چشم ها گفت: در مکان هایی که مواد شیمیایی متصاعد می شود یا گاز های اشک آور وجود دارد، تحریک چشم و واکنش های لحظه ای رخ می دهد که در دراز مدت بر سطوح سطحی قرنیه تاثیر می گذارد.

این چشم پزشک ادامه داد: کسانی که در طولانی مدت در معرض آلودگی صنایع قرار می گیرند ممکن است دچار تغییرات سلولی شوند که اگر این آلودگی ها دارای مواد شیمیایی باشند احتمال دارد موجب بروز تومور های سطحی قرنیه شوند. آلودگی صنایع با غلظت های بالا نیز منجر به عوارض پایدار مانند خشکی شدید چشم می شود.

فقهی عنوان کرد: افرادی که در محیط های آلوده مانند جایگاه های سوخت کار می کنند و در معرض گاز هایی که از بنزین متصاعد می شوند، قرار دارند ممکن است این آلودگی در طولانی مدت بر سلول های شبکه چشم آن ها تاثیر بگذارد.

این چشم پزشک در خصوص تاثیر آلودگی صنایع بر بروز سرطان های چشم گفت: بروز سرطان چشم در بحث آلودگی حامل مواد شیمیایی برجسته است و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مواد شیمیایی می تواند منجر به بروز سرطان های سطحی چشم شود. در کارخانه ها و محیط های آلوده زمینه بروز سرطان ها در حدقه چشم نیز وجود دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه ذرات گرد و غبار از مناطق مختلف جابه جا می شوند احتمال دارد در پی گرد و غبار هم این عارضه رخ دهد، اما مطالعات دقیقی در مورد اینکه ذرات گرد و غبار یک کشور حاوی مواد شیمیایی است یا نه انجام نشده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: آلودگی هوا در طولانی مدت منجر بروز حساسیت ها و خارش شدید چشم و کدورت قرنیه می شود و اگر عفونت های چشمی رخ دهد موجب کاهش دید نیز خواهد شد.

فقهی افزود: اگر اشعه های مضر خورشیدی نیز جزو آلودگی های محیطی محسوب شوند، می توانند منجر به بروز عوارضی مانند کاهش بینایی شود.

وی توصیه کرد: بهترین راه برای پیشگیری از مشکلات چشمی هنگام آلودگی هوا، حضور نداشتن در محیط آلوده است، اما در صورتی که فردی باید در محیط بیرون از منزل حضور داشته باشد، باید از عینک محافظ که اطراف حدقه چشم را بپوشاند، استفاده کند.

منبع: شفا آنلاین

آلودگی هوا چه بلایی سر «چشم ها» می آورد؟!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آلودگی هوا چه بلایی سر «چشم ها» می آورد؟!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آلودگی هوا چه بلایی سر «چشم ها» می آورد؟!"، کلیک کنید.